Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Jag har ingen själv men jag tror jag har fyra-fem kompisar som kör LM just nu, mitt intryck är att det är ganska mycket problem med dem. Elfel, motorfel och rost… ja i princip alla fel en bil kan ha.Någon som äger en gammal L322? Så otroligt mycket bil för pengarna och skulle vilja få en nyanserad bild av exakt hur dumt det är att köpa en
Det blev en bil idag.
85 Corvette, 2 ägare, 18k miles (2921 mil), flyttgods, stått i 22 år.
Så otroligt fin! Vacker bil, motorn går (om än kasst på 22 år gammal soppa) och AC verkar även fungera (!).
I princip en ny bil…
Köpes för att fixa iordning, besikta och sälja i vår.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Kul plastbalja!Det blev en bil idag.
85 Corvette, 2 ägare, 18k miles (2921 mil), flyttgods, stått i 22 år.
Så otroligt fin! Vacker bil, motorn går (om än kasst på 22 år gammal soppa) och AC verkar även fungera (!).
I princip en ny bil…
Köpes för att fixa iordning, besikta och sälja i vår.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Korrekt, Bosch TPI.Kul plastbalja!
Är väl BoschTPI insprutning på dessa?
Svårt att fatta 1985 är snart 40år sedan. Corvette var ju en drömbil för mig som lillkille.
Funkar dessutom alla elleksaker och BOSEstereon....ja då lär det finnas en och annan tunnhårig fläskmagad gubbe som blir riktigt sugen I vår när den mullrar förbi putsad och klar.
Posta bilder på hur projektet utvecklas!
Wow! Nu fick jag en flashback till en tjej jag dejtade i Palm Beach 1992 som körde mig i en C4.Det blev en bil idag.
85 Corvette, 2 ägare, 18k miles (2921 mil), flyttgods, stått i 22 år.
Så otroligt fin! Vacker bil, motorn går (om än kasst på 22 år gammal soppa) och AC verkar även fungera (!).
I princip en ny bil…
Köpes för att fixa iordning, besikta och sälja i vår.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Jag har ingen själv men jag tror jag har fyra-fem kompisar som kör LM just nu, mitt intryck är att det är ganska mycket problem med dem. Elfel, motorfel och rost… ja i princip alla fel en bil kan ha.
En sweet-spot är nog de med Jaguarmotor på 4.4 liter. Det byggdes inte jättemånga men den är kvalitetsmässigt mycket bättre än BMW v8:an den ersatte och även den uppdaterade Jaguar v8:an på 5.0 liter som lanserades efter några år.
Då går du tyvärr miste om senaste uppdateringarna på infotainmentsystem och en del annat.
Dock, med det sagt, de jag känner som kör dessa bilar är oerhört nöjda och gillar dem skarpt vilket i sin tur är lätt att förstå när man kör dem. De ska dock betraktas som en blandning av entusiastbil och bruksbil för att man ska bli lycklig, man måste verkligen gilla sin bil för att stå ut med alla fel.
Vafan har vi köpt en tjejbil! Vilken fasa!Wow! Nu fick jag en flashback till en tjej jag dejtade i Palm Beach 1992 som körde mig i en C4.
Det är du och BarbieVafan har vi köpt en tjejbil! Vilken fasa!![]()
Dieselmotorerna har jag sämre koll på men jag tror att 4.4 allmänt betraktas som bättre än 3.6 och att de äldsta som är 3.0 är ganska ok men ovanliga / långmilade numera.Låter klokt – tack för svar och tips!
Härligt grattisMåste ha gått undan I natt....
Fick just dessa bilder![]()
![]()
![]()
![]()
Vafan har vi köpt en tjejbil! Vilken fasa!![]()
Dieselmotorerna har jag sämre koll på men jag tror att 4.4 allmänt betraktas som bättre än 3.6 och att de äldsta som är 3.0 är ganska ok men ovanliga / långmilade numera.
Kompisen köpte en nästan ny relativt sen bil när det begav sig, kan det ha varit runt 2010? Den hade initialt en hel del problem inom ramen för garantin och verkstaden gav till slut upp, ”vi kan väl komma överens om vilka fel vi faktiskt lagar och vilka du får leva med”. Men han har den än idag och trots att det finns nya suv:ar i familjen är den en ständig favorit.
Är man bara medveten om att den när som helst kan stanna och har tid/möjlighet/kunskap i att skruva själv, så går det ju fint att ha en sådan. Man får ju tänka på att det är en britt också så det är ju inte alltid bara standardfel.Tack! Tror en bensin 4.4 är rätt val.
Haha, verkar vara rätt vanligt det där. Man älskar den trots alla problem, vilket säger en del om hur härlig den faktiskt är. Frågan är bara om man orkar ha den som enda SUV (framförallt när man har en 993 som även den kräva en del kärlek).
ungefär som farsan som aldrig skulle äga en Mustang och nu har han två.
Märkligt hur alla vittnar om att de är så genomgående problematiska, man kan ju tycka att en bil borde kunna tuffa på… Man kan undra vad det är som gör att delar i en bil inte håller medan andra liknande delar i en annan kaross gör det?Är man bara medveten om att den när som helst kan stanna och har tid/möjlighet/kunskap i att skruva själv, så går det ju fint att ha en sådan. Man får ju tänka på att det är en britt också så det är ju inte alltid bara standardfel.
Dom stora problemen kommer ju när ens bättre hälft(om man har nån)ska åka i den. Brukar inte ta många kontrollampor eller stopp efter vägkanten innan dom dömmer ut både bil och ens egen kompetens att fixa bilen.för att sedan totalvägra att åka i "skrotet"
Om man måste anlita verkstad ska man nog hålla sig långt ifrån en beggad Lr/Rr.
Jag hörde om nån bekant till bekant som är uppe i över 200k i reparationer.
Men givetvis ska du köpa en
Ingen kommer ihåg en fegis.
Det bottnar nog i kunskap och pengar, Land Rover har ju gått igenom en del ägarbyte genom åren och förmodligen tappat ingenjörer, kunnande och annat bra folk på vägen, samt inte haft ordentlig budget att luta sig mot på utvecklingsstadiet.Märkligt hur alla vittnar om att de är så genomgående problematiska, man kan ju tycka att en bil borde kunna tuffa på… Man kan undra vad det är som gör att delar i en bil inte håller medan andra liknande delar i en annan kaross gör det?
Rörigt minst sagt, det ligger nog en del i din förklaring. Kan annars tycka att många bilar delar komponenter men det är klart att vissa bilar kan bestå av större andel saker med svag utformning av olika anledningarDet bottnar nog i kunskap och pengar, Land Rover har ju gått igenom en del ägarbyte genom åren och förmodligen tappat ingenjörer, kunnande och annat bra folk på vägen, samt inte haft ordentlig budget att luta sig mot på utvecklingsstadiet.
saxat från interwebs:
- On 30 April 1948, the first Land Rover was officially launched at the Amsterdam Motor Show. It was based on a Jeep chassis and some other design components. The independent company was called Rover at the time.
- In 1967 Rover became part of Leyland Motors and was later called British Leyland.
- 1974 Land Rover abandoned the US market due to stiff competition from the Japanese 4×4 brands. In
- 1975 British Leyland collapses as a company and Land Rover splits from the BL group operating separately within BL.
- In 1978 Land Rover is formed as a separate subsidiary of BL.
- 1994 The Rover Group is taken over by the German car manufacturing giant BMW
- 2000 BMW dismantles the Rover group and sells Land Rover to Ford
- 2007 Ford plans to sell Land Rover and Jaguar
- 2008 Ford sells Land Rover and Jaguar to Tata Motors
Härligt !!Utan plasttäcke.....
![]()
![]()
![]()
Tack!Härligt !!
Där åker du/ni bra !
Och så är det så fint att man får ”pulver” för pengarna ! Skönt när det är läge för högfart..
Köpte du suven för att få köpa en 911?Tack!
Det blir nog mest puts och några klubbträffar.
Väntar på klartecken att kunna beställa nästa leksak,men det verkar vara svårare....
Njae....jag ville ha en Macan GTS,vilket inte var självklart att man ville sälja mig.Köpte du suven för att få köpa en 911?
Oj, du hade fått en infarkt om du sett min bil med halva körsträckan efter sommarens 550 mils tur i Europa….Årets bilsemester gick till vårt grannland. Ca 350 mil avverkades och det här är efter resan, bilen är ej städad. Bilen har totalt sett gått ca 5000 mil.
Sko och förtäringsförbudet som jag med stort engagemang här på KS införde (se tidigare post för ca tre år sedan i tråden) har återigen visat ett utmärkt resultat.
I baksätet där barnen sitter ser man naturligt mer o-ordning men fram där jag och min sambo sitter är ordningen nästan fullgod.
Model YP är en utmärkt långfärdsbil med den nya iON-däcken. Snabb, komfortabel, tyst, och en otroligt bra GPS underlättar på semestern.
Laddhastigheten vid dom nyaste laddplatserna är smått otrolig.
![]()
![]()
![]()