Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Undrar om Continental Time Co är boettillverkare, känns inte så men deras signering återfinns på boetter och verk runt 60- och 70-talet. Har någon tips på länkar med info kring boettillverkare så skulle det vara kul.Tackar! Härligt exemplar du har där. Inte exakt likadan som min Autavia, men de är mycket lika. Känns inte som en slump.
Skarpa kanter på din boett och otroligt skick överlag, tack för info och bilder!Tror Yema kan ha haft ett finger med vid tillverkningen av den där Le Jour'en. Min Polymac Rallye är sannolikt tillverkad av Yema och verkar ha identisk boett, vridring, visare och urverk (7730) som din Le Jour. Står dock inte "Continental France" inuti min men Yema är ju också franskt.
Påminner som sagt mycket om Autaviorna också, tror måtten är samma - 39 mm, 19 mm lugs.
Är det där "förlagan" till Aquaracern tro?
Tror Yema kan ha haft ett finger med vid tillverkningen av den där Le Jour'en. Min Polymac Rallye är sannolikt tillverkad av Yema och verkar ha identisk boett, vridring, visare och urverk (7730) som din Le Jour. Står dock inte "Continental France" inuti min men Yema är ju också franskt.
![]()
![]()
![]()
![]()
Påminner som sagt mycket om Autaviorna också, tror måtten är samma - 39 mm, 19 mm lugs.
Merde, vad de där är coola! Fler bilder tack och in med den och alla andra i kronograftrådarna:Härliga klockor, man får aldrig nog!
Bidrar med min Yema Flygraph![]()
Nyspacklad Tissot Sideral! 40mm utan krona från tidigt 70-tal. Tillverkad i glasfiber, Svenskt stål och numer även glasfiberspackel...![]()
Merde, vad de där är coola! Fler bilder tack och in med den och alla andra i kronograftrådarna:
Kronografer från 60-talet:
https://klocksnack.se/threads/kronografer-från-60-talet.756/
Kronografer från 70-talet:
https://klocksnack.se/threads/kronografer-från-70-talet.83/
Beakta härdningstiden bara.. Kul projekt! Jag vet hur klurigt det kan vara att plasta tävligsredskap, dvs. segelbåtar.
Det stod 10 min på förpackningen och det var runt en timme sedan den var klar. Tror du det är bäst att den får vila över natten innan användning?
Vet bara vad våra produkter sade, de härdade rätt bra över ca en timme, men krävde ett dygn innan full styrka uppnåddes. Det beror givetvis på vilken produkt man använder men det han vara bra att inte vara för ivrig som man oftast blir.
Är det där "förlagan" till Aquaracern tro?
Skickas från min iPhone
Välkommen, du verkar ha kul klockor att dela med dig av! Ta dig tid...Skall bli!
Är ny på ks och släpar lite med presentation etc men jag upptäcker hela tiden nya trådar att syna och vara delaktig i..![]()
Nytt band till Omegan...
![]()
![]()
Riktigt fin! Får man fråga var du hittade bandet?
Tack, klart du får det!Spännet hittade jag på tradera och bandet är ett äldre 18/14 i bra kvalitet som jag fick med i en större lot vintageband. På insidan står det Casablanca, jag vet inte om det är ett fortfarande existerande märke.
Se där ja, intressant! Får Googla lite ikväll om man skulle råka snubbla över något roligt. Finns nämligen ett antal Omegaspännen i lådan som ropar efter nya band![]()
Jag vet inte varför det ska vara så svårt att hitta 18/14, många äldre spännen är ju 14... Bara att börja tillverka själv helt enkelt!![]()
En Croton Nivada Grenchen Chronomaster Aviator Sea Diver får hänga med på barnkalas i eftermiddag:
![]()