Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
2,30% hos Skandia med grönt bolån och 500 pix i månaden i pensionsspar.2,44% rörligt hos Nordea efter senaste sänkningen. Verkar inte gå att komma lägre, har varit i kontakt med Swedbank, Länsförsäkringar och Handelsbanken.
Då vet jag vem jag ska kolla med. Tack.2,30% hos Skandia med grönt bolån och 500 pix i månaden i pensionsspar.
Boverket Klass A eller B.Då vet jag vem jag ska kolla med. Tack.
Krävde de att bostaden är registrerad hos Boverket för grönt bolån eller räcker det med en energiberäkning?
2,44% rörligt hos Nordea efter senaste sänkningen. Verkar inte gå att komma lägre, har varit i kontakt med Swedbank, Länsförsäkringar och Handelsbanken.
Får man rabatten även med privat pensionssparande? Har kollat på Skandia förr men har inga tjänstepensioner som kan flyttas dit.2,30% hos Skandia med grönt bolån och 500 pix i månaden i pensionsspar.
Nix. Helt omöjligt. Jag hade inga att flytta heller då de åkt ur som valbart bolag ur de flesta upphandlingar.Får man rabatten även med privat pensionssparande? Har kollat på Skandia förr men har inga tjänstepensioner som kan flyttas dit.
Det måste ändå vara sjukt bra eller?2,22 efter senaste sänkning hos Seb.
Hus. Stockholm. 65% belåning.
Inget annat privat engagemang än bolån men en del engagemang på företagssidan.
Sanslöst fyrkantig bank (och jag köper det, de ska göra automatiska bedömningar med tydliga riktlinjer) så lånet gick till annan bank.
Låter som att det var tur att det inte gick att flytta någon pension till dem med andra ord.Ja, jag kommer aldrig sätta min tjänstepension hos Skandia igen om jag kan välja. Ska lägga till efterlevnadsskydd på mina försäkringar. Förutom att allt hanterar i pappersform med snigelpost så måste jag fylla i en 7-sidigblankett som även kräver läkarbesök som innefattar HIV-test bland annat och kostar 2500kr.
Och under mina fem år med dem så har jag fyllt i otaliga hälsodeklerationer.
Tycker att du fått riktigt bra ränta, jag har 2.34% idag efter massa tjat.2.2%, Swedbank, hus Stockholm, 20% belåning.
Mycket tid och tjat för att få denna ränta. Var det värt det? Tveksamt haha, att tjäna någon hundring i månaden.... Blev gråhårig på köpet.
Många bäckar små. Förundras dock över att vissa orkar hålla på för kaffepengar…2.2%, Swedbank, hus Stockholm, 20% belåning.
Mycket tid och tjat för att få denna ränta. Var det värt det? Tveksamt haha, att tjäna någon hundring i månaden.... Blev gråhårig på köpet.
Ja anledningen att det blev bra och att jag la ner lite tid var att jag starkt funderade på att byta bank, var på väg därifrån och då fick jag denna rabatt... kommer säkert bli samma jobbiga visa när rabatten går ut i mars....Många bäckar små. Förundras dock över att vissa orkar hålla på för kaffepengar…
JaDet måste ändå vara sjukt bra eller?
![]()
Högre än USA och högst i Europa!
Notera att det är wealth och inte income.![]()
Högre än USA och högst i Europa!
Låter nice men vill ändå även varna liiite för dem, jag hoppade på ett riktigt bra erbjudande på räntan för några år sedan hos dem men sen efter ngt år eller två så låg de helt plötsligt högre än "vanliga" banker och släpade nu efter rätt mycket med att sänka räntan i takt med riksbanken. Så jag tröttnade o byte nyligen bort dem mot HBanken istället.Kan tipsa om Stabelos kampanj!
Bytte precis från Landshypotek till Stabelo, vilket gick otroligt smidigt på bara tre dagar.
Med koden TIPSA-STABELO-2SWLML får man 0,2 procentenheter rabatt på bolånet. Det ger dig en ränta på 2,34 vid rörligt, 2,24 om grön bostad.
Värvade brorsan och är nu nere på 2,14 kommande 12 mån.
Låter nice men vill ändå även varna liiite för dem, jag hoppade på ett riktigt bra erbjudande på räntan för några år sedan hos dem men sen efter ngt år eller två så låg de helt plötsligt högre än "vanliga" banker och släpade nu efter rätt mycket med att sänka räntan i takt med riksbanken. Så jag tröttnade o byte nyligen bort dem mot HBanken istället.
Men att hoppa på dem ett tag på ett bra erbjudande är säkert bra bara man sen är på sin vakt.
Sedan Swedbank köpte Stabelo verkar de dock ligga stabilt i paritet med andra nischbanker. Man kan alltid binda räntan på ett år till 2,33% med rabattkoden också.
Tycker personligen det känns bekvämt att slippa jiddra med bolånehandläggare årligen.
Hur går era tankar när det kommer till buffert?jag och min fru (30 års åldern bägge) med ett barn bor i en bostadsrätt, varav våra fasta utgifter (lån, hyra, mat etc) utgör ca 44% av vår disponibla inkomst per månad. Har idag en buffert på 80k på banken, 500k i fritt sparande på börsen. Jag upplever att bufferten bara ligger och i princip aldrig rörs. Finns det en poäng med att banta bufferten och slänga in mer på börsen? Om man behöver få loss cash så tar det ju ändå inte mer än några dagar.. hur gör ni?
Hur går era tankar när det kommer till buffert?jag och min fru (30 års åldern bägge) med ett barn bor i en bostadsrätt, varav våra fasta utgifter (lån, hyra, mat etc) utgör ca 44% av vår disponibla inkomst per månad. Har idag en buffert på 80k på banken, 500k i fritt sparande på börsen. Jag upplever att bufferten bara ligger och i princip aldrig rörs. Finns det en poäng med att banta bufferten och slänga in mer på börsen? Om man behöver få loss cash så tar det ju ändå inte mer än några dagar.. hur gör ni?
Bra input. Förstår bankernas råd på 2-3 månaders löner, ett relativt enkelt mått. Samtidigt så tycker jag det blir lite skevt för man tar inte hänsyn till vilka kostnader man faktiskt har, de är ju nödvändigtvis inte stora i förhållande till sin lönenivå. Men god tanke att kanske låta hälften få jobba i en indexfondAlla bankrådgivare rekommenderar ju en relativt stor buffert som åtminstone ska täcka ett par månaders utgifter. Men frågan är ju om man måste ha dem på ett räntekonto eller om man delvis kan ha dem på börsen i form av indexfonder. Om ni har 80k och inte kommer att förlora jobbet i närtid, era vitvaror inte är så gamla, bilen är fräsch, familjen har en god munhygien osv hade jag nog övervägt att lägga undan minst hälften på ett ISK och köpt på mig lite fonder. Går börsen ner lär ni ändå ha kvar de där buffertpengarna som ni kan ta ifrån.