Underbar fÀrg, har liknande pÄ min Monaco.ND limits texten göms men jag tycker det funkar ok ÀndÄ.
![]()
![]()
Sticker ut...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
VĂ€lkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete Àr nu den största uppdateringen av Klocksnack.se nÄgonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli Ànnu snabbare, mer lÀttanvÀnt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en trÄd pÄ diskussionsdelen för feedback och tekniska frÄgestÀllningar.
Tack för att ni Àr med och skapar Skandinaviens bÀsta klockforum!
/Hook & Leben
Underbar fÀrg, har liknande pÄ min Monaco.ND limits texten göms men jag tycker det funkar ok ÀndÄ.
![]()
![]()
NÄgon hÀr i trÄden som vill ta över denna 1/1 Tunan?SÄdÀrja, vad kallar man denna bastarden?
Seiko "Anakin" Tuna kanske
![]()
![]()
![]()
Fan vilken klocka det Àr, Ängrar mig ibland att jag sÄlde den (antar att det Àr exemplaret med oÀndlig batteritid som har bytt Àgare mÄnga gÄnger hÀr pÄ forumet)Jul och nyÄrspackar efter magsjuka, lagat bandet till tonfisken iallafall, med superlim.
![]()
Ser ut som det Àr bytt mitten 2021, skalan börjar pÄ 19. SÄ hÄller det 5+ Är borde det vÀl bli nÄngÄng efter mitten 2026.Fan vilken klocka det Àr, Ängrar mig ibland att jag sÄlde den (antar att det Àr exemplaret med oÀndlig batteritid som har bytt Àgare mÄnga gÄnger hÀr pÄ forumet)
FÄr se nÀr nÄgonting jÀmförbar dyker upp pÄ k&s. Golden tuna reissuen t ex hade varit kul![]()
SÄ det Àr inte samma exemplar som jag sÄlde tillbaka till @TheSpeedyShutter ?Ser ut som det Àr bytt mitten 2021, skalan börjar pÄ 19. SÄ hÄller det 5+ Är borde det vÀl bli nÄngÄng efter mitten 2026.
Det Àr kanske flera som syns hÀr dÄ och dÄ?
@sand3rs kanske vet mer?
Jo det Àr samma klocka som jag "importerade" frÄn Spanien sommaren 2022. Hade dock ingen aning om att skalan pÄ baksidan anvÀnds för att markera batteribyten, men det lÄter ju mycket rimligt nu nÀr jag hör det. Det Àr onekligen en liten prick vid 21 ish. SÄ dÄ var det vÀl isÄfall tur att alla vi som haft den innan sket i att byta batterietSÄ det Àr inte samma exemplar som jag sÄlde tillbaka till @TheSpeedyShutter ?Om jag minns rÀtt hade den inte fÄtt batteribyte sen innan han importerade den till Sverige.
Antog bara att det var samma ex, kan vÀl inte vara jÀttemÄnga som gÄr rund hÀr
Du har kört denna lÀnge nu va? Fortfarande lika nöjd?En vecka pÄ armen imorgon. Dag som natt.
![]()
Ja den har funnits hos mig sen oktober 2023. Varit med om snorkling bland sköldpaddor och havsormar. MÀtte i helgen upp gÄngen pÄ den sedan omstÀllning till normaltid. GÄr bÀttre Àn min kvarts GS. Plus 0,9 sek pÄ 76 dagar eller 4,4 spy. Sen lite nykÀr med bandet frÄn @oddfaceDu har kört denna lÀnge nu va? Fortfarande lika nöjd?![]()
Kul Ä höra att du fortfarande Àr sÄ nöjd med den efter sÄpass "lÄng" tid som det ÀndÄ Àr inom detta intresseJa den har funnits hos mig sen oktober 2023. Varit med om snorkling bland sköldpaddor och havsormar. MÀtte i helgen upp gÄngen pÄ den sedan omstÀllning till normaltid. GÄr bÀttre Àn min kvarts GS. Plus 0,9 sek pÄ 76 dagar eller 4,4 spy. Sen lite nykÀr med bandet frÄn @oddface
Gillar som sagt denna dÄ den bÀrs bÀttre och nÀttare Àn alla andra varianter jag haft av 300m. Gillar Àven det platta safirglaset skarpt. Har sneglat Ät sbbn040 om jag skall gÄ vidare men vet inte om jag törs slÀppa sargen för en 1000m.
Antar att den bÀrs klossigare, eller tooligare om man ska vara entusiast av tuna. 300m upplever jag nÀstan som slimmad(nÄja)Kul Ä höra att du fortfarande Àr sÄ nöjd med den efter sÄpass "lÄng" tid som det ÀndÄ Àr inom detta intresse
Ăr sjĂ€lv sugen pĂ„ en likadan
1000m Àr grym och du borde prova den men den bÀrs sÄklart större men pÄ nÄtt sÀtt funkar det ÀndÄ.
Klossigare Ă€r nog rĂ€tt ord. 1000m sitter verkligen ovan pĂ„ handleden, 300m âsjunker inâ lite mer. SvĂ„rt att förklaraAntar att den bĂ€rs klossigare, eller tooligare om man ska vara entusiast av tuna. 300m upplever jag nĂ€stan som slimmad(nĂ„ja)
Men titan gör sÀkert att en 1000m bÀrs bra ÀndÄ. Med nÄt kortÀrmat till.