Eftersom du hade B&R som förlaga borde man tänkt i militära banor direkt... Hoppas det blir något du kan posta senareYes! Denna är ser perfekt ut, tack. Att den är svart är en bonus.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Eftersom du hade B&R som förlaga borde man tänkt i militära banor direkt... Hoppas det blir något du kan posta senareYes! Denna är ser perfekt ut, tack. Att den är svart är en bonus.
Måste säga att kvartsvarianten var riktigt fin. Finns det någon på forumet som sitter på en tro?https://www.geckota.com/geckota-e-01-eta-ronda-swiss-sports-watch
Finns som kvarts och har skruvad krona samt kupat glas. Inte alla rätt men en bit på vägen...
Den verkar riktigt fin, men jag vill ha länk.Måste säga att kvartsvarianten var riktigt fin. Finns det någon på forumet som sitter på en tro?
Jag har ett par Geckota länkar, riktigt trevliga. Du kan säker köpa en länk till.Den verkar riktigt fin, men jag vill ha länk.
Eftersom du hade B&R som förlaga borde man tänkt i militära banor direkt... Hoppas det blir något du kan posta senare![]()
Ska du ha en fin klocka med kavartsverk satsa på en JLC Reverso. Legendar och verkligt fin!Detta blir en klassisk ”hjälp mig välja klockan”-tråd där jag vänder mig till den samlade kunskapsbanken som KS besitter.
Jag letar efter en kvartsklocka som uppfyller vissa krav. Tanken är att få fram så många förslag som möjligt och sedan välja en av dem. Jag har försökt söka på nätet men modellerna är få många och egentligen vet jag inte vad jag letar efter - det vore en helt annan sak om jag letade efter ett mekaniskt ur då jag har mer erfarenhet utav dessa.
Klockan måste ha följande egenskaper:
- kvarts urverk utan komplikationer (2-3 visare, kanske dag/datum, inte kronograf)
- riktigt kupat glas, helst safir (som på bilden)
- svart urtavla med hög kontrast på visare och markörer.
- skruvat backlock och krona
- budget är upp till 30k för en begagnat ex. Men billiga klockor funkar lika bra. Det handlar om designen och utseendet, inte urverket eller specs.
Denna Bell Ross skulle funka perfekt om den fanns med ett kvartsverk.
![]()
Ska du ha en fin klocka med kavartsverk satsa på en JLC Reverso. Legendar och verkligt fin!
Men herregud läser du ens trådstarten?Ska du ha en fin klocka med kavartsverk satsa på en JLC Reverso. Legendar och verkligt fin!
Har den där bara en batterilucka bak som vanliga cwc g10? Isådanna fall kan det bli lite tråkigt att försöka fylla den med olja.Yes! Denna är ser perfekt ut, tack. Att den är svart är en bonus.
Har den där bara en batterilucka bak som vanliga cwc g10? Isådanna fall kan det bli lite tråkigt att försöka fylla den med olja.
”Kopior” på CWC, köp en CWC istället.Är det någon som har erfarenhet av MWC? Ser ut att vara samma klocka som CWC men lite billigare och MWC går att få utan datum.
![]()
@evki, nu kan du sluta leta.
@evki, nu kan du sluta leta.
- Kvarts med 10 års batteritid, perfekt om du ska ha i olja
- Riktig kupat safirglas
- Svart urtavla med hög kontrast
- Skruvat baklock och krona
- Långt under budget
- Verkar vara stilen du är ute efter
Hehe ja det är lite speciellt, jag fick ställa klockan när jag skulle köpa min. Då var butiken bara öppen i tio minuter.Shit, den var riktigt bra! Gör en beställning direkt!
Edit. Har aldrig varit med om något liknande. Tydligen en hobbyverksamhet
![]()
@evki kommer du följa upp experimentet i denna tråd? Annars får du inte glömma att länka till den. Detta vill jag inte missa![]()
Låter fint!Fluorinert är beställt. Ska försöka beställa klockan på söndag, om jag inte glömmerMen sedan är det semester mer resor och sånt men jag länkar när alla pusselbitar är redo.
Låter fint!
Dessutom är jag glad att du inte fick för dig att modda en fin GS.
Galet men kul om det blir modklocka nr 2Denna mod ska göra GSn 10ggr snyggareLigger på inköps/byteslistan.
Galet men kul om det blir modklocka nr 2![]()
Hade varit kul om någon jävel köpte en kvarts-reverso och hydro-moddade den. Hur galen kan man bli haha...Ska du ha en fin klocka med kavartsverk satsa på en JLC Reverso. Legendar och verkligt fin!
Hade varit kul om någon jävel köpte en kvarts-reverso och hydro-moddade den. Hur galen kan man bli haha...
Skit coolKillen som driver timefactors har varit sjukskriven och jag misslyckades med att köpa en Precista.
Pilotvarianten blev en Swatch. Tycker att det blev mycket snyggt, nästan som en Ressence
![]()
![]()