Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Ser gott ut! Skriv gärna en kort recension på vad du tyckte, är lite sugen på att köpa på mig en till samlingen jag med.Ändå nöjd. Aldrig prövat Box tidigare. Blev 4 flaskor
![]()
Ändå nöjd. Aldrig prövat Box tidigare. Blev 4 flaskor
![]()
Klippte precis 4 stycken av dessa, såg härliga ut och har varit på jakt efter ett par 'riktiga glas' men aldrig kommit till skott förens precis nu. Tack för tipset!Tänkte önska mig glas till jul till mitt nyvunna intresse för whiskey och cognac. Just nu dricks båda former ur tumblerglas vilket känns suboptimalt. Vad ska jag önska mig för glas om jag vill ha några som både kan användas till whiskey och cognac?
Tittat på Glencairn-glas och gillar idén med hur de förhöjer doften. Bör man dricka cognac ur dessa? Spontant känns tulpanformade glas med kort fot eller någon form av kupa kanske bäst? Förslag och synpunkter på detta?
Ingen aning...Kommer väl som ordinarie sen?
Aldrig själv provat Box, men runtom i "Whisky-Sverige" är dom hyllade stort och är säkert god whisky. Men det jag inte förstår är varför Mackmyra är så pass ratade i Sverige, det jag druckit har alltid varit bra för pengen man betalar.Ändå nöjd. Aldrig prövat Box tidigare. Blev 4 flaskor
![]()
Några stänk vatten så tycker jag att denna är väldigt bra. Lätt rökighet, toner av vanilj, len men ändå distinkt. Kunde gott haft lite mer karaktär. Lätt prisvärd och för mig en jäkligt bra single malt.Ser gott ut! Skriv gärna en kort recension på vad du tyckte, är lite sugen på att köpa på mig en till samlingen jag med.
Låter Absolut som nåt jag med kan tycka om!Några stänk vatten så tycker jag att denna är väldigt bra. Lätt rökighet, toner av vanilj, len men ändå distinkt. Kunde gott haft lite mer karaktär. Lätt prisvärd och för mig en jäkligt bra single malt.
Beställningsvara väl?Låter Absolut som nåt jag med kan tycka om!
Men såg på Systembolagets sida att den inte finns nånstans i Skåne. :-( Ska visserligen till Sthlm nästa helg men det hjälper ju inte. Jaja kommer kanske fler släpp av den senare..
Jag har faktiskt aldrig beställt via deras sida, har alltid haft vänner & bekanta anställda på sys.bol så brukar bara be dom fixa. Men nu gjorde jag ett konto via deras hemsida & la beställning där Direkt! Så tack för tipset! Du gjorde precis min fredagkväll lite bättre.Beställningsvara väl?
Flaskan börjar gå mot sitt slut, har ni några tips på bra whiskeys i 500-700kr klassen?
Funderar på att köpa hem en flaska Diplomatico rom, någon som testat den?
Skål på er!
![]()
Har också läst om den & den står faktiskt på min lista så den blir mitt nästa köp efter att jag fått hem min beställda Box Da'lvve.Kan Nikka All Malt vara något att testa? Den verkar få bra omdömen överlag på nätet.
![]()
Blir nog en sådan till julhelgen. Jag får återkomma angående den här i tråden.Har också läst om den & den står faktiskt på min lista så den blir mitt nästa köp efter att jag fått hem min beställda Box Da'lvve.
Tror inte du blir missnöjd. Och alltid kul att testa en ny whisky fr Japan.
Har provat den på en Nikka-provning men höll from the barrel högre. Men om man jämförde med övriga startfältet var ingen av dem i klass med resten. Men bra för sin peng.Kan Nikka All Malt vara något att testa? Den verkar få bra omdömen överlag på nätet.
![]()
Instämmer. From the barrel är bättre men All Malt är en bra allround-whisky. Vettigt prissatt på systemet också. Har snöat in lite på Nikka på sistone och de gör bra prylar. Kan rekommendera Coffey Malt och Coffey Grain också. Riktigt trevliga med gott om smak.Har provat den på en Nikka-provning men höll from the barrel högre. Men om man jämförde med övriga startfältet var ingen av dem i klass med resten. Men bra för sin peng.
Enligt SBs hemsida så finns det 38st i PK-huset. Skynda fynda!Knep två Distillers Edition men va för långsam för att få 12åringen..
Tack för tipset. Ska försöka ta mig förbi eller ringa och kolla om dom kan skicka till min lokala langare!Enligt SBs hemsida så finns det 38st i PK-huset. Skynda fynda!![]()
Senaste inköpen:
![]()
![]()
![]()
Fyller år på fredag och tänkte unna mig någonting gott.
Söker då några tips på whisky i 500-800kr klassen som är värda att testa!
Har nuvarande hemma i skåpet : The Lleach, Ardberg 10y och en lagavulin 2016 jubileums utgåvan.
Tack på förhand!
Fyller år på fredag och tänkte unna mig någonting gott.
Söker då några tips på whisky i 500-800kr klassen som är värda att testa!
Har nuvarande hemma i skåpet : The Lleach, Ardberg 10y och en lagavulin 2016 jubileums utgåvan.
Tack på förhand!
Finns såååå mycket att välja mellan. Vad är du ute efter?Fyller år på fredag och tänkte unna mig någonting gott.
Söker då några tips på whisky i 500-800kr klassen som är värda att testa!
Har nuvarande hemma i skåpet : The Lleach, Ardberg 10y och en lagavulin 2016 jubileums utgåvan.
Tack på förhand!
Nikka from the barrel har jag testat och uppskattade verkligen den!Två sådana här, en till dig och en till gästerna
![]()
Får kika lite mer på macallan 12yNikka som postat över eller Macallan 12 årig![]()
Finns såååå mycket att välja mellan. Vad är du ute efter?
Rök
Caol Ila DE 2016 https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/caol-ila-distillers-edition-4002801
Caol Ila 12yo https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/caol-ila-37701
Talisker 10yo https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/talisker-41101
Lagavulin 16yo https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/lagavulin-40001
Ardbeg Uigeadail https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/ardbeg-1040701
Kilchoman Machir Bay https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/kilchoman-57301
Sherryfatslagrad
Aberlour a'bunadh https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/aberlour-44501
BenRiach Matured in Sherry Wood 12yo https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/benriach-48101
Macallan 12yo https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/the-macallan-47801
Glendronach 12yo https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/glendronach-42501
Glenfarclas 15yo https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/glenfarclas-8558701
Glenfarclas 21yo https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/glenfarclas-8657001
Och en Nikka Taketsuru Pure Malt från Japan. Har själv inte testat den men Nikka brukar göra bra skit. Denna finns i begränsad mängd/period på SB https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/nikka-taketsuru-1167701
Du får beställa hem och vänta några extra dagar annars så hade jag nog kört på https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/aberlour-44501Tjaaa... tänker mig någonting som skiljer sig från det jag har hemma, så då borde jag gå på något som inte är rökigt.
Den här nikka taketsuru hade varit grym, men finns tyvärr inte i Umeå..![]()
Ja har nu läst lite om Abelourn och den fångade mitt intresse så valet blev enkelt! Kommer att köpa den på fredag!Du får beställa hem och vänta några extra dagar annars så hade jag nog kört på https://www.systembolaget.se/dryck/sprit/aberlour-44501
Riktigt grym sherrywhisky som du kan vattna efter eget behag.