Hyfsat sugen på den nya Conquest 34mm, synd att den gröna har bling.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Trevlig klocka, är du fortfarande nöjd med den efter tre år?Tre år med min Legend diver på 42 mm. Högtidliggörs med en bild här!![]()
Den förra Conquesten hade väll ett lägre listpris än Hydroconquest? nu verkar det tvärtemot.Nya Conquest ligger på 24k hos AD i skrivande stund! Satan i gatan vad alla tillverkare passar på att höja priserna genom taket nu.Gäller för övrigt alla mina favorittillverkare: Sinn, Longines, Rado, Oris... Trist utveckling tycker åtminstone jag.
LONGINES Conquest Automatic 2023 41mm L3.830.4.52.6 Klocka
www.klockia.se
Ja, jag vill minnas att det var så. Och det är ju rimligt eftersom en dykare har mer avancerad teknik än en ordinär vardagsklocka.Den förra Conquesten hade väll ett lägre listpris än Hydroconquest? nu verkar det tvärtemot.
Jodå, visst var den vanliga Conquesten något lägre prissatt. HC har ju keramisk bezel etc så viss skillnad är motiverad tycker jag men klockorna har samma urverk och 30 BAR.Ja, jag vill minnas att det var så. Och det är ju rimligt eftersom en dykare har mer avancerad teknik än en ordinär vardagsklocka.
En killgissning är att de inom en snar framtid släpper en ny version av HC som återigen kommer att vara högre prissatt än Conquest.
Jomen, absolut, det är jag. Pålitligt urverk, kvalitetsbygge. Tycker att det är en charmig och snygg klocka som balanserar fint mellan toolig och elegant. Men nog har även min upplevelse av klockan emellanåt präglats av den återkommande kritiken rörande storleken. I de flesta sammanhang och stunder uppskattar jag vristnärvaron, men vid ex dressade sammanhang är den lite för stor för min smak - även om jag annars inte ser problem med en nätt dykare till kostym. Jag har en handled på 18 cm och är nära 2 meter så nog kan jag bära den, men lite mindre så hade den varit helt perfekt. 37mm var lite för litet för mig. Trots snacket om 39:an kommer jag nog oavsett behålla med min i orginalstorlek.Trevlig klocka, är du fortfarande nöjd med den efter tre år?
Sant!Jodå, visst var den vanliga Conquesten något lägre prissatt. HC har ju keramisk bezel etc så viss skillnad är motiverad tycker jag men klockorna har samma urverk och 30 BAR.
Tror som du att det kanske kommer en uppdaterad dykare. Kanske lättare att höja priset ordentligt vid nysläpp? Även HC har klättrat rätt bra de senaste åren.
Ett tips är att söka efter Longines här på köp och sälj för att få en bra bild av andrahandsvärdet på de modeller du är intresserad av. Vissa modeller är mer populära än andra och det är svårt att ge ett entydigt svar.Efter att denna vecka ha bytt min breguet 3787BA mot en Rolex submariner. Tänkte jag på klockan vars urverk är gjort av Longines. Klockan ifråga breguet kostade ursprungligen cirka 500k men sjunkit som en sten. Då jag glider in på Longines sida möts jag av väldigt billiga priser för väldigt fina klockor. Jag får många frågor i huvudet. Vad är detta märke? Hur är andrahandsvärdet? Är dom svåra att sälja vidare dvs dåligt andrahandsvärde/ointresse. Modellen som står ut för mig och ger ett väldigt bra kostnadsvärde tillsynes är L2.909.4.92.6 som är i bilden. Hur är andrahandsvärdet? För 31 tusen ser den väldigt fin ut och månfasen tilltalar.
Riktigt lyckad! Nya serien Conquest faller mig mycket mer i smaken än den gamla. Nu blir man nyfiken på hur nya HydroConquest kommer se ut...Nyhet i tre olika färgsättningar. 42mm, 100m vattentät, automat och 14,3mm hög. Finns som någon guld-ish tavla samt reversed panda![]()
Riktigt lyckad! Nya serien Conquest faller mig mycket mer i smaken än den gamla. Nu blir man nyfiken på hur nya HydroConquest kommer se ut...
Ser riktigt bra ut, ska bli intressant att testa en sådanNyhet i tre olika färgsättningar. 42mm, 100m vattentät, automat och 14,3mm hög. Finns som någon guld-ish tavla samt reversed panda![]()
Riktigt lyckad! Nya serien Conquest faller mig mycket mer i smaken än den gamla. Nu blir man nyfiken på hur nya HydroConquest kommer se ut...
Det beror väl på handleden som ska bära klockan i och för sig...Alldeles för stora tyvärr.
Det beror väl på handleden som ska bära klockan i och för sig...
Okej, tack för klargörandet. Låter som en klocka man ska prova innan köp med andra ord!När jag testade (18,5cm i handledsomkrets) tyckte jag den framstod som enorm jfr med exempelvis Aquaterra 41,5. Luggarna för långa och för grov iövrigt. Jag har inga större problem med större klockor men som en trehandad sportstålklocka är den alldeles för stor.
Vad var det du inte gillade med den?På pappret trodde jag att Zulu GMT 39mm skulle bli ett givet köp för mig. Men IRL kändes den inte riktigt som min grej.
![]()
Framförallt de korta och raka luggarna. Gillar de lite längre kurvade på andra Longines. Passar min relativt smala handled bättre.Vad var det du inte gillade med den?