Antar att Hugo är medlem här då...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Antar att Hugo är medlem här då...
Missuppfattar jag något om det ser ut som hela grävet gjordes av en medlem på KS och att Hugo Ewald på Metro stulit det utan angivande av källa?
Ingen aning. Alternativa förklaringar är väl att Metroreportern hänger på KS, eller att både reporter och KS-medlem funnit infon från en tredje källa.Missuppfattar jag något om det ser ut som hela grävet gjordes av en medlem på KS och att Hugo Ewald på Metro stulit det utan angivande av källa?
Pga källskydd kommer vi inte få veta det...Ingen aning. Alternativa förklaringar är väl att Metroreportern hänger på KS, eller att både reporter och KS-medlem funnit infon från en tredje källa.
Var god och dra hästhistorien!Det kan ju vara så att han får en som present vid statsbesök. De mest märkliga prsenter ges ju bort i dessa sammanhang (tex hästar).
De gamle utrikesministern Sten Adrrsson lär ha fått ett väldigt fint ur (Cartier eller Rolex, båda uppg förekommer) men iom att han fick den i egenskap av UM så anses den tillhöra staten och lämnades därför in när han slutade.
Vad sa de? Nämnde de Klocksnack? Det är ju isåfall värd en egen tråd!Nu nu var nyheten även på kommersiell radio. Lätt hån på radion mot klock "experterna"..![]()
Vilken kanal?Nu nu var nyheten även på kommersiell radio. Lätt hån på radion mot klock "experterna"..![]()
RixVilken kanal?
Tack.
Missuppfattar jag något om det ser ut som hela grävet gjordes av en medlem på KS och att Hugo Ewald på Metro stulit det utan angivande av källa?
Han hänvisar till KS i artikeln mycket klart och tydligt.Är du förvånad?![]()
Stod inte med från början. Utan har lagts till.Han hänvisar till KS i artikeln mycket klart och tydligt.
Då förstår jag!Stod inte med från början. Utan har lagts till.
Var god och dra hästhistorien!![]()
Den är så jäkla feeet. Blir nog en sån nästa gång. Fan, nästan som en Patek.Edit: Uppdaterade med lite mer info.
Länk till artikeln
http://www.metro.se/nyheter/nej-lof...tar-inte-275-000-kronor/EVHpiz!S8C5F6vuDHcHs/
Köp en liknande klocka här: https://machinistsgear.com/product/american-time-watches/
![]()
http://www.expressen.se/kronikorer/christian-holmen/forsvaret-slaktade-och-brande-tre-hastar/Jag kommer inte ihåg detaljerna men om jag minns rätt så var det ungefär så här att dåvarande ÖB, Bengt Gustafsson, fick ett gäng väldigt fina hästar (ngn form av arabiska fullblod) i present from någon av gulfstaterna. Detta orsakade tydligen problem hos de svenska myndigheterna (Jordbruksverket kanske?) och resultatet blev till slut att hästarna slaktades. Och de som gav bort de fina hästarna fick reda på det och man kan ju tänka sig vad de tyckte.
Frimurarvibbar på loggan: Passare och vinkel samt I A M i trekant.![]()
Breaking News!
Klockan togs fram av fackförbundet IAM på 80- eller 90-talet. (International association of machinists).
Är det bara jag som skulle tyckt att det var kul om han nu hade haft en PP. Vad han skulle ha till försvar om att ha en medelsvensk årslön(nästan iallafall) på handleden?![]()
Hur ser det ut om jag har flera klockor men inget jobb?Vi på KS, om några, borde väl ha förståelse för att det inte behövs något försvar alls för att bära en sådan klocka. Tvärtom, det är tjänstefel att inte ha en bra klocka oavsett jobb!![]()
Vi på KS, om några, borde väl ha förståelse för att det inte behövs något försvar alls för att bära en sådan klocka. Tvärtom, det är tjänstefel att inte ha en bra klocka oavsett jobb!![]()