Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Varför figurerar inte denna mer? Kanon ju.
![]()
Har du testat den? Spirit bärs väldigt stort på grund av sina långa bandhorn och male endlinks. 42 är ett dasslock.Hej!
Är grymt sugen på en Longines Spirit. Om någon av er går i säljtankar. Hör av er! Söker en blå eller grön urtavla 42mm.
![]()
Det har jag inte! Jag jag har 19,5cm handleder. Vad hade ni rekommenderat?Har du testat den? Spirit bärs väldigt stort på grund av sina långa bandhorn och male endlinks. 42 är ett dasslock.
Var tvungen att kolla lug to lug... 51,4 mm!Har du testat den? Spirit bärs väldigt stort på grund av sina långa bandhorn och male endlinks. 42 är ett dasslock.
Ja, det är ju en rejäl handled, det är klart, men jag har en känsla av att 40 mm ändå skulle sitta mer elegant på dig. Har du möjlighet att ta dig till en återförsäljare och prova olika storlekar? Att köpa 42 mm osedd är ganska modigt, det måste man säga.Det har jag inte! Jag jag har 19,5cm handleder. Vad hade ni rekommenderat?
Absolut ska åka och testa denJa, det är ju en rejäl handled, det är klart, men jag har en känsla av att 40 mm ändå skulle sitta mer elegant på dig. Har du möjlighet att ta dig till en återförsäljare och prova olika storlekar? Att köpa 42 mm osedd är ganska modigt, det måste man säga.
Att lägga till en till åsikt: Har själv ägd 40mm varianten, 17,5-18cm handled. Funkade utmärkt, föredrar 40 över 37 för spiriten. Dock stämmer det helt att den bär stor, också pga feta bandhornen. Med det sagt har jag inte sett en annan klocka i dens prisklass med en lika bra finish och läsbarhet… Och en grej att vara medveten om på 42an vs 40 är att datumfönstret är lite annorlunda placerat på trean, vilket jag ogillar enormt på 42an. (Den på bilden du delade är en 42a)Absolut ska åka och testa den![]()
Sitter perfekt på dig.Att lägga till en till åsikt: Har själv ägd 40mm varianten, 17,5-18cm handled. Funkade utmärkt, föredrar 40 över 37 för spiriten. Dock stämmer det helt att den bär stor, också pga feta bandhornen. Med det sagt har jag inte sett en annan klocka i dens prisklass med en lika bra finish och läsbarhet… Och en grej att vara medveten om på 42an vs 40 är att datumfönstret är lite annorlunda placerat på trean, vilket jag ogillar enormt på 42an. (Den på bilden du delade är en 42a)
Med det sagt, prova och köp vad du gillar mest. Tror att båda skulle vara fantastiska helt ärligtBild av min gamla.
![]()
Riktigt fin, skulle föredra den något tunnare baraVarför figurerar inte denna mer? Kanon ju.
![]()
Hade exakt samma tanke som dig innan jag slog till i höstas. Tycker inte den upplevs lika tjock som specRiktigt fin, skulle föredra den något tunnare bara
Riktigt fin, skulle föredra den något tunnare bara
Hade exakt samma tanke som dig innan jag slog till i höstas. Tycker inte den upplevs lika tjock som spec
![]()
