Vilken sorts klocknörd är du? Det finns femton typer (fritt efter motsvarande för pennördar https://ukfountainpens.com/2019/09/24/15-types-of-pen-addict/):
- Museiintendenten. Studerar klockornas värld noggrant, köper en av varje, och använder excel för att hålla ordning på allt kring dom.
- The Crazy Cat Lady. Varför skulle man nöja sig med en Seiko 6139 när man kan ha 50?
- Arkeologen. Övertygad om att allt tillverkat efter 1986 är skräp. Köper lådor med gamla klockor på loppis, och har inte riktigt kommit sig för med att renovera dom. Vet aldrig vad klockan är.
- Skatan. Jagar alltid det senaste, särskilt limiterade utgåvor, gärna med extra bling.
- Mr Status. Köper bara Rolex, AP och Patek. In i bankfacket.
- Otaku-san. Bor i Säffle omgiven av limiterade JDM-klockor.
- El Minimalissimo. Har efter enorma ansträngningar skalat ner samlingen till en Explorer. Läser klockforum för spänningen i att stå emot frestelser.
- Galna professorn. Varje klocka är franken. Överallt ligger delar och pågående projekt.
- Fyndjägaren. Köper bara snorbilliga klockor från Ebay, eh, ”kopior är väl inte alltid fel?”.
- Mr Ordinary. Har några ganska dyra klockor som han använder för att hålla ordning på tiden. En dressare, en för gymmet, en dykare, kanske en krono. Men det kan gå utför ganska snabbt härifrån.
- Hipstern. Vägrar köpa något som hodinkee eller wornandwound har skrivit om. Vill inte vara som ”alla andra”. Jagar istället obskyra mikrotillverkare.
- Guldfisken. Köper en ny klocka, blir uttråkad, säljer den efter några veckor. Repetera. Ibland med precis samma klocka.
- Storviltsjägaren. Suktar efter en graal, ju omöjligare desto bättre. Tar reda på allt som finns att veta om den, letar i flera år. Det är en tidsslukande passion. När han väl har fått tag i den? Då börjar jakten på nytt.
- The Hoarder. Köper allt han ser. Säljer aldrig något. Lever i ett hav av klockboxar (”fullset, fullset!”). Äter havregrynsgröt.
- Den naiva entusiasten. Har ingen aning om vad han vill ha. Stödjer glatt hemska Kickstarterprojekt. Startar trådar med frågor som man kunde ha googlat sig till. Men han är för entusiastisk för att man ska vara elak mot honom.