seikoswede
Silver
Sällan har en trådtitel varit så passande...
Men lite eggande är det allt ändå!?
Jim
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Sällan har en trådtitel varit så passande...
Denna tråd har jag helt missat!
Då får jag kompensera med att dela med mig av ett par av mina knivar.
Bladen är tillverkade av Fällkniven och resten av mig. Det första bladet är F1 och det andra är WM-1.
F1'an har handtag av desert ironwood med mosaikpins. WM-1'an har handtag av micarta samt även denna mosaikpins.
![]()
![]()
![]()
![]()
En liten uppdatering.
Den nedre kniven med kniv och gaffel på sista bilden visade sig vara en Singleton Priestman tillverkad i Sheffield förmodligen mellan slutet av 1800-talet och 1936.
Kör en bild till:
![]()
Ser ut som en sån där modern magnetiskt keramik-bryne. Me likeAnnars så hämtade jag faktiskt ut lite nya köksknivar idag som kommer att göra matlagningen lite roligare, Japan style!:
![]()
Senaste nytt inom knivslipningsvärldenSer ut som en sån där modern magnetiskt keramik-bryne. Me like![]()
Opinel är en bra och prisvärd kniv, framförallt om en värderar möjligheten att låsa bladet. Själv tycker jag att bladet är för klent och att den har en för bred profil för att vars en brs fickkniv. Angående rostfritt eller kolstål så är rostfritt lättskött men svårare att slipa rakbladsvasst. Är du inne på franska fällknivar kan jag rekommendera "Douk Douk" den längst ned på bilden nedan. Rejält blad, i kolstål, som du ser blir det lät fläckigt. Iom att handtaget är vikt stål har den en väldigt smal profil. Är dessutom en designklassiker. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Douk-DoukNågon som har något nyttigt att säga om dom klassiska fällknivarna från opinel? Gillar den klassiska designen och enkelheten i designen. Kostar som en lunch
![]()
Tack för trevliga inlägg! Har redan googlat upp en egen Dumas Aine.Föregående var min första post i den här tråden. Tänkte lägga till ett par bilder till på ett par favoriter. Den första är en traditionell katalansk lantbrukarkniv. Jag och min fru fick var sin sv en vän i Barcelona. Rostfritt stål och handtag i olivträ. Den kärvade eggen skär väldigt bra och vi använder dem nästan dagligen. Främst till att äta ost och frukt med, men även som småkniv för allmänt bruk i köket.
![]()
Den andra är en kniv jag köpte för att komma upp till minimibeloppet för fri frakt från en knivbutik i Madrid när jag beställde min Buck Knife. Det är en "Drifter" från Columbia River Knife and Tool Company. Fantastisk liten kniv av modernare stuk med rätt rejält blad som som sitter ordentligt fast i sidled och låses med ett liner lock. Funkar som täljkniv, matkniv och alltiallo. Tumpluppen för enhandsöppning är praktisk, men jag tror jag ska monters dän bältesclipet.
![]()
Den katalanska är typ 18cm utfälld, bladet är 8cm. En kompis till mig har en butik som säljer liknande, men mer hantverksmässigt tillverkade. http://parament-shop.com/?product_cat=cuchillos-es-es-es-es-es-es-esTack för trevliga inlägg! Har redan googlat upp en egen Dumas Aine.Hur stor är den katalanska kniven? Riktigt schysst den med!
Härligt knivblock. Vart hittade du det?Vad många shyssta trådar det finns här på KS!
Jag har en sådanhär jäkel (obs stulen bild!), Benchmade mini-nitrous stryker, härlig fjäderassisterad kniv som är mycket gedigen. Har haft den ett par år nu, det som är grymt är att fjäderassistansen är inbyggd i knivens liner vilket gör den väldigt robust. Använder den till allt möjligt:
![]()
Annars så hämtade jag faktiskt ut lite nya köksknivar idag som kommer att göra matlagningen lite roligare, Japan style!:
![]()
Jag använder en del av mina för matlagning och för att äta. Frukt och ost smakar bättre skuret med en fransk fällkniv! Sen är det estetiskt tilltalande vid dukningen också. Jag har en higonokami i pennfodralet på jobbet. Den använder jag för att öppna paket, skära sönder prover etc. På landet har jag en morakniv i blåtöjet som används till allt möjligt arbete. Till vardags brukar jag inte ha någon i fickan, det är sällan det behövs tycker jag. Är jag ute i skogen brukar jag ha med en, för att äta eller tälja typ.Kan någon förklara för mig vad ni gör med dessa knivar? Och då menar jag inte "vanliga" köksknivar såsom kockknivar m.m. så slipper vi det skojeriet.
Bär ni på dem dagligen?
Jag har aldrig kniv och har aldrig haft behov av det heller förutom när jag är ute i skogen.
http://www.cleancut.se/butik/knivfoervaring/knivblock/knivblock2014-03-31-11-30-01-detailHärligt knivblock. Vart hittade du det?
Jag bär bara kniv på Skärtorsdag.Kan någon förklara för mig vad ni gör med dessa knivar? Och då menar jag inte "vanliga" köksknivar såsom kockknivar m.m. så slipper vi det skojeriet.
Bär ni på dem dagligen?
Jag har aldrig kniv och har aldrig haft behov av det heller förutom när jag är ute i skogen.
Jag bär bara kniv på Skärtorsdag.
Jag använder en del av mina för matlagning och för att äta. Frukt och ost smakar bättre skuret med en fransk fällkniv! Sen är det estetiskt tilltalande vid dukningen också. Jag har en higonokami i pennfodralet på jobbet. Den använder jag för att öppna paket, skära sönder prover etc. På landet har jag en morakniv i blåtöjet som används till allt möjligt arbete. Till vardags brukar jag inte ha någon i fickan, det är sällan det behövs tycker jag. Är jag ute i skogen brukar jag ha med en, för att äta eller tälja typ.
Jag "samlar" på dem för att jag tycker de är vackra, samt att det finns något romantiskt över gamla bruksfällknivar. De insinuerar ett enklare liv tror jag ;-)
En gång i tiden samlade jag på skivor, vinyl och CD etc. Och trots att låtarna var exakt samma så fick jag en mycket tillfredsställande känsla när jag även hade en viss skiva i någon utgåva som släppts i ett annat land (typ Japan, Brasilien), om omslaget hade någon typ av feltryck, versioner från en testserie som skivtillverkaren hade gjort, eller ännu hellre en acetat-skiva (ofta en första "prototyp"-skiva för att kolla mixningar och sådant). Detta trots att jag redan hade musiken laddad i min mp3-spelare.Tack! Läser vad du skriver men det gör mig inte klockare rörande varför man ska ha sådana knivar ni snackar om här.
Så. Jävla. Roligt.
Tack! Läser vad du skriver men det gör mig inte klockare rörande varför man ska ha sådana knivar ni snackar om här.
Kan någon förklara för mig vad ni gör med dessa knivar? Och då menar jag inte "vanliga" köksknivar såsom kockknivar m.m. så slipper vi det skojeriet.
Bär ni på dem dagligen?
Jag har aldrig kniv och har aldrig haft behov av det heller förutom när jag är ute i skogen.
Så. Jävla. Roligt.
Tack! Läser vad du skriver men det gör mig inte klockare rörande varför man ska ha sådana knivar ni snackar om här.
Så. Jävla. Roligt.
Tack! Läser vad du skriver men det gör mig inte klockare rörande varför man ska ha sådana knivar ni snackar om här.
Varför ska man inte ha det?