• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Nej det är ju ett jäkla frosseri i missundsamhet o killgissande här.

Man må ogilla vad han gör, men det är väl inte värre än lokala Willys kaffeförsäljning o prishaussande.
Så sant. Det är som att om nån skriver nåt så måste nästa bräcka detta och vara starkare i sitt avståndstagande. Ett tidens tecken?
Njae det fanns redan på tiden för häxprocesserna!
 
Vet inte vad du menar med missunnsamhet.
Men a, nej moms betalar du inte vid utförsel endast vid införsel och b, oklart som är oklart är om han köper den som privatperson eller via sitt företag.

Att sedan kalla den för ”missunnsamhet” är trams. Killen är kunnig och har sin nisch. Men att inte ens vara AD för märket och dra nytta av denna typ av försäljning är bara oseriöst. De flesta som kommentarer här är sannolikt baserat på hans självupptryckta västar med Moët och Rolex loggor på. Rolex klockor nedsmetade i räkmackor etc.

Har svårt att se att lokala ica handlaren skulle dra ned till Italien och köpa billig San Daniele för att sedan kränga dyrt lokalt sedan.
Håller med om att det är lökigt som fan. Men nu snackar vi tudor istället.

När släpper de en keramisk länk till BB Ceramic? Aldrig va? Hehe
 
Söndagspromenad
IMG_20250406_131909.jpg
 
Nu i april fyller min 58:a 5 år 🤗 Var på en gtg i helgen och fick chansen att kasta upp den i en timegrapher! Har tidigare nämnt här i tråden hur exakt den är i tidshållningen med knappt någon kalibrering över året annat än vid sommar/vintertid. Och den ser inte ut att försämrats nämnvärt över de här 5 åren 👌🏻
IMG_9248.jpeg
 
Nu i april fyller min 58:a 5 år 🤗 Var på en gtg i helgen och fick chansen att kasta upp den i en timegrapher! Har tidigare nämnt här i tråden hur exakt den är i tidshållningen med knappt någon kalibrering över året annat än vid sommar/vintertid. Och den ser inte ut att försämrats nämnvärt över de här 5 åren 👌🏻
IMG_9248.jpeg
Det där gummit (och nya bandstift!) alltså. Mysigt värre!
 
Premium Deluxe 😘
Fick fan feeling nu och ska gå och sätta på mig den. Kört med pannan hela dagen. Har du gummit på fortfarande?
Jo. Gummit är på, fast grått idag!
Ska nog slänga på det vita för att locka fram sommartemperaturer 😎

Edit: Kan komplettera med att gummi från Wristbuddys håller väldigt hög kvalité - har en skörd av gummin men detta är nog fasiken det som håller högst kvalité!
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp