Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Jag köper inte ditt resonemang. Det är i princip samma sak som dom som hyr ut bilar? Bara för att man kan hyra bilen betyder de inte att man kan komma undan med att inte lämna tillbaka bilen. Och de är givetvis för att uthyraren tar personuppgifter på personen som hyr. Den som inte kan legitimera sig kan inte hyra heller.Försäkringsbolagen vill knappt ta i urhandlare med tång. Att de skulle försäkra klockuthyrning är nog rätt osannolikt. Som alla säger här, rena magneten för alla kriminella. Att återta gods som hyrestagaren inte återlämnar är svårt. Det enda som skulle funka är om hyrestagaren lämnar full deposition och hur många skulle kunna göra det... De kan lika gärna köpa något på distans och returnera enligt distansköpslagen.
Linde Werdelin kör ju på detta, fast gratisSkulle nog kunna tänka mig att hyra en klocka i en dag för att testa en modell som man inte är bekant med ordentligt och inte bara ha på den lite snabbt under en gtg eller i en butik med en dräglande säljare framför sig. För det skulle jag kunna tänka mig att betala 100:-
Njae, biluthyrning och klockuthyrning är två helt olika saker ur försäkringssynvinkel. Fråga gärna ett försäkringsbolag. Isåfall ligger det närmare maskinuthyrning. Just urmakerier och juvelerar har "försäkringsproblem" pga den höga stöld/rånrisken. När det gäller uthyrning och återtag så finns det massor av juridik runt det. Problemet är att "förlänga lånet" utan att betala hyran inte är en stöld utan mer i klass med olovligt förfogande (någon jurist här kan säkert detta bättre). Dvs absolut noll prio hos polisen. Du kan möjligtvis gå till kronofogden och få hjälp med inhämtning om något år eller tre... Hyrbilsföretagen har definitivt problem med den här typen av "stölder". Skillnaden med ett fordon är att det har en betydligt mer lättspårad identitet och kräver inregistrering etc i nytt land. Naturligtvis går det att lösa för det görs hela tiden med andra stulna bilar. Klockor har visserligen serienummer men absolut noll centrala stöldregister mellan olika länder. Visst kan du stöldregga en rolex hos rolex men det kan ta många år innan den hamnar på service och har troligtvis bytt ägare många gånger sedan stölden. En dyr klocka är liten och lätt att omsätta, lätt att transportera. Att göra kreditupplysning och ta id kort är ju kul men hjälper noll när identitetsstölder är dussinbrott. Polisen bryr sig absolut noll.Jag köper inte ditt resonemang. Det är i princip samma sak som dom som hyr ut bilar? Bara för att man kan hyra bilen betyder de inte att man kan komma undan med att inte lämna tillbaka bilen. Och de är givetvis för att uthyraren tar personuppgifter på personen som hyr. Den som inte kan legitimera sig kan inte hyra heller.
Njae, biluthyrning och klockuthyrning är två helt olika saker ur försäkringssynvinkel. Fråga gärna ett försäkringsbolag. Isåfall ligger det närmare maskinuthyrning. Just urmakerier och juvelerar har "försäkringsproblem" pga den höga stöld/rånrisken. När det gäller uthyrning och återtag så finns det massor av juridik runt det. Problemet är att "förlänga lånet" utan att betala hyran inte är en stöld utan mer i klass med olovligt förfogande (någon jurist här kan säkert detta bättre). Dvs absolut noll prio hos polisen. Du kan möjligtvis gå till kronofogden och få hjälp med inhämtning om något år eller tre... Hyrbilsföretagen har definitivt problem med den här typen av "stölder". Skillnaden med ett fordon är att det har en betydligt mer lättspårad identitet och kräver inregistrering etc i nytt land. Naturligtvis går det att lösa för det görs hela tiden med andra stulna bilar. Klockor har visserligen serienummer men absolut noll centrala stöldregister mellan olika länder. Visst kan du stöldregga en rolex hos rolex men det kan ta många år innan den hamnar på service och har troligtvis bytt ägare många gånger sedan stölden. En dyr klocka är liten och lätt att omsätta, lätt att transportera. Att göra kreditupplysning och ta id kort är ju kul men hjälper noll när identitetsstölder är dussinbrott. Polisen bryr sig absolut noll.
Gäller bara att kortet har tillräckligt hög kreditgräns för att debitera klockan.
Alltså, det är en rätt kul ide', men både Thorn och Onoff föll på just uthyrning av kapitalprodukter. Tror helt enkelt inte att det flyger, och marknaden relativt begränsad. Kräver rätt köpstark grupp med den månadskostnaden. Men lycka till hur som![]()
Ja, vilka minnen, har för mig det var 99 kr/mån för tjock TVAhhh, Thorn!
Där hyrde jag ju både 100Hz tjock-TV, VHS och stereo när jag fick min första lägenhet back in the days
On topic så tror jag det blir svårt att få kunder.
De som är klockintresserade vill nog äga sin klocka.
De som bara är ute efter att imponera (antagligen din målgrupp) får nog mer framgång på krogen med en blingad Michael Kors och det dessutom till en billigare peng.
Hej, vet du om att du har samma avatar som en tidigare medlem - weasel?Lite märklig diskussion om att det skulle vara omöjligt att hyra ut klockor för att man med automatik blir blåst som uthyrare. Uthyraren får väl helt enkelt göra samma kontroll som en bank gör som ska låna ut 50k blanco. Tror pengar är mer stöldbegärligt än klockor.
Klart det går att försäkra klockorna också, allt handlar om hur mycket du vill betala. Men en saftig självrisk men låg månadspremie bör motivera de flesta att inte lämna klocka på handduken på copacabana.
Skador och slitage förekommer på massa andra produkter som hyrs ut, varför skulle det vara omöjligt att applicera på klockor?
För min del hade det varigt gött att få plöja igenom speedmasters, submariners, explorers med flera! Att få testa alla ordentligt ett par månader för en rimlig månadskostnad. Men när jag väl bestämt mig köper jag det jag vill ha (kanske av uthyraren?) för som många sagt så blir det sannolikt en avbetalning billigare än hyran.