• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Appointment hos AP

Da kan jag ge en liten uppdatering om hur "min" saljare hos AP svarar pa mail.

Skickar mail 10.00 med forfragan om han har nagon ny info sedan vi talades vid sist.
10.10 har jag ett svar. 10.20 svarar jag pa svaret och 10.45 har jag ett utforligt svar pa nar vad och varfor.

Det tycker jag ar god kundservice jamfort med andra butiker dar mail till namngiven person verkar ga i skrapposten direkt och manader kan ga utan att ens fa bekraftelse att de motagit,an mindre last mitt mail....
Da har jag oftast ledsnat och antingen ringt eller besokt butiken.....
Det bådar gott :) Fått någon info om ev. klockor som kommer gå att få tag i?
 
Senast ändrad:
@FlipSwede nämner ofta att han får höra hos inte bara flertalet handlare (boutiques, ADs mm från FLERA MÄRKEN), utan även i flera länder att de i regel inte säljer till folk som inte bor i "kvarteret". Med andra ord, klockorna SKA säljas lokalt.. kanske för att folk inte ska sätta upp sig på exklusiva stålmodeller hos mer wller mindre ALLA handlare i ett land eller på en kontinent...

Kan vara värt att tänka på..

Sen tänkte jag lika som dig, jag ville bygga upp en relation med AD och har köpt ett rejält lass med klockor (ett 20 tal) stämplade "Swiss Made", under en femårsperiod ca. Av dessa har ca en tredjedel varit damklockor, jag har ALLTID blivit bra bemött ska jag väl säga, men av dessa klockor har endast EN klocka varit en sk "listklocka", det var den näst sista jag köpte (I våras) den hade jag då väntat 3.5 år på och då ska jag vara ska "VIPkund", och jag vet med säkerhet att många förstagångsköpare och folk som spenderat betydligt mkt mindre än vad jag har gjort inte behövt vänta i närheten lika länge som jag på samma ref.

Nu när det var dags för dem att sälja mig en klocka som de hade lovat mig att få köpa. (Ett avtal som DE föreslog genom att säga att om jag köpte "den här klockan idag" så har jag lov att lova dig att du får köpa en Daytona I stål med valfri färg på tavla inom 24 månader)

Nu när 24 månader har gått så heter det att jag ju fick hämta ut en ANNAN efterfrågad klocka i våras och att de därför inte tycker att de behöver följa sin del av avtalet (som föreslogs av DEM)

Och detta trots min historik, köp av hyllvärmare för flera hundra, endast ETT köp av listklocka sedan tidigare, men de anser som sagt att eftersom de sålde mig en pepsi för 6 månader sedan (som jag redan "köat" 18 månader för när vi ingick avtalet ang daytonan, så de visste ju mkt väl att jag stod på listan för en sådan redan för 2 år sedan)
Aldrig under dessa 24 månader som gått, heller inte när jag köpte pepsin så har de ens antytt någonting om att jag endast skulle få köpa en av dessa, detta nämndes först i DET SISTA mailet de skickade mig efter en ca 3v lång diskussion fram och tillbaka där de ska ha kollat med säljare och dåvarande butikschefen mm mm.

Och trots att jag har inspelade samtal med FLERA SÄLJARE, framförallt med mannen som föreslog att lm jag köpte en IWC för 120k, så skulle jag inom 24 månader få köpa en ny ståldaytona med tavla i valfri färg, där jag gång på gång får det bekräftat att avtalet existerar så ghostar de mig nu..

Jag ringde förra veckan för att försöka få tala med deras CEO, mannen som svarade sa att han skulle återkomma bla bla bla..

Så, är det verkligen en Royal oak du vill ha, för eget bruk så ksn jag garantera dig att du sparar rejält med pengar på att köpa den hos en shysst gråhandlare ist för att köpa en massa hyllvärmare som tappar 50% när du går it från butiken, i ett annat land, när butikerna trycker på om att sälja så lokalt som möjligt när det gäller dessa klockor iaf, de med "listor".

Så, kag antar att de inte lär hålla sin del av avtalet när det gäller mig, så då får jag, trots 5 år av att vara trogen kund till butiken, snällt väntat när kag ser att andra med mindre eller utan köphistorik går före i "köerna" tas emot såhär, då kan du ju tänka dig hur mkt skit du måste handla för för att ens få göra en intresseanmälan på en RO, får du köpa en så har du handlat Longines, Omega och mindre efterfrågade AP för en miljon, minst.

Värt det för qtt få äga en AP ROi stål jämfört med iofs (skyhöga) premiumpriset?

Mvh.
Fascinerande. Varför utsätta sig för allt detta är min spontana fråga? Vare sig 126710 eller 116500 var särskilt dyra då eller nu för att hela processen ska vara värd det vare sig ekonomiskt eller tidsmässigt. Premiumkänslan imho i köpa hos AD är ju sen 5-10 år helt bortblåst.

Tycker din irritation är delvis befogad, men samtidigt finns det många fler i liknande situationer. Vet några som plockar ut exakt vad de vill ha och några som harvar sig fram lite som du beskrivit. Får man fråga vad värdet på de 4-5 klockorna du köpt årligen har varit?

Köp det du vill ha istället direkt för market. Tex, Om du hade du köpt vit 116500 bnib för 3-4 år sedan så hade det varit en bättre deal än det du gett dig in på med AD i Sverige. Rätt simpel matte liksom, tyvärr.

Spara din energi och skit i den dära ADn. Hur rätt du än må ha så blir det tyvärr så att du framstår som otacksam internt om du bråkar. Kommer det kännas bra om du till slut får en 116500 efter en massa bråk?
 
Sedan finns det väl tillräckligt många fina märken som skulle bli glada av dig som kund så OWG krävs ju inte. Det räcker med lite stolthet.

Som när ägarens son åkte från Geneve till Zürich dagen före julafton så att @ChumpTime kunde få sin Czapek. Tvek om någon på Nymans skulle sätta sig på tåget till Linköping för att leverera en Daytona 😁
 
Som när ägarens son åkte från Geneve till Zürich dagen före julafton så att @ChumpTime kunde få sin Czapek. Tvek om någon på Nymans skulle sätta sig på tåget till Linköping för att leverera en Daytona 😁
Czapek Antarctique är i mina ögon en av de finaste klockorna med integrerad länk. Men tillgänglighet på dem är väl inte superbra heller? Tittar man på Ch24 så ligger väl även dem över list?
 
tycker du borde spela in samtalet ned säljarn för att säkra att du får en RO i stål!

fråga @Hela dagen runt tavlan om vilken app han använder när han spelar in säljsamtal :hilarious:
Gör dig lustig du. Jag började spela in samtal där jag visste att jag skulle ta upp detta ärende wfyer att jag fått frågan av någon annan om jag hade "papper på det här" (vilket såklart ingenting skulle ge ut)
Då insåg jag att det enda jag hade faktiskt var mitt ord mot deras.
Men nu har jag ju samtal med säljaren som sålde mig klockan och gav mig löftet samt en till säljare som båda bekräftar att den här överenskommelsen existerar, där även flera namn nämns. Tex "det ska inte bli några problem, nu vet ju både jag, * och * hur det ligger till.

Så vi får väl se.

Mvh
 
En personlig inbjudan till APs nya boutique i Aspen CO kom i brevladan (email iofs) och inte specifierat till invigningen heller...men anda trevligt att fa.
Nagon mer som funderar pa att titta in dar nu nar varlden verkar oppnas upp igen?
 
Tråkig utveckling när det inte räcker med att lyxprodukter är dyra, utan behöver också vara otillgängliga för den breda massan för att de ska kännas exklusiva.

Människors allt större behov (på grund av sociala medier) av att tillfredsställa sin extrinsic motivation har skapat denna utveckling.

Jag är inte bättre. Jag har tillgångar, tryggheten och klockintresset, men ställer mig ofta frågan: gör jag det för min skull eller för hur andra skulle uppfatta mig när jag påvisar möjligheten att ”unna” mig en ny timepiece.
 
Senast ändrad:
Tråkig utveckling när det inte räcker med att lyxprodukter är dyra, utan behöver också vara otillgängliga för den breda massan för att de ska kännas exklusiva.

Människors allt större behov (på grund av sociala medier) av att tillfredsställa sin extrinsic motivation har skapat denna utveckling.
Sådant här tycker jag är jättespännande! Har sociala medier alltså lett till att människor har ett större behov av att tillfredsställa en viss typ av motivation?
 
Sådant här tycker jag är jättespännande! Har sociala medier alltså lett till att människor har ett större behov av att tillfredsställa en viss typ av motivation?
Det är väl exakt samma skryt med lyx som det alltid varit. Men med sociala mediers intåg har det blivit lättare att skryta med din dyra klocka/handväska/whatever. Nu behöver du inte göra det på en fin middag eller på en nattklubb utan kan göra det bekvämt och snabbt från soffan. Lättillgängligheten till skrytet och den efterföljande valideringen från dina följare gör att du motiveras att skryta betydligt oftare än innan. Och detta är den klassiska feedbackloopen som uppstår på sociala medier.
 
Det är väl exakt samma skryt med lyx som det alltid varit. Men med sociala mediers intåg har det blivit lättare att skryta med din dyra klocka/handväska/whatever. Nu behöver du inte göra det på en fin middag eller på en nattklubb utan kan göra det bekvämt och snabbt från soffan. Lättillgängligheten till skrytet och den efterföljande valideringen från dina följare gör att du motiveras att skryta betydligt oftare än innan. Och detta är den klassiska feedbackloopen som uppstår på sociala medier.
Tack för att du svarade. Hade inte kunnat göra det bättre.
 
Fascinerande. Varför utsätta sig för allt detta är min spontana fråga? Vare sig 126710 eller 116500 var särskilt dyra då eller nu för att hela processen ska vara värd det vare sig ekonomiskt eller tidsmässigt. Premiumkänslan imho i köpa hos AD är ju sen 5-10 år helt bortblåst.

Tycker din irritation är delvis befogad, men samtidigt finns det många fler i liknande situationer. Vet några som plockar ut exakt vad de vill ha och några som harvar sig fram lite som du beskrivit. Får man fråga vad värdet på de 4-5 klockorna du köpt årligen har varit?

Köp det du vill ha istället direkt för market. Tex, Om du hade du köpt vit 116500 bnib för 3-4 år sedan så hade det varit en bättre deal än det du gett dig in på med AD i Sverige. Rätt simpel matte liksom, tyvärr.

Spara din energi och skit i den dära ADn. Hur rätt du än må ha så blir det tyvärr så att du framstår som otacksam internt om du bråkar. Kommer det kännas bra om du till slut får en 116500 efter en massa bråk?
Alltså, jag hade väl egentligen kunnat släppa det, om det nu inte varit för att det var SÄLJAREN som kom till mig med ett erbjudande.
- "köp en av de här klockorna för 120k idag, så har jag rätt att lova dig att du får köpa en Daytona I stål inom 18 månader, absolut senast inom 24 månader"

Mest för att jag var en aning osäker. Jag hade kanske köpt någon av klockorna ändå, senare. Men den IWC jag köpte hade jag säkert kunnat köpa för 90k genom c24 (och det har jag ett inspelat samtal där säljaren ifråga håller med mig om)

Så, det här är antingen ett jävla rävspel från en större Rolex AD, wller aå är det så att en säljare har riskerat sitt jobb för att sälja en 120k kr klocka, och det sistnämnda har jag jävligt svårt att tro iom att kag även pratat med andra anställda och hänvisat till säljaren ifråga, och de har talat sins emellan, så då borde han ha fått gå, vilket han inte har.

Men jag pratade med de igår, frågade efter butikschefen. Säljaren visste direkt vilket ärende det rörde sig om när jag berättade vad jag hette, han frågade rom om det inte gällde en Daytona..

Så, det här är nu nånting som hela företaget verkar känna till.

Sen om jag skulle känna mig bättre om jag till slut lyckas få "rätt"? Det handlar inte om det.
Hade DE inte kommit med detta förslag om överenskommelse så hade jag kanske tyckt att ok, de är som det är, men när de genom löften om att få köpa en klocka jag verkligen vill ha, får mig att handla något jag ev är lite osäker på, iafctill det priset.
Då anser jag fan att de ska leverera, jag finner mig inte i att bli lurad, speciellt inte när jag frågar samma säljare som sålde mig IWCn vad de ev skulle vara villiga att köpa tillbaka den för (I nästan orört skick, kanske nyttjat 100 timmar eller så) och får svaret att de kan ge ungefär 70k...

Jag har absolut ingen tanke på att sälja den Daytonan om de kan leverera den, jag skulle tom kunna låta de sitta på papperen tills garantin går ut, kag köper klockor för att bruka dem, inte för att sälja och tjäna pengar, som de flesta säkert har sett så har jag satt mig emot hela den här grejen med att köpa av gråhandlare då jag knte vill stödja dessa marknadspriset, det betyder att jag heller inte skulle skaffa en klocka med avsikt att sälja för marknadspris (även om jag naturligtvis skulle sälja den för vad jag blev bjuden OM jag skulle sälja, eftersom jag ensam inte skulle göra någon skillnad annat än att skänka någon annan 150k.

Men nu är det så att jag inte har en tanke på att sälja om de skulle leverera den..

Sorry för lång off topic text. (Igen)
Men får jag ingen återkoppling av butikschef eller högre snart så kommer jag att spela upp samtalen för de som verkligen vill höra dem, då det är olagligt att tex smälla upp dem på ett forum.

Sen är det väl upp till var och en som har hört inspelningarna att berätta vad de hört. Det blir iofs en hörsägen och duger inte i nån domstol, men det är vad jag kan göra för att hjälpa andra att inte gå i samma fälla hos Samma företag iaf.
Det blir en jävla dyr läropeng om de bryter överenskommelsen..
Då tycker kag gott qtt det kan få kosta dem lite kunder isåfall.

Mvh. Hela dagen
 
Alltså, jag hade väl egentligen kunnat släppa det, om det nu inte varit för att det var SÄLJAREN som kom till mig med ett erbjudande.
- "köp en av de här klockorna för 120k idag, så har jag rätt att lova dig att du får köpa en Daytona I stål inom 18 månader, absolut senast inom 24 månader"

Mest för att jag var en aning osäker. Jag hade kanske köpt någon av klockorna ändå, senare. Men den IWC jag köpte hade jag säkert kunnat köpa för 90k genom c24 (och det har jag ett inspelat samtal där säljaren ifråga håller med mig om)

Så, det här är antingen ett jävla rävspel från en större Rolex AD, wller aå är det så att en säljare har riskerat sitt jobb för att sälja en 120k kr klocka, och det sistnämnda har jag jävligt svårt att tro iom att kag även pratat med andra anställda och hänvisat till säljaren ifråga, och de har talat sins emellan, så då borde han ha fått gå, vilket han inte har.

Men jag pratade med de igår, frågade efter butikschefen. Säljaren visste direkt vilket ärende det rörde sig om när jag berättade vad jag hette, han frågade rom om det inte gällde en Daytona..

Så, det här är nu nånting som hela företaget verkar känna till.

Sen om jag skulle känna mig bättre om jag till slut lyckas få "rätt"? Det handlar inte om det.
Hade DE inte kommit med detta förslag om överenskommelse så hade jag kanske tyckt att ok, de är som det är, men när de genom löften om att få köpa en klocka jag verkligen vill ha, får mig att handla något jag ev är lite osäker på, iafctill det priset.
Då anser jag fan att de ska leverera, jag finner mig inte i att bli lurad, speciellt inte när jag frågar samma säljare som sålde mig IWCn vad de ev skulle vara villiga att köpa tillbaka den för (I nästan orört skick, kanske nyttjat 100 timmar eller så) och får svaret att de kan ge ungefär 70k...

Jag har absolut ingen tanke på att sälja den Daytonan om de kan leverera den, jag skulle tom kunna låta de sitta på papperen tills garantin går ut, kag köper klockor för att bruka dem, inte för att sälja och tjäna pengar, som de flesta säkert har sett så har jag satt mig emot hela den här grejen med att köpa av gråhandlare då jag knte vill stödja dessa marknadspriset, det betyder att jag heller inte skulle skaffa en klocka med avsikt att sälja för marknadspris (även om jag naturligtvis skulle sälja den för vad jag blev bjuden OM jag skulle sälja, eftersom jag ensam inte skulle göra någon skillnad annat än att skänka någon annan 150k.

Men nu är det så att jag inte har en tanke på att sälja om de skulle leverera den..

Sorry för lång off topic text. (Igen)
Men får jag ingen återkoppling av butikschef eller högre snart så kommer jag att spela upp samtalen för de som verkligen vill höra dem, då det är olagligt att tex smälla upp dem på ett forum.

Sen är det väl upp till var och en som har hört inspelningarna att berätta vad de hört. Det blir iofs en hörsägen och duger inte i nån domstol, men det är vad jag kan göra för att hjälpa andra att inte gå i samma fälla hos Samma företag iaf.
Det blir en jävla dyr läropeng om de bryter överenskommelsen..
Då tycker kag gott qtt det kan få kosta dem lite kunder isåfall.

Mvh. Hela dagen
Fast vad är värdet av ett inspelat samtal om butikschefen bara återkommer med att "säljaren hade inte befogenhet att göra en sådan deal"

Så jag förstår inte riktigt värdet av att ha ett samtal med en säljare i sin tfn.
 
Alltså, jag hade väl egentligen kunnat släppa det, om det nu inte varit för att det var SÄLJAREN som kom till mig med ett erbjudande.
- "köp en av de här klockorna för 120k idag, så har jag rätt att lova dig att du får köpa en Daytona I stål inom 18 månader, absolut senast inom 24 månader"

Mest för att jag var en aning osäker. Jag hade kanske köpt någon av klockorna ändå, senare. Men den IWC jag köpte hade jag säkert kunnat köpa för 90k genom c24 (och det har jag ett inspelat samtal där säljaren ifråga håller med mig om)

Så, det här är antingen ett jävla rävspel från en större Rolex AD, wller aå är det så att en säljare har riskerat sitt jobb för att sälja en 120k kr klocka, och det sistnämnda har jag jävligt svårt att tro iom att kag även pratat med andra anställda och hänvisat till säljaren ifråga, och de har talat sins emellan, så då borde han ha fått gå, vilket han inte har.

Men jag pratade med de igår, frågade efter butikschefen. Säljaren visste direkt vilket ärende det rörde sig om när jag berättade vad jag hette, han frågade rom om det inte gällde en Daytona..

Så, det här är nu nånting som hela företaget verkar känna till.

Sen om jag skulle känna mig bättre om jag till slut lyckas få "rätt"? Det handlar inte om det.
Hade DE inte kommit med detta förslag om överenskommelse så hade jag kanske tyckt att ok, de är som det är, men när de genom löften om att få köpa en klocka jag verkligen vill ha, får mig att handla något jag ev är lite osäker på, iafctill det priset.
Då anser jag fan att de ska leverera, jag finner mig inte i att bli lurad, speciellt inte när jag frågar samma säljare som sålde mig IWCn vad de ev skulle vara villiga att köpa tillbaka den för (I nästan orört skick, kanske nyttjat 100 timmar eller så) och får svaret att de kan ge ungefär 70k...

Jag har absolut ingen tanke på att sälja den Daytonan om de kan leverera den, jag skulle tom kunna låta de sitta på papperen tills garantin går ut, kag köper klockor för att bruka dem, inte för att sälja och tjäna pengar, som de flesta säkert har sett så har jag satt mig emot hela den här grejen med att köpa av gråhandlare då jag knte vill stödja dessa marknadspriset, det betyder att jag heller inte skulle skaffa en klocka med avsikt att sälja för marknadspris (även om jag naturligtvis skulle sälja den för vad jag blev bjuden OM jag skulle sälja, eftersom jag ensam inte skulle göra någon skillnad annat än att skänka någon annan 150k.

Men nu är det så att jag inte har en tanke på att sälja om de skulle leverera den..

Sorry för lång off topic text. (Igen)
Men får jag ingen återkoppling av butikschef eller högre snart så kommer jag att spela upp samtalen för de som verkligen vill höra dem, då det är olagligt att tex smälla upp dem på ett forum.

Sen är det väl upp till var och en som har hört inspelningarna att berätta vad de hört. Det blir iofs en hörsägen och duger inte i nån domstol, men det är vad jag kan göra för att hjälpa andra att inte gå i samma fälla hos Samma företag iaf.
Det blir en jävla dyr läropeng om de bryter överenskommelsen..
Då tycker kag gott qtt det kan få kosta dem lite kunder isåfall.

Mvh. Hela dagen
Men hur länge ska du vänta??

antingen så säger du vem det gäller eller så släpper du det hela och går vidare, personligen så tycker jag att du förnedrar dig själv nu och det ska man inte göra.
 
Alltså, jag hade väl egentligen kunnat släppa det, om det nu inte varit för att det var SÄLJAREN som kom till mig med ett erbjudande.
- "köp en av de här klockorna för 120k idag, så har jag rätt att lova dig att du får köpa en Daytona I stål inom 18 månader, absolut senast inom 24 månader"

Mest för att jag var en aning osäker. Jag hade kanske köpt någon av klockorna ändå, senare. Men den IWC jag köpte hade jag säkert kunnat köpa för 90k genom c24 (och det har jag ett inspelat samtal där säljaren ifråga håller med mig om)

Så, det här är antingen ett jävla rävspel från en större Rolex AD, wller aå är det så att en säljare har riskerat sitt jobb för att sälja en 120k kr klocka, och det sistnämnda har jag jävligt svårt att tro iom att kag även pratat med andra anställda och hänvisat till säljaren ifråga, och de har talat sins emellan, så då borde han ha fått gå, vilket han inte har.

Men jag pratade med de igår, frågade efter butikschefen. Säljaren visste direkt vilket ärende det rörde sig om när jag berättade vad jag hette, han frågade rom om det inte gällde en Daytona..

Så, det här är nu nånting som hela företaget verkar känna till.

Sen om jag skulle känna mig bättre om jag till slut lyckas få "rätt"? Det handlar inte om det.
Hade DE inte kommit med detta förslag om överenskommelse så hade jag kanske tyckt att ok, de är som det är, men när de genom löften om att få köpa en klocka jag verkligen vill ha, får mig att handla något jag ev är lite osäker på, iafctill det priset.
Då anser jag fan att de ska leverera, jag finner mig inte i att bli lurad, speciellt inte när jag frågar samma säljare som sålde mig IWCn vad de ev skulle vara villiga att köpa tillbaka den för (I nästan orört skick, kanske nyttjat 100 timmar eller så) och får svaret att de kan ge ungefär 70k...

Jag har absolut ingen tanke på att sälja den Daytonan om de kan leverera den, jag skulle tom kunna låta de sitta på papperen tills garantin går ut, kag köper klockor för att bruka dem, inte för att sälja och tjäna pengar, som de flesta säkert har sett så har jag satt mig emot hela den här grejen med att köpa av gråhandlare då jag knte vill stödja dessa marknadspriset, det betyder att jag heller inte skulle skaffa en klocka med avsikt att sälja för marknadspris (även om jag naturligtvis skulle sälja den för vad jag blev bjuden OM jag skulle sälja, eftersom jag ensam inte skulle göra någon skillnad annat än att skänka någon annan 150k.

Men nu är det så att jag inte har en tanke på att sälja om de skulle leverera den..

Sorry för lång off topic text. (Igen)
Men får jag ingen återkoppling av butikschef eller högre snart så kommer jag att spela upp samtalen för de som verkligen vill höra dem, då det är olagligt att tex smälla upp dem på ett forum.

Sen är det väl upp till var och en som har hört inspelningarna att berätta vad de hört. Det blir iofs en hörsägen och duger inte i nån domstol, men det är vad jag kan göra för att hjälpa andra att inte gå i samma fälla hos Samma företag iaf.
Det blir en jävla dyr läropeng om de bryter överenskommelsen..
Då tycker kag gott qtt det kan få kosta dem lite kunder isåfall.

Mvh. Hela dagen
Är det samma klocka som du har ute till försäljning? Frågar åt en kompis
 
Svarar mig själv, du köpte iwcn för 120k när den listar för 138k (enligt dig själv du har erfarenhet och därmed rabatt).

Du säger att du köper klockor för att äga dem, likaså daytonan.

Varför säljer du nu då iwcn som du "köpt" bara för att kanske få en daytona?

Säljer du iwcn kan du ju lika gärna sälja daytonan.

Am I right?
 
Alltså, jag hade väl egentligen kunnat släppa det, om det nu inte varit för att det var SÄLJAREN som kom till mig med ett erbjudande.
- "köp en av de här klockorna för 120k idag, så har jag rätt att lova dig att du får köpa en Daytona I stål inom 18 månader, absolut senast inom 24 månader"

Mest för att jag var en aning osäker. Jag hade kanske köpt någon av klockorna ändå, senare. Men den IWC jag köpte hade jag säkert kunnat köpa för 90k genom c24 (och det har jag ett inspelat samtal där säljaren ifråga håller med mig om)

Så, det här är antingen ett jävla rävspel från en större Rolex AD, wller aå är det så att en säljare har riskerat sitt jobb för att sälja en 120k kr klocka, och det sistnämnda har jag jävligt svårt att tro iom att kag även pratat med andra anställda och hänvisat till säljaren ifråga, och de har talat sins emellan, så då borde han ha fått gå, vilket han inte har.

Men jag pratade med de igår, frågade efter butikschefen. Säljaren visste direkt vilket ärende det rörde sig om när jag berättade vad jag hette, han frågade rom om det inte gällde en Daytona..

Så, det här är nu nånting som hela företaget verkar känna till.

Sen om jag skulle känna mig bättre om jag till slut lyckas få "rätt"? Det handlar inte om det.
Hade DE inte kommit med detta förslag om överenskommelse så hade jag kanske tyckt att ok, de är som det är, men när de genom löften om att få köpa en klocka jag verkligen vill ha, får mig att handla något jag ev är lite osäker på, iafctill det priset.
Då anser jag fan att de ska leverera, jag finner mig inte i att bli lurad, speciellt inte när jag frågar samma säljare som sålde mig IWCn vad de ev skulle vara villiga att köpa tillbaka den för (I nästan orört skick, kanske nyttjat 100 timmar eller så) och får svaret att de kan ge ungefär 70k...

Jag har absolut ingen tanke på att sälja den Daytonan om de kan leverera den, jag skulle tom kunna låta de sitta på papperen tills garantin går ut, kag köper klockor för att bruka dem, inte för att sälja och tjäna pengar, som de flesta säkert har sett så har jag satt mig emot hela den här grejen med att köpa av gråhandlare då jag knte vill stödja dessa marknadspriset, det betyder att jag heller inte skulle skaffa en klocka med avsikt att sälja för marknadspris (även om jag naturligtvis skulle sälja den för vad jag blev bjuden OM jag skulle sälja, eftersom jag ensam inte skulle göra någon skillnad annat än att skänka någon annan 150k.

Men nu är det så att jag inte har en tanke på att sälja om de skulle leverera den..

Sorry för lång off topic text. (Igen)
Men får jag ingen återkoppling av butikschef eller högre snart så kommer jag att spela upp samtalen för de som verkligen vill höra dem, då det är olagligt att tex smälla upp dem på ett forum.

Sen är det väl upp till var och en som har hört inspelningarna att berätta vad de hört. Det blir iofs en hörsägen och duger inte i nån domstol, men det är vad jag kan göra för att hjälpa andra att inte gå i samma fälla hos Samma företag iaf.
Det blir en jävla dyr läropeng om de bryter överenskommelsen..
Då tycker kag gott qtt det kan få kosta dem lite kunder isåfall.

Mvh. Hela dagen
För att undvika att fler trådar går off track. Skapa en ny tråd omkring ämnet och så tar vi det där. Instämmer med andra i forumet att jag inte skulle förnedra mig med att köpa ngt där nu. Att lägga ut inspelningarna kanke inte är den bästa idén men som sagt; om AD nu är så tveksam som du gör gällande så offentligör det. Har du egentligen ngt att förlora i detta läget? Du har ju fått köpa andra klockor som kräver väntetid (som jag förstått det). Vill du verkligen vara kund där.... men som sagt. Ta gärna detta i en ny tråd.
 
Alltså, jag hade väl egentligen kunnat släppa det, om det nu inte varit för att det var SÄLJAREN som kom till mig med ett erbjudande.
- "köp en av de här klockorna för 120k idag, så har jag rätt att lova dig att du får köpa en Daytona I stål inom 18 månader, absolut senast inom 24 månader"

Mest för att jag var en aning osäker. Jag hade kanske köpt någon av klockorna ändå, senare. Men den IWC jag köpte hade jag säkert kunnat köpa för 90k genom c24 (och det har jag ett inspelat samtal där säljaren ifråga håller med mig om)

Så, det här är antingen ett jävla rävspel från en större Rolex AD, wller aå är det så att en säljare har riskerat sitt jobb för att sälja en 120k kr klocka, och det sistnämnda har jag jävligt svårt att tro iom att kag även pratat med andra anställda och hänvisat till säljaren ifråga, och de har talat sins emellan, så då borde han ha fått gå, vilket han inte har.

Men jag pratade med de igår, frågade efter butikschefen. Säljaren visste direkt vilket ärende det rörde sig om när jag berättade vad jag hette, han frågade rom om det inte gällde en Daytona..

Så, det här är nu nånting som hela företaget verkar känna till.

Sen om jag skulle känna mig bättre om jag till slut lyckas få "rätt"? Det handlar inte om det.
Hade DE inte kommit med detta förslag om överenskommelse så hade jag kanske tyckt att ok, de är som det är, men när de genom löften om att få köpa en klocka jag verkligen vill ha, får mig att handla något jag ev är lite osäker på, iafctill det priset.
Då anser jag fan att de ska leverera, jag finner mig inte i att bli lurad, speciellt inte när jag frågar samma säljare som sålde mig IWCn vad de ev skulle vara villiga att köpa tillbaka den för (I nästan orört skick, kanske nyttjat 100 timmar eller så) och får svaret att de kan ge ungefär 70k...

Jag har absolut ingen tanke på att sälja den Daytonan om de kan leverera den, jag skulle tom kunna låta de sitta på papperen tills garantin går ut, kag köper klockor för att bruka dem, inte för att sälja och tjäna pengar, som de flesta säkert har sett så har jag satt mig emot hela den här grejen med att köpa av gråhandlare då jag knte vill stödja dessa marknadspriset, det betyder att jag heller inte skulle skaffa en klocka med avsikt att sälja för marknadspris (även om jag naturligtvis skulle sälja den för vad jag blev bjuden OM jag skulle sälja, eftersom jag ensam inte skulle göra någon skillnad annat än att skänka någon annan 150k.

Men nu är det så att jag inte har en tanke på att sälja om de skulle leverera den..

Sorry för lång off topic text. (Igen)
Men får jag ingen återkoppling av butikschef eller högre snart så kommer jag att spela upp samtalen för de som verkligen vill höra dem, då det är olagligt att tex smälla upp dem på ett forum.

Sen är det väl upp till var och en som har hört inspelningarna att berätta vad de hört. Det blir iofs en hörsägen och duger inte i nån domstol, men det är vad jag kan göra för att hjälpa andra att inte gå i samma fälla hos Samma företag iaf.
Det blir en jävla dyr läropeng om de bryter överenskommelsen..
Då tycker kag gott qtt det kan få kosta dem lite kunder isåfall.

Mvh. Hela dagen
Tråkig upplevelse och jag förstår din frustration men det börjar det bli långbänk i många olika trådar nu…

Att spela in och sen eventuellt sprida samtal, försöka få tag i butikschef eller ägare för att försöka bevisa ditt case tror jag tyvärr ej hjälper dig i din din situation, snarare motsatsen om jag får gissa.
 
Svarar mig själv, du köpte iwcn för 120k när den listar för 138k (enligt dig själv du har erfarenhet och därmed rabatt).

Du säger att du köper klockor för att äga dem, likaså daytonan.

Varför säljer du nu då iwcn som du "köpt" bara för att kanske få en daytona?

Säljer du iwcn kan du ju lika gärna sälja daytonan.

Am I right?
Iwcn var jag som jag nämnt lite osäker på, men jag har sålt andra klockor också som jag märkt wfter wtt tag inte varit "för mig"

Och ja, de e klart jag skulle kunna sälja Daytonan?
Det var därför jag lade till att jag knte skulle ha något problem att twx låta dem sitta på papperen till klockan så länge den var under garanti.

Man kan naturligtvis aldrig vara helt säker, men jag har aldrig köpt en klocka med avsikten att sälja den, och skulle aldrig så göra då kac är emot att driva upp priserna hos gråhandlarna, kag vill att priserna ska vara så låga som möjligt så att det är möjligt för oss med intresse för klockorna i sig (inte bara dess troliga värdeökning) kan köpa en klocka till ett rimligt pris.

Och jag har aldrig sagt att jag köpte IWCn BARA för att få köpa en daytona, isåfall hade det varit billigare att betala premium för Daytonan.

Jag var intresserad av IWCn och hade kanske köpt den även utan löftet om en daytona.
Men det var löftet som avgjorde köpet om jag säger så.

Sen vet vi väl allihop att ingen kan vara säker på att man kommer att vara så imponerad av en klocka (eller en bil) eller ett halsband etc, att du vet innan du äger denna och fått möjlighet att känna på den på riktigt ALDRIG kan vara 100% säker på nånting egentligen.
 
Tillbaka
Topp