Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
/N
Som sagt, mitt inlägg måste vara rörigt/kanske är min svenska inte på topp just nu. Det jag tänker på är folk som vill ha en Omega/Breitling osv och sen skiter i vad som är på insidan. En seiko quartz är nog inte förstavalet för det syftet, det håller jag med om, jag pratar om Omega quartz.
Du tycker att det är "roligare" med en automat istället för ett kvartsverk. Om det är din anledning att det är roligare och att sekundvisaren flyter, då kanske det inte är så viktigt för dig, som jag poängterar i mitt inlägg.
Du undrar om det är motiverat med prisskillnaden, men reflekterar du ens över om den Omega du tittar på, med det kvartsverk som sitter i är prisvärt? Eller stirrar du dig blind på utseendet? Kvartsverket i den Omegan du funderar på är ju inte ens enligt de kvartsförespråkarna här speciellt imponerande (dvs inte HAQ).
Jag tycker det verkar uppenbart att du är mer intresserad av utseende än insida, och då tror jag att du kan hitta andra än Omega som passar dig bättre, om det inte är just märket Omega som lockar.
Det är fler här som uttrycker sig i stil med att det viktigaste är att klockan är snygg, allting annat är bara "roligt".
Har de lagt ner sin tid bara på att den ska se bra ut när du flashar din fina klocka på krogen (vilket verkar vara vad många endast bryr sig om) eller har de tänkt på helheten.
Problemet är att det blir väldigt många dimensioner som du lägger ihop. Resonemenanget blir lite som
Mekaniska klocka=historia/tradition=hantverskänsla=intresse för klockans inre=klockintresse
Quartz=ingen historia=massproduktion="död känsla"=intresse för att flasha
Visst, ibland sammafaller alla dessa faktorer, men långt ifrån alltid. Det finns ju massor av quartzklockor med en mycket mer spännande historia än tex ett micromärke med Miyota urverk. Bara för att ge ett exampel.
Vi antar att jag hade köpt både en quartzare och en automatare av nämnda modell. Utöver gångprecisionen hos quartzaren och att automataren kan få för sig att stanna efter för lite handsledstid, vilka skillnader märker jag av? Det enda som drar ner på användarupplevelsen är känslan, eller roligheten om man så vill. Det är alltså vetskapen om att det inte sitter ett automatiskt urverk i som är den stora skillnaden för mig.
Ja, hittills har jag stirrat mig blind på utsidan. Om jag däremot skulle få för mig att köpa quartzaren (eller för den delen automataren) så hade jag självklart kollat upp om insidan är något att ha. Detta hade jag gjort genom att rådfråga folk som kan mer än mig om ämnet. Det är nog också den stora skillnaden mellan oss två, du har kunskap inom ämnesområdet (om du inte bara försöker flasha på KS), medan jag snällt får lita på andra. Jag är helt enkelt nöjd med känslan "Vad skönt att min klocka har ett bra urverk" och känner inget större behov av att egentligen veta riktigt varför.
Mer intresserad av utsidan? Ja! Betyder det att jag är ointresserad av insidan? Nej!
Anledningen till att jag och majoriteten här på forumet ofta diskuterar designen är nog helt enkelt för att det är den delen av klockan som är enklast att ta till sig. Man har helt enkelt inte nog med kunskap för att sitta och diskutera urverket.
Det är här jag tycker att du gör ditt stora fel. Vem lägger ner tid och pengar på att flasha en Omega (i detta fall)? Om man är intresserad av att flasha köper man väl helt enkelt en Armani-klocka och lägger resten av pengarna i en sedelklämma. Inte är det effektivt att flasha med Omega.
Att jag överhuvud taget skapar tråden indikerar att jag till viss mån bryr mig om insidan av klockan också? (Eller flashar jag kanske bara på KS?)