Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Nackdelen med att ha en dator från 2013... 1,5h senare kan vi snart prova använda bilderna då de behandlats klart i photoshopDagens tenta är avklarad vilket innebär att jag nu plöjt hela fokusstacking-kursen! Första försöket på ingång
Bra känsla ändå!Laddade hem en pdf med lite tricks för vinterfoto i helgen. Blev dock inte ngn tid för att testa förrän härom morgonen. Tyvärr var det så jävla kallt så bilderna är tagna genom ett skitigt fönster på hemmakontoret
Kursen eller tipspdf:en förtjänar lite bättre försök å kanske mer ”vinter”…;-)
Hej på er!! Hur har det gått med studerandet? Del gärna med er av vad ni kikat på och kom med rekommendationer mm.
Kommer att dela ut ett sista årsmedlemskap på ”första sidan” innan jul!!
Det jobbiga är att man kan fastna huuur länge som helst. ”Bara ett avsnitt till”!!…Som nybörjare har jag gått igenom ett antal av nybörjarkurserna och jäklar vad bra och pedagogiskt upplagda de är.
Jo jag märkte det igår kväll. Skulle bara starta och tjuvkika lite på inledningen för bildkompositionskursen. Helt plötsligt var alla drygt 40 avsnitt och kursen slut och klockan var sent.Det jobbiga är att man kan fastna huuur länge som helst. ”Bara ett avsnitt till”!!…
Håller med ovan angående "bara ett avsnitt till".
Kan verkligen rekommendera moderskeppet till er som har funderat någon gång. Väldigt bra kurser som är lugna och förklarande.
Lätt att hoppa över vissa steg om man tycker sig kunna det dom ska prata om.
Har hittils betat av:
*Kom igång med din spegellösa systemkamera
*Två kurser om Speed light blixt. Någon som har det? Verkar sjukt kul att få till fina porträtt.
*Stora kursen om objektiv
*Porträttfoto från början.
* Så fungerar raw
*Lightroom från början
Next Up är nog "fota natur".
Kan eventuellt ha ett paket på ingång också..
Tack för att du delar med dig. Har nog kikat igenom samma utbud som du förutom ”så fungerar raw”… Får bli i helgen!!
Paket?!? Vadå för paket????
De där små är ju hopplösa… Särskilt om de sitter i buskar eller med grenar i vägen. Man får fokus på ALLT utom pippin….Egen kurs i fota fågel idag.
Kollade av just detta på moderskeppet igår.
Svårt att lyckats hitta skärpa innan de dragit vidare.
Mer träning behövs. Men en start iaf
Ej bildbehandlad bild. Har inte kommit dit i mitt kursande än.
Autofukus är ju bara glömma.De där små är ju hopplösa… Särskilt om de sitter i buskar eller med grenar i vägen. Man får fokus på ALLT utom pippin….
Om man får komma med fler tips så finns Tysslingesjön utanför Örebro. Det är norra Europas största rastplats för sångsvanar. Det är nog fullt fart där nu och caféet i Rånnesta borde ha varmt kaffe.Lite nyheter från Moderskeppet!!
Fick en bok av Brutus Östling i julklapp. Fick en att inse att man har en del att lära även om man har motiven i trädgården..