matalm
Basic
Och husköp här... Ser mörkt ut på klockfronten...Bilköp på g för mig blir inga nya klockor på ett tag
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Och husköp här... Ser mörkt ut på klockfronten...Bilköp på g för mig blir inga nya klockor på ett tag
Vad blir det? Påverkad av biltråden här på KS?Bilköp på g för mig blir inga nya klockor på ett tag
Om ingen på köp/sälj säljer sin fina Seiko sbdc001/031 förstås!Och husköp här... Ser mörkt ut på klockfronten...
Inte tittat i biltråden på över ett årVad blir det? Påverkad av biltråden här på KS?
Ha, tänkte skriva "miata eller Skoda superb?" tidigare så jag var inte så långt från sanningen...Inte tittat i biltråden på över ett år
Men kör subba idag och det finns inga andra alternativ än en ny subba (ok en MX-5:a igen vore kul men inte så familjevänlig bil så det blir någon annan gång).
Ny subba är beställd nuHa, tänkte skriva "miata eller Skoda superb?" tidigare så jag var inte så långt från sanningen...
Vad gillar du för typer utav band?Tips på band mottages Notera att urtavlan är väldigt mörk blå.
Jupp nato!Även jag skulle vilja ha tips på band. Vad skulle ni köra till denna? Nato?
Köp ett 22mm som du gillar och kläm in det. Så länge det är skinn kommer det gå bra då skinn dessutom krymper lote med tiden allt eftersom det torkar.
Någon som har bra tips på band till bambinon? De 21mm driver mig till vansinne.
Här har du lite att välja på: http://www.natoband.nu/bredd/21mm
Någon som har bra tips på band till bambinon? De 21mm driver mig till vansinne.
Oh, Hirsch bandet så riktigt nice ut. Tack som tusan.Här har du lite att välja på: http://www.natoband.nu/bredd/21mm
Det här kanske skulle funka bra också: https://www.klockia.se/hirsch-duke-21mm-large-brun-silver-01028010-2-21
För övrigt är det superdumt med moderna klockor som har 19/21mm bandbredd. Vintage är okej, dom visste inte bättre på den tiden!
Jag kör förresten 18mm perlon på 19mm luggar. Funkar fint när dom är lite mjuka och inkörda. Tänker att 20mm perlon borde kunna funka fint på din efter ett tag.
Se icke-Orient exempel nedan.
Tyvärr har inte Hirsch så många 21mm. Det är dom där och några äkta krokoband på runt 2000 kr.Oh, Hirsch bandet så riktigt nice ut. Tack som tusan.
Hej! Har blivit lite intresserad av att skaffa en Orient Ray 2, men blir inte riktigt klok på dess ref-nr! Har hittat följande olika: FAA02004B, AA02004B och #AA02004B. Är det någon skillnad?
När jag ändå "är här": Var är smidigast att köpa en? Har varit inne och kollat på Serious Watches, Orient Uhren och Long Island Watch. Är dom nåt att satsa på?
Tack på förhand!
En och samma modell, olika beteckningar för olika marknader antar jag.
Serious watches och orientuhren har jag handlat från, inga problem. Long island ligger i USA så moms tillkommer.
Köpte min för några veckor sedan. Beställde från Serious watches utan några problem. Snabb leverans och lämnade vid dörren.Hej! Har blivit lite intresserad av att skaffa en Orient Ray 2, men blir inte riktigt klok på dess ref-nr! Har hittat följande olika: FAA02004B, AA02004B och #AA02004B. Är det någon skillnad?
När jag ändå "är här": Var är smidigast att köpa en? Har varit inne och kollat på Serious Watches, Orient Uhren och Long Island Watch. Är dom nåt att satsa på?
Tack på förhand!
Köpte min för några veckor sedan. Beställde från Serious watches utan några problem. Snabb leverans och lämnade vid dörren.
Grattis till en fin klocka.Fick just hem ett paket
I det fanns en låda till
O ännu en låda
Ibsen lådan fanns följande klocka som är min första dykare tillika första Orient
En Orient Ray 2 - faa02005d9 inköpt på http://www.orientuhren.de/
Extremt mycket klocka för pengarna!Fick just hem ett paket
I det fanns en låda till
O ännu en låda
Ibsen lådan fanns följande klocka som är min första dykare tillika första Orient
En Orient Ray 2 - faa02005d9 inköpt på http://www.orientuhren.de/