Tobias Eriksson
Guld
Vad är det för bruggar fram till vänster?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Vad är det för bruggar fram till vänster?
Det är riktigt fina skor det där. Clifford är ju en favorit och C&J överlag. Ska basket mig damma av mina Hallam och köra dem imorgon!Stämmer att det är Clifford. Inhandlade hos Singular dessutom. Mitt första par.
Vackert! Kör du samma storlek i Pembroke som i Clifford, eller gick du upp en halv storlek?
Tack! Det gjorde jag faktiskt. Clifford sitter perfekt i 8 medans Pembroke är 8,5.
Ah, jag menade tvärtom. Jämför man Clifford med Pembroke så känns det snarare som att man borde gå ner en halv storlek med tanke på Cliffords något nättare läst. Men du menar att 8,5 sitter bra? Provade du 8?
Loake 1880 Buckingham Tan![]()
Ah. Tänkte att det kanske var Loake också. Ser bra ut!
Ja, det är ett gissel det där med storlekar. Men då är jag medEgentligen ska väl Clifford också vara 8,5. De sitter lite för bra för att foten ska kunna svälla osv. Samma sak med Grasmere som är 8. Pembroke sitter perfekt i 8,5. Provade 8 men satt för tight men det kanske hade med strumporna att göra med. Det är svårt med storlekar tycker jag. Hellre lite rymligare än att foten sitter som i ett skruvstäd.
Ja, det är ett gissel det där med storlekar. Men då är jag med
Clifford och Pembroke kompletterar varandra så jäkla bra. Lika, men ändå så olika.
Diskreta!Precis införskaffats![]()
Kände att det behövdes när jag vill kunna gå i mina finpjuck även fast det är snö/slask [emoji122]
HA! det struntade jag fullständigt iDiskreta!![]()
Helt rätt tänkt.HA! det struntade jag fullständigt itanken är inte att dom ska vara diskreta, tanken är att dom ska skydda haha
och sen tyckte jag att dom bruna skulle bli så jäkla tråkiga..
Precis införskaffats![]()
Kände att det behövdes när jag vill kunna gå i mina finpjuck även fast det är snö/slask [emoji122]
Är det någon som mot förmodan sett några Enzo Bonafé Jumper Boots till salu någon annanstans än hos Skoab?
Jag var alldeles för sen på tåget och min storlek är slut sedan länge.
Passade på att ta kort i solljus på mina nya Vass. Nu syntes museeum-effekten betydligt tydligare.I normalt ljus upplevs skorna nästan som svarta. Nu får bara snön (och allt grus på gatorna) se till att försvinna så att jag kan börja använda skorna.
![]()
snyggt med infällda tåjärn också!
Tack. Gillar helt klart tåjärnen. Och färgen naturligtvis.Håller med om tåjärnen, och vilken levande färg sedan!