Samtidigt är det ju inte ett rationellt val att välja bort en klocka för att den, av uppenbara anledningar, är extremt populär. Nu menar jag inte att man måste använda rationella argument när man köper en klocka, men det var ord du själv användeRationella argument ur ett genuint (och således bredare än Rolex) klockintresseperspektiv biter sällan på Rolexfanatiker.
Rolex gör grymma klockor ur flera perspektiv, inget snack om saken. Saknar själv min 216570 som tusan och kommer säkerligen äga Rolex igen. Dessutom har man ju en fantastisk och intressant vintagehistoria/kultur.
Därifrån till att stånga sig blodig för att "Rolex är bäst, ingen protest" blir bara larvigt. Såå jävla kul kan det väl inte heller vara för fanboys att varenda ointresserad posör utanför KS som har råd med en dyrare klocka går i en Rolex Sub.. Vart man än vänder sig på stan är det Subbar till höger och vänster..
Bra skit helt enkelt, och framför allt ett makalöst starkt varumärke. Rolex är dock inte himlens gåva till klockintresserade, och för att knyta an till topic - det börjar verkligen närma sig relativt sett löjliga prisnivåer nu..