Jag blev erbjuden en 116710LN från Bergström GBG efter 4 månader på väntelistan. Du bör kunna få tag på en 116610LN inom rimlig tid om du inte har något emot att väntaDet var 116610LN jag syftade på vilket kanske inte framgick.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Jag blev erbjuden en 116710LN från Bergström GBG efter 4 månader på väntelistan. Du bör kunna få tag på en 116610LN inom rimlig tid om du inte har något emot att väntaDet var 116610LN jag syftade på vilket kanske inte framgick.
Vad har det med saken att göra?
Vanligt ex till vanligt pris. Verkligen inte grattis till nån köpare som betalat 80 lax för en klocka som finns på hyllan hos ADs i andra delar av kontinenten/världen.
Förstår inte riktigt ditt gnäll på att du som "ärlig användare" ska ha svårt att få tag i en Sub hos AD. Hade du verkligen hostat upp 80k där om tillgången var oändlig och begpriset var minus 20-30%?![]()
Så jäklar santAlla är ju ärliga användare som velat ha en Submariner i 10 år men som bara råkar blivit konkret köpare när begpriset gick upp till samma som nypriset. Och alla ska dom ha nytt från AD.![]()
Du ville väl köpa en?Och vad hjälper det mig att den finns på hyllan på andra kontinenter? Var inget gnäll, jag förstår tillgång/efterfrågan. Även AD:s stör sig på situationen med att folk bara köper för att sälja vidare till ett högre pris. Du behöver inte bli så jäkla skitnödig.
Försökte sätta upp oss på listan hos Bergströms i Malmö men det var helt omöjligt, iallafall för oss dödliga som inte spenderat något där. Senast de lade till någon var för några månader sedan enligt dem. Ska kolla läget hos några andra AD's.Jag blev erbjuden en 116710LN från Bergström GBG efter 4 månader på väntelistan. Du bör kunna få tag på en 116610LN inom rimlig tid om du inte har något emot att vänta![]()
Gud vad konstigt. Jag ställde mig på kö när jag lämnade in min Tudor på service i september. Har aldrig tidigare handlat på Bergström med erbjöd mig att lägga 50% i handpenning. Kanske erbjudandet om handpenningen gjorde att personalen förstod att jag var seriös.Försökte sätta upp oss på listan hos Bergströms i Malmö men det var helt omöjligt, iallafall för oss dödliga som inte spenderat något där. Senast de lade till någon var för några månader sedan enligt dem. Ska kolla läget hos några andra AD's.![]()
Fick bekräftat för mig några posts tillbaka i tråden att även Bergström GBG stängt listorna på sportstål sedan ett tag tillbaka. Men det löser sig så småningom på ett eller annat visGud vad konstigt. Jag ställde mig på kö när jag lämnade in min Tudor på service i september. Har aldrig tidigare handlat på Bergström med erbjöd mig att lägga 50% i handpenning. Kanske erbjudandet om handpenningen gjorde att personalen förstod att jag var seriös.
Slutade dock med att jag köpte en 216570 två veckor innan Bergström ringde så fick tacka nej till 116710. Den kanske finns kvar i Gbg butiken![]()
Har du läst tråden?Jag kom precis hem från Asien. Helt sjukt med Rolextillgången. Store flashiga Rolexbutiker i exklusiva köpcentrum där montrarna gapar toma. Inte ens et DJ i stål kunde de få fram på vissa ställen. På kul frågade jag efter en GMT2C i svart. Long waitinglist blev svaret. De vat mer än villiga att visa helguldare och tvåton - dessa finns det verkligen gott om.
Antar att detta är strategi från Rolex. Varför just stål? Borde man inte vilja skapa ett sug efter de ryngre guldgrejerna?
Släpp det i stället, finns så otroligt mycket roligare och intressantare klockor att välja bland samt säkerligen mycket trevligare saker att lägga sin tid på än att leta jorden runt efter ett ställe att få ställa sig i kö hos för en tråksub. Fast det kanske bara är jag...Tänkte sätta upp mig på lista för en 116610LN hos en AD i Finland där jag redan står i "kö" för en 116500 men det var kört. De hade stängt även den listan. Hade sedan tidigare kollat listan för en LV. Är det verkligen så illa att alla listor för sportrolex är stängda. Dags att leta sig utanför skandinavien antar jag.
Släpp det i stället, finns så otroligt mycket roligare och intressantare klockor att välja bland samt säkerligen mycket trevligare saker att lägga sin tid på än att leta jorden runt efter ett ställe att få ställa sig i kö hos för en tråksub. Fast det kanske bara är jag...
Ja, man kanske skulle köpa svenskt i stället. Blev ju lite sugen på en GoS när man läste tråden om de klockorna. Då får man ju något verkligt unikt.Det är inte bara du!Det är dock underhållande att följa denna följetång!
Okej om vi pratade om någon sjukt sällsynt klocka som tillverkas i få exemplar som man helt förälskat sig i, då kan jag förstå att man skulle palla med köer. Men vi pratar stålsport rolex, man ser dessa på folks handleder ÖVERALLT i Stockholmsområdet åtminstone. Förstår verkligen inte flockbeteendet när det finns så sjukligt många bra klockor i prisklassen. Det kan ju inte förklaras med något annat än löftet om värdeökning/stabilt värde då det känns helt orimligt att så många skulle välja just Rolex om de inte visste att det ligger till just så för tillfället.
Ja, man kanske skulle köpa svenskt i stället. Blev ju lite sugen på en GoS när man läste tråden om de klockorna. Då får man ju något verkligt unikt.
Förläng semestern! Värt väntanBefinner mig just nu i Mexico och var inne i en Rolexbutik.
Prade om nya Pepsin och de sa att väntelistan var på 50 personer och att de hittils fått in 12st i leverans.
Har väl aldrig handlat om att äga roliga/intressanta klockorSläpp det i stället, finns så otroligt mycket roligare och intressantare klockor att välja bland samt säkerligen mycket trevligare saker att lägga sin tid på än att leta jorden runt efter ett ställe att få ställa sig i kö hos för en tråksub. Fast det kanske bara är jag...
Värdeökningen torde ge rätt låg timlön om man ska jaga runt för att fånga en sportrolle så jag tror mer på flockbeteendet och klockan som statusmarkör. Det är väl den enda "lyxklocka" som folk i gemene man känner igen. Fråga random person på gatan och dom tror att en guldcalatrava är en statstjänstemanna NOR.Det är inte bara du!Det är dock underhållande att följa denna följetång!
Okej om vi pratade om någon sjukt sällsynt klocka som tillverkas i få exemplar som man helt förälskat sig i, då kan jag förstå att man skulle palla med köer. Men vi pratar stålsport rolex, man ser dessa på folks handleder ÖVERALLT i Stockholmsområdet åtminstone. Förstår verkligen inte flockbeteendet när det finns så sjukligt många bra klockor i prisklassen. Det kan ju inte förklaras med något annat än löftet om värdeökning/stabilt värde då det känns helt orimligt att så många skulle välja just Rolex om de inte visste att det ligger till just så för tillfället.
114300 är 39mm..Jag har säkert varit inne i 30+ rolexbutiker i olika länder. På inget ställe har jag hittat 114 300 med svart urtavla (36mm). Någon som vet hur man kan tänkas få tag på den? Någon som har provat den IRL? Åsikter om den?
Jag vill ju helst klämma/känna lite på den, men är möjligen beredd att köpa "grisen i säcken" givet ett hyfsat pris.
ok vad är ref på motsvarande 36mm variant då?114300 är 39mm..
Rolex har ju en hemsida.ok vad är ref på motsvarande 36mm variant då?
edit. verkar möjligen vara 116 000. inte lätt att hitta info om den på nätet ens...
36:an heter 116000. https://www.rolex.com/watches/oyster-perpetual/m116000-0013.htmlok vad är ref på motsvarande 36mm variant då?
edit. verkar möjligen vara 116 000. inte lätt att hitta info om den på nätet ens...
Om det är samma på alla, så är det 12(+2 end links) om jag inte missminner mig.Snabb fråga vänner. Hur många länkbitar är original på en 116528? Kanske e samma på alla rollar? Om så, hur många är det?
Tack på förhand