• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Vad gör du och din klocka just nu?

image.jpg
"Njuter" av högklassig fotbollsunderhållning
 
Lider helvetets alla kval i den vidriga hettan!! Gått så långt nu att den enda klocka jag kan bära är...
1436024629409-1066909268.jpg

Just det ingen....må djävulen ta tillbaka denna värmebölja!!!
 
  • Like
Reactions: JLW
Avundsjuk :( Jag gillar racing och speciellt historisk, men frugan gillar inte. "Varför ska man betala för att sitta i solen i timmar och se på människor som försöker dö?" :p
Jag har varit på Knutstorp tidigare och dom har en perfekt naturlig läktare.:happyhappy:
Det var en upplevelse att se Erik Berger (90 år om nån vecka) susa fram i sin Escort. Han höll ganska tätt bakåt också!
 
Sjuk grej:
Var ute igår och började snacka med en dude som hade en fet AP. Det visade sig att han var säljare på Nymans varpå jag sade ngt i stil med: "Jag tänkte köpa ett Rubber B, då hade det ju varit bra att känna ngn som dig". Han tyckte att jag skulle komma in till Nymans idag så skulle han ge mig lite rabatt. Självklart tänkte jag att han snackade skit men jag tänkte ju ändå köpa ett så varför inte idag... Mot förmodan fick jag 25% :)
image.jpg

Oj, får de anställda låna "tjänsteklockor"?
 
De får tydligen köpa en per år. Jävligt billigt tror jag ;)
Typ så billigt att det borde förmånsbeskattas? Jag vet att det finns en tråd om löner i klockbranschen, men det kan inte vara jättelätt att köpa en AP på lön som butiksanställd? Speciellt inte en klocka varje år, såvida de inte säljer "förra årets"? Eller har de riktigt bra löner, alternativt provision som duktig säljare? Jag kan tänka mig att det kan likna bilförsäljare, och vissa av dem kan ju tjäna ganska bra.
 
Tillbaka
Topp