Sir_Pierre
Basic
Re: Köptips runt 20 tkr?
Ne någon Panerai under 25 papp har jag inte.
Vilka bilder?
Ne någon Panerai under 25 papp har jag inte.
Vilka bilder?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Sir_Pierre skrev:Absolut Omega Seamaster
http://www.sirpierre.se/2013/02/dagens- ... aster.html
JohanHLM skrev:Letar efter något begagnat i prisklassen runt 20tkr. Tyvärr är det så att de klockor som just nu lockar mest ligger begagnade mellan 40-60 tkr och därmed är det ett krav att den ska vara relativt lättsåld och inte tappa nämnvärt i pris. De som dyker upp i mitt huvud och uppfyller kraven är följande:
Omega Speedmaster
Rolex Datejust
IWC Aquatimer
Bas Panerai
Tudor Black Bay
Några som bör gå att hitta för 20 men som jag tror är mer svårsålda alt. tappar mer i värde:
Cartier Santos XL
Breitling Superocean II eller Heritage
Någon Grand Seiko
Kan nämna att samtliga ovan nämnda ur tilltalar mig på ett eller annat sätt och favoriten bland dessa skiftar från dag till dag.
Eftersom den kommer användas dagligen bör den också vara så allsidig som möjligt.
Vore lite roligt att höra ers tankar samt få lite andra förslag.
Sir_Pierre skrev:Camo00 skrev:Skööönt inlägg!! Kul att nån mer uppskattar SMP iaf... Den får så mycket skit här annars...Sir_Pierre skrev:Absolut Omega Seamaster
http://www.sirpierre.se/2013/02/dagens- ... aster.html![]()
Jaså?? How come? Vad finns det att ogilla liksom?
Sir_Pierre skrev:Ne någon Panerai under 25 papp har jag inte.
Vilka bilder?
masterkiller skrev:JohanHLM skrev:Letar efter något begagnat i prisklassen runt 20tkr. Tyvärr är det så att de klockor som just nu lockar mest ligger begagnade mellan 40-60 tkr och därmed är det ett krav att den ska vara relativt lättsåld och inte tappa nämnvärt i pris. De som dyker upp i mitt huvud och uppfyller kraven är följande:
Omega Speedmaster
Rolex Datejust
IWC Aquatimer
Bas Panerai
Tudor Black Bay
Några som bör gå att hitta för 20 men som jag tror är mer svårsålda alt. tappar mer i värde:
Cartier Santos XL
Breitling Superocean II eller Heritage
Någon Grand Seiko
Kan nämna att samtliga ovan nämnda ur tilltalar mig på ett eller annat sätt och favoriten bland dessa skiftar från dag till dag.
Eftersom den kommer användas dagligen bör den också vara så allsidig som möjligt.
Vore lite roligt att höra ers tankar samt få lite andra förslag.
Inte intresserad av B&R?, finns massor för runt 20lax...
JohanHLM skrev:Ekonomin tillåter tyvärr bara att jag är en OWG och då tycker jag inte det passar med B&R.
Du som väll får anses som en Panerai expert, är det rimligt att hitta en Panerai i bra skick runt 20 eller är min budget för snäv?
masterkiller skrev:JohanHLM skrev:Ekonomin tillåter tyvärr bara att jag är en OWG och då tycker jag inte det passar med B&R.
Du som väll får anses som en Panerai expert, är det rimligt att hitta en Panerai i bra skick runt 20 eller är min budget för snäv?
Det såldes ju en PAM000 för 20k alldeles nyss på K&S, lägg it en WTB....
masterkiller skrev:Sir_Pierre skrev:Absolut Omega Seamaster
http://www.sirpierre.se/2013/02/dagens- ... aster.html
Bra skrivet...
JohanHLM skrev:Sir_Pierre skrev:Ne någon Panerai under 25 papp har jag inte.
Vilka bilder?
Tänkte på bilderna där PO:n jämförs storleksmässigt mot Panerai.
Camo00 skrev:Sir_Pierre skrev:Camo00 skrev:Sir_Pierre skrev:Absolut Omega Seamaster
<a href="http://www.sirpierre.se/2013/02/dagens-klocka-omega-seamaster.html[/quote" rel="nofollow" title="Link added by VigLink" class="vglnk"><span>http</span><span>://</span><span>www</span><span>.</span><span>sirpierre</span><span>.</span><span>se</span><span>/</span><span>2013</span><span>/</span><span>02</span><span>/</span><span>dagens</span><span>-</span><span>klocka</span><span>-</span><span>omega</span><span>-</span><span>seamaster</span><span>.</span><span>html</span><span>[/</span><span>quote</span></a>]
Skööönt inlägg!! Kul att nån mer uppskattar SMP iaf... Den får så mycket skit här annars...![]()
Jaså?? How come? Vad finns det att ogilla liksom?
Jag vet faktiskt inte, men det är utan tvekan den klockmodell som fått flest nedlåtande, kritiska och "välj-nåt-roligare"-kommentarer här på forumet...![]()
HeheRber skrev:Såhär får man ju inte retas!
Om det gäller highend kvarts är Citizen Chronomaster nog lite vassare ändå..yonsson skrev:Köp denna och sälj den till mig om du tröttnar.![]()
http://www.jurawatches.co.uk/collection ... 1j-gsk-021
![]()
yonsson skrev:Köp denna och sälj den till mig om du tröttnar.![]()
http://www.jurawatches.co.uk/collection ... 1j-gsk-021
![]()
Stort grattis! Om det är kvarts för premium så är japanskt den rätta vägen att gå...JohanHLM skrev:Ja kära vänner då var det väll dags och krypa till korset och visa upp vad det blev för inköp.
Vill börja med att tacka för all input och alla förslag även om resultatet visar att jag varit extremt arrogant inte lyssnat ett jävla dugg.
Shit vilket stort paket... Har inte inte för mig att jag beställt en moraklocka
![]()
Nu börjar det bli mindre...
![]()
Va fan, är det nån kinesisk kopia jag fått?
![]()
Jaha... Verkar vara någon konstig kina kopia av en Seiko för sekundvisaren hoppar fram![]()
![]()
![]()
Eftersom jag inte hunnit ta några bra bilder bjuder jag på en från en tidigare ägare
![]()
För er som fortfarande inte är helt införstådda i vad det är jag köpt så kan jag nämna att det är en Grand Seiko SBGT033 vilket är GS liminterade (500 ex) 40-års hyllningsklocka till quartz. Det sitter en specialtillverkad 9F83 kaliber vilken ska ligga inom +-5 sec/år.
Frågan är då varför det blev denna klocka?
Svaret är tyvärr inte lika enkelt men jag insåg ganska snabbt att jag skulle köpa en klocka på känsla och inte vad som håller värdet eller anses vara klassiskt. Eftersom jag i princip alltid går klädd i skjorta kom jag fram till att det vore bra med något som lätt slinker in under manschetten. Dessutom kan jag inte simma så längt på längden som en normal dykare klarar på djupet så därmed kändes det som ett bättre val att köpa något mer ellegant.
Jag hade ingen tanke på att köpa en quartz även om jag anser att det finns quartz klockar (ex.vis denna) som har minst lika faschinerande urverk som en automatare. Anledningen till att det blev denna GS är nog framförallt att den är väldigt enkel samtidigt som tavlan är väldigt detaljerad vilket dock avspeglar sig olika beroende på insynsvinkel. Eftersom detta är min första GS tyckte jag även att det var ett bra första steg att köpa en quartz istället för att punga ut det 2-5 gånger så mycket för en beg. automatare.
Än en gång vill jag tacka för alla förslag!
theargonaut skrev:Grattis! En liten skräll får man väl säga. Tycker dock det låter som ett coolt och klockrent val, med din motivering! Riktigt fräsig dinka, och jag tycker det luktar som om quartz är på uppgång, även i klocknördsvängen![]()
Rber skrev:Oväntat, men riktigt roligt. Stort grattis!
Tack, precis som d säger skulle jag behöva en riktigt billig beater och då skulle någon av ovanstående kunna passa.DW6900MS skrev:Nice, grattis. En 007/009 också så är du hemma.
Tack! Ett udda val men känns helt rätt...TomasBc skrev:Grattis! Fett val...![]()