Det blänker så mycket att det knappt går att se vad det är för klocka…
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Stort grattis till nya klockan!
Tack! Den är väldigt cool. Tror inte jag sett en enda bild eller video som gör den rättvisa när det gäller finish eller hur sjukt spegelblank den ärStort grattis till nya klockan!Tycker den är ascool. Riktigt läcker! Faktiskt alltid varit lite sugen på den där, härligt udda ändå. Kul att se en hittat hit!
![]()
Borde inte vara omöjligt att få köpa en svart bezel löst. Jag hade den med stålbezel förut och hade också samma känsla som du. Ångrar att jag sålde denJag börjar flörta lite med en svart 1545 med svart bezel. Det jag däremot inte gillar är linjerna på tavlan. Jag har mycket hellre den helsvarta tavlan från 1545 med stålbezel.
Är det svårt eller rentav omöjligt att lösa om jag köper från AD eller direkt från Squale?
![]()
![]()
I solen är det en helt otrolig klocka! BländandeNu är det vår på riktigt!
![]()
Instämmer![]()
![]()
Där den hör hemma
Tack! Kände likadantDär den hör hemma![]()
Riktigt läcker Squale! Den gula visaren poppar verkligen mot det gröna. Snyggt med mesh också, och klockren matchning med jackan!Mer Squale när regnet öser ner..
![]()
Tack! Det är verkligen väldigt grön! Lite för grön faktiskt, händer ofta att någon annan Squale åker på handleden istället.Riktigt läcker Squale! Den gula visaren poppar verkligen mot det gröna. Snyggt med mesh också, och klockren matchning med jackan!
Ohh, snygg Onda-tavla! Synd att det står Matic S på den, i övrigt ser den grym ut.Lite nytt till matic-s
Ny vit tavla samt nya länkar till serien
![]()
Somrigt!Ohh, snygg Onda-tavla! Synd att det står Matic S på den, i övrigt ser den grym ut.![]()
Kul med lite bakgrundsinfo! Riktigt häftigt att det är en HK-limited och att du lyckades knipa nummer 4 just för att ingen annan vågade ta det. Jag håller med om gravyren på sidan också, den hör liksom till modellen på nåt sätt. Tack för att du delade med dig av storyn!Tack! Det är verkligen väldigt grön! Lite för grön faktiskt, händer ofta att någon annan Squale åker på handleden istället.
Lite kuriosa. Vad jag vet finns 3 "moderna" gröna Squale 1521. En äldre limited med vita visare. Vet inte alls var den kommer ifrån eller när den gjordes, men jag var väldigt sugen på den innan jag köpte min. Vet någon var den kommer ifrån?
Den jag har är en limited edition framtagen av en liten butik i Hongkong som heter ST watch. På baksidan står det ingraverat HK Watch Hong Kong Limited Edition samt ett par tecken på kinesiska teckensom enligt min kinesiska fru bara är ett vanligt namn på en "business" i Hong Kong. Jag bad om det lägsta numret de hade kvar och fick 4/100 (4 betyder otur i Kina, så ingen vill ha det). Vad jag vet har vissa av dessa "Squale" på sidan, andra inte (Min har det, det gillar jag). Så denna är gjort i gränslandet när de började ta bort det från boetten. Den kom också med ett orange squale-gummiband som jag inte sett någon annan stans.
Efter det har Squale släppt en non-limited 1521 GreenRay.