Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Bland de vackraste klockorna som tillverkats. Är nog denna?Ställer frågan här då jag inte hittar någon RL-tråd. Någon som vet ref på nedan? Kool är den.
Riktigt härlig och tunn. Känns rätt prisvärd också med tanke på material. Är det piaget-verk?Bland de vackraste klockorna som tillverkats. Är nog denna?
https://www.chrono24.se/ralphlauren/slim-classique-r0114700--id15899755.htm
Yes, och byggd av Richemont.Riktigt härlig och tunn. Känns rätt prisvärd också med tanke på material. Är det piaget-verk?
Den är helt jäkla outstanding!Ställer frågan här då jag inte hittar någon RL-tråd. Någon som vet ref på nedan? Kool är den.
Fantastiskt snygg. Har varit sugen länge men osäker på storleken och hur den känns på armen. Med 42mm och så tunn finns det lite risk för att den känns som en plättlagg... Skulle verkligen vilja prova en på riktigt.Ställer frågan här då jag inte hittar någon RL-tråd. Någon som vet ref på nedan? Kool är den.
På WS ser den sjukt stor ut, men 39mm är inte så svettigt egentligen. Riktigt snygg på produktbilden ovan. Lite sugen faktiskt trots köpstopp och plan på ett "Måste ha"köp idagDenna är riktigt bra och rätt ovanlig:
Rare !! Ralph Lauren Sporting Chronograph Guilloche RLR0240702 Men's Watch | eBay
Find many great new & used options and get the best deals for Rare !! Ralph Lauren Sporting Chronograph Guilloche RLR0240702 Men's Watch at the best online prices at eBay! Free delivery for many products!www.ebay.co.uk
Tekniken:
Know-how - Guilloché | Worldtempus
The Ralph Lauren Slim Classique and Sporting Collections showcase timepieces that represent some of traditional watchmaking's most respected values. | Worldtempusen.worldtempus.com
Lite töntigt är det nog. Jag tror det är en vanesak.Är det bara jag som skulle störa mig på att det står Ralph Lauren på urtavlan oavsett hur välbyggd och vacker klockan är. Men för mig skulle det inte funka, ta Cartier tex man blir ju på gott humör varje gång man läser Cartier. Medveten om att det är lite töntigt.
Ha ha har faktiskt haft en sådan Bvlgari, men nu såld.Lite töntigt är det nog. Jag tror det är en vanesak.
Med det sagt: Hellre Ralph Lauren på tavlan än BVLGARI runt hela glasringen..
Det mesta bygger på känsla och associationer, så tycker inte det är speciellt töntigt även om jag tycker det är synd. Sedan har jag personligen stor respekt för RL, både för de lite roligare kollektionerna och gubben. Tex Purple Label och RRL är ju svårt att bli arg på eller se ner på. Läs på lite om du bara tänker på de stora hästarna.Är det bara jag som skulle störa mig på att det står Ralph Lauren på urtavlan oavsett hur välbyggd och vacker klockan är. Men för mig skulle det inte funka, ta Cartier tex man blir ju på gott humör varje gång man läser Cartier. Medveten om att det är lite töntigt.
Det är kraftiga boetter men den är bara 39 mm så handleden måste vara väldigt tunn.På WS ser den sjukt stor ut, men 39mm är inte så svettigt egentligen. Riktigt snygg på produktbilden ovan. Lite sugen faktiskt trots köpstopp och plan på ett "Måste ha"köp idag
Är stor fan, Purple Label, var mer en tanke att det ibland är märkliga kriterier som styr ens beteende. Gillar masor av udda klockmärken, men det är väl det här med benämningen parfyrmklockor, som klingar så illa i min värld. Men som du säger bara känsla som styr. Tycker RL gör många coola klockor.Det mesta bygger på känsla och associationer, så tycker inte det är speciellt töntigt även om jag tycker det är synd. Sedan har jag personligen stor respekt för RL, både för de lite roligare kollektionerna och gubben. Tex Purple Label och RRL är ju svårt att bli arg på eller se ner på. Läs på lite om du bara tänker på de stora hästarna.
Givetvis personlig smak, men Bulgari-Bulgari klockorna är ikoniska och dessutom designad av Gerald Genta själv. Man måste nog förstå designen och inte avfärda den allt för fort. Designen speglar tillbaka på Bulgari familjens ursprung och på gamla romerska mynt. Skrivit om det här för länge sedan;Lite töntigt är det nog. Jag tror det är en vanesak.
Med det sagt: Hellre Ralph Lauren på tavlan än BVLGARI runt hela glasringen..
Jag älskar att det blir en sleeper, ingen som ser den tror ju att den kostar 50'.Är stor fan, Purple Label, var mer en tanke att det ibland är märkliga kriterier som styr ens beteende. Gillar masor av udda klockmärken, men det är väl det här med benämningen parfyrmklockor, som klingar så illa i min värld. Men som du säger bara känsla som styr. Tycker RL gör många coola klockor.
Håller med om att det finns många bra Bulgariklockor.Givetvis personlig smak, men Bulgari-Bulgari klockorna är ikoniska och dessutom designad av Gerald Genta själv. Man måste nog förstå designen och inte avfärda den allt för fort. Designen speglar tillbaka på Bulgari familjens ursprung och på gamla romerska mynt. Skrivit om det här för länge sedan;
Nyinkommet: Udda fågel, eller snarare fisk! Bulgari Diagono SD42S
Direkt kan jag väl säga, detta är inte en klocka för alla, sett på flera sätt! Många avfärdar nog Bulgaris klockor som smyckesur. Designen och formspråket är ganska annorlunda det mesta på marknaden. Jag tror vi nordbor i allmänhet är rätt skeptiska till Bulgaris klockor ;) Här i veckan...klocksnack.se
On topic så är jag en stor fan av RL klockorna och håller utsikt hela tiden efter en lämplig.
Dessutom en av få tillverkare som har ett eget formspråk som skiljer dem från alla andra. Man ser ganska fort och tydligt att det är en Bulgari både nu och med äldre ur. Ett tydligt DNA som går genom hela deras historia. Inga Svensson-klockor direkt, lite mer högljudda latinska toner.Jag älskar att det blir en sleeper, ingen som ser den tror ju att den kostar 50'.
Håller med om att det finns många bra Bulgariklockor.
Wow, galet fin den där ju.Ställer frågan här då jag inte hittar någon RL-tråd. Någon som vet ref på nedan? Kool är den.
Poloserien är rätt märklig, inte alls samma finess som övriga kollektion.
Sitter det något kul verk i?Helt ok pris:
Ralph lauren the safari collection 38.7 mm chronometer steel | eBay
Find many great new & used options and get the best deals for Ralph lauren the safari collection 38.7 mm chronometer steel at the best online prices at eBay! Free shipping for many products!www.ebay.com
Bra eta tror jag, är väl en IWC skulle jag gissa.Sitter det något kul verk i?
Usch! De verkar helt klart gett upp de höga ambitionerna de hade förr. Även nalle-klockorna var ett steg ner. Det hela är iofs inte så märkligt, vem köper finur från RL?Nytt från RL. De har ju gjort en hel del roligt förr, men den här känns lite slätstruken. Dykare, 42mm, 15-20 tkr och Sellita 200 är ju inte precis så nyskapande. Å andra sidan får man en snygg design, bra urverk till ett rimligt pris, så det är kanske inte så dumt ändå.
First Look: The New Ralph Lauren Polo Sport Collection
Bold colours give the new all-rounder Ralph Lauren Polo Sport watch a sharper, sportier and more contemporary look.monochrome-watches.com