JayJay
Guld
Meermin är svååårt överlag. Galet styva hälkappor. Inte bekväma.Lads! Funderar på ett par Meermin loafers. Som referens har jag ett par UK 7.5 i Loake, läst 010 (F fitting) som sitter bra.
Hur bör jag köra i Meermin? samma size?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Meermin är svååårt överlag. Galet styva hälkappor. Inte bekväma.Lads! Funderar på ett par Meermin loafers. Som referens har jag ett par UK 7.5 i Loake, läst 010 (F fitting) som sitter bra.
Hur bör jag köra i Meermin? samma size?
Det där var INTE svaret jag ville ha...Meermin är svååårt överlag. Galet styva hälkappor. Inte bekväma.
Meermin har endast butik på Mallorca. Blir lite svårt att gå och provaGå och prova.
Snygga men det finns en tråd angående sneakers, använd den istället för denna.Med posten nyanlända Sandays Wingfield. Vad jag läst mig till riktigt bra skor, sydda i Italien, relativt hög kvalité på lädret och byggda på exakt samma sula (Italiensk tillverkare) som Buttero. Sistnämnda resulterade i att de är väldigt stora i storleken, jag har normalt 46 i sneakers och dessa beställdes i storlek 45 vilket var för stort så de ska bytas till storlek 44.
Riktigt stilrena skor helt utan logga utvändigt, vettigt alternativ till CP, No Label, Suitsupply eller Arigato. Får se om de håller måttet när jag använt de ett tag.
![]()
Håller med. Hårdaste hälkapporna någonsin. Fick sälja mina boots för de påverkade mina fötter så mycket att jag fick ont av andra högre kvaliteskorMeermin är svååårt överlag. Galet styva hälkappor. Inte bekväma.
Snyggt kör samma på mina crocsJag visste inte om jag skulle lägga det i den här tråden eller sneakers... Meeen, eftersom att det är ett par Birkenstock (som ändå får anses som kvalitetsskor) lägger jag bilden här.
![]()
Investerade i ett par skoblock även till mina Birkenstock. Det gör verkligen skillnad!
Du råkar inte ha tagit en bild på det innan du lämnade in skon?Återigen varit inne på skoaktiebolaget och försökt göra något åt ett par Carmina som slitits orimligt mycket i klack och tåparti. Har haft ett par som jag använt under 6 månader, endast använda inne och då och då på lunchen om det är ok väder. På den tiden har tåpartiet och klacken slitits ned väldigt mycket (var tillbaka efter typ 3 månader och frågade om det verkligen skulle slitas så mkt och då tog skoab in skorna och gjorde någon sorts nödlösning). Som jämförelse har jag använt ett par Loake 1880 väl mycket mer och i risigare väder under ca 3 års tid som jag nyligen bytt sula/klack på, så mitt sätt att gå är nog inte boven i dramat.
Återigen så är det enligt SkoAB tydligen så skon ser ut, jämförelsen med Loake bemöttes med en fnysning och något muttrande om Loake. Jag ville att SkoAB skulle göra något åt detta men där sa expediten väldigt självsäkert att klacken och tåpartiet inte alls är så nedslitet som det ser ut. När jag kommer till Bäckmans så är klack och tåpartiet "väldigt nedslitet" - något som jag tyckt hela tiden, och Bäckmans fixar till detta omedelbart för facila 430 riksdaler.
Du råkar inte ha tagit en bild på det innan du lämnade in skon?
York-sulan?Nope. Dåligt substitut men kan försöka beskriva: klacken var nedsliten så själva huvuddelen av klacken också hade börjat slitas. Gällande tåpartiet hade delar lossnat framtill, den 5mm biten som är längst fram, underst, på tån. Så sömmen hade försvunnit.
Tomir är det där.Tror inte det? Modellen i fråga:
Kul att ha dig här!Kolla här vad som precis levererats!
![]()
De är toksnygga och har toffs.Dra mig i benet, vilken jävla sommar det kommer bli.![]()
Fin samling och kul med skoblock med namn på! Fick själv ett par i present för ett tag sen, så slipper man blanda ihop sina block med andrasHar samlat på mig ett gäng skor som jag använder regelbundet. Här är lite bilder på härligheterna.
![]()
Lite utrustning för att hålla skorna i toppskick.
![]()
Bruna lådan. Loake x2 + 1x Crocket & Jones
![]()
Övriga lådan.
1x Hugo Boss + 2x Loake.
![]()
Skor är roligt. Har en lite samlare inom mig.
När du har så fina skor, varför plågar du dem i en Malm-byråHar samlat på mig ett gäng skor som jag använder regelbundet. Här är lite bilder på härligheterna.
![]()
Lite utrustning för att hålla skorna i toppskick.
![]()
Bruna lådan. Loake x2 + 1x Crocket & Jones
![]()
Övriga lådan.
1x Hugo Boss + 2x Loake.
![]()
Skor är roligt. Har en lite samlare inom mig.
Har haft problem med damm som inte vill försvinna. Skorna säger åt sig damm som magneter. Tänkte jag skulle prova med att ha dem i en byrå och se om resultatet blir bättre.När du har så fina skor, varför plågar du dem i en Malm-byrå?
Tror han syftar på att det är en IKEA produkt och inte fin nog att härbärgera så fina pjuck... Lyssna inte på ngt gnäll! Jag tyckte det var en lysande ide!!!Har haft problem med damm som inte vill försvinna. Skorna säger åt sig damm som magneter. Tänkte jag skulle prova med att ha dem i en byrå och se om resultatet blir bättre.
Var ett skämt om Malm-byrån. Nog inte så kul i efterhand :/. Helt rätt av dig att ha dem i en byrå, oavsett vilken.Har haft problem med damm som inte vill försvinna. Skorna säger åt sig damm som magneter. Tänkte jag skulle prova med att ha dem i en byrå och se om resultatet blir bättre.