Riktigt grym, löst mycket på nätet om skador på bandhornens insida som kan ställa till det (silver mot metall) Något du märkt?Och den blir grym på jubilee
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Riktigt grym, löst mycket på nätet om skador på bandhornens insida som kan ställa till det (silver mot metall) Något du märkt?Och den blir grym på jubilee
![]()
Inte som skett till följd av att det sitter på men visst, några battlescars på insida hornen fick den allt när länken skulle på så man får vara försiktig!Riktigt grym, löst mycket på nätet om skador på bandhornens insida som kan ställa till det (silver mot metall) Något du märkt?
Med elektronik brukar man stoppa den i en påse ris men ingen aning om det är rätt härJag är på semester med min bb58 och har badat med kronan utskruvad. Har fått kondens på insidan och kommer ej vara hemma i Sverige på drygt en vecka, vad bör jag göra?
Jag är på semester med min bb58 och har badat med kronan utskruvad. Har fått kondens på insidan och kommer ej vara hemma i Sverige på drygt en vecka, vad bör jag göra?
Skulle säga stäng INTE klockan med kronan. Utan se till att fukten kan ta sig ut ur klockan. Har du en urmakare som kan öppna klockan så gör det. @FrittenSkruva in kronan försiktigt men ordentligt – så ingen mer fukt kommer in.
Torka av utsidan av klockan – med en mjuk handduk, särskilt runt kronan och bakboetten.
Placera klockan i ett torrt, varmt (inte hett) utrymme – till exempel:
Lägg klockan med glaset nedåt – detta hindrar fukten från att stiga upp och kondensera mot urtavlan.
- Ovanpå ett element (om det inte är för varmt)
- Nära en luftavfuktare
- I en försluten plastpåse med torkmedel (t.ex. silica gel)
- Eller i en burk med rå ris som absorberar fukten (ej optimalt, men bättre än inget)
Med vänlig hälsning, ChatGPT
Jag själv tänkte på att slänga ner den i isopropylalkohol för att driva ut vattnet men det är kanske trist för tavlan.Skulle säga stäng INTE klockan. Utan se till att fukten kan ta sig ut ur klockan.
Om jag inte missminner mig helt så tror jag att jag läst man ska låta kronan var utskruvad (skruvar du in kronan så låser du in fukten = lita absolut inte på ChatGPT) och sen lägger man klockan på sidan med kronan uppåt. På så vis ska den fukt som finns i klockan ha möjlighet att ta sig ut.Jag är på semester med min bb58 och har badat med kronan utskruvad. Har fått kondens på insidan och kommer ej vara hemma i Sverige på drygt en vecka, vad bör jag göra?
Öppna kronan och lägg den varmt.Ska tilläggas att det är sötvatten. Försöker få tag på en urmakare!
Köp ris.Ska försöka hitta en urmakare till att göra det imorgon. Kondensen är fortfarande kvar
Fasiken vad snyggt!Och den blir grym på jubilee
![]()
Ja den är grym i bra ljus. Älskar Tudors matta tavlor!Fasiken vad snyggt!Du har också fångat färgen på urtavlan perfekt. Bilden jag tog gör inte klockan rättvisa. Den lätt gröna tonen syns sällan på bild.
Otroligt fin! Kommer den hålla sitt värde någorlunda över tid tro?Svårt att inte gilla denna![]()
![]()
Lär väl hamna där de andra bb58 hamnat ca.Otroligt fin! Kommer den hålla sitt värde någorlunda över tid tro?
Nja. Lär väl ligga högre i pris pga av bättre urverk och bättre lås på länken!Lär väl hamna där de andra bb58 hamnat ca.
Sådant brukar inte vara så viktigt för prisbilden tyvärr. Så tror inte det faktiskt trots allt en rätt speciell kulör och inte någon limiterad upplaga.Nja. Lär väl ligga högre i pris pga av bättre urverk och bättre lås på länken!
Du har en poäng men tror ändå det dröjer bra länge isf innan de är på samma marknadspris. Men vi får se!Sådant brukar inte vara så viktigt för prisbilden tyvärr. Så tror inte det faktiskt trots allt en rätt speciell kulör och inte någon limiterad upplaga.
Sjunker säkert som alla andra TudorOtroligt fin! Kommer den hålla sitt värde någorlunda över tid tro?
Känns som att Tudor har gjort många homeruns på senaste som kanske kan öka efterfrågan någotSjunker säkert som alla andra Tudor
Jag hoppas det för jag väntar på ett riktigt bra pris för att lägga vantarna på en. Den och den blåa BB Chronon är lätt de snyggaste klockorna Tudor producerat hittills.Sjunker säkert som alla andra Tudor
