Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Lär nog vara samma person som killgissade att Rolex buckle skulle gå på 5k när jag skulle beställa ett förra veckan. Ringde till Bergströms i Malmö som gärna skickade ett för 850kr.Låg en five link med T-fit på chrono24 för 9k. Handlaren var i usa. När jag frågade Bergströms om att köpa länken separat blev det ett något svävande svar men kokade ner i att det inte var möjligt. (Känns som han killgissade)
Riktigt läcker tavla på den där.Bättre än förväntat..
![]()
Har den redan blivit repig eller är det hårstrån som sticker upp på ringen?Villhöver färg som piggar upp på en monday funday
![]()
Kan nog vara både ochHar den redan blivit repig eller är det hårstrån som sticker upp på ringen?![]()
Used not abusedKan nog vara både ochRäknar kallt med att reporna kommer förr eller senare.
Jag kör med uncle på min, mycket nöjd. Använder originalspännet.Super! Tack så mycket. Då behöver jag inte leta igenom eller fundera över det.Är det någon kvalitetsskillnad på Forstner och Uncle som berättigar $60 prisskillnad?
Har haft US och Forstner, jag föredrog Forstner eftersom det är single screw system och inte pins som på US. Jag hatar pins, så för mig är Forstner givet och tycker även att kvaliteten på Forstner bandet är bättre.Super! Tack så mycket. Då behöver jag inte leta igenom eller fundera över det.Är det någon kvalitetsskillnad på Forstner och Uncle som berättigar $60 prisskillnad?
Går det att ha Tudors lås med T-Fit på en Forstner länk? Var in och kikade men kunde inte se något sådant.Har haft US och Forstner, jag föredrog Forstner eftersom det är single screw system och inte pins som på US. Jag hatar pins, så för mig är Forstner givet och tycker även att kvaliteten på Forstner bandet är bättre.
Edit: Forstner känns lite mer robust och bättre byggt jämfört med US.
Har för mig att endast Forstners lås passar deras band. Såg dock att en person på Reddit hade filat och sedan kunnat sätta på det gamla Tudor låset, om man orkar så är det möjligtGår det att ha Tudors lås med T-Fit på en Forstner länk? Var in och kikade men kunde inte se något sådant.
Jag hörde om nån på Reddit som gjorde det och fick betala typ 10k, han gick via AD.Vilket jubilee är bäst till en BB GMT? Är det någon som köpt original från Tudor? Säljs det ens?
Ja utan Tudors lås med T-Fit så blir det ju som att käka bearnaisesås utan en köttbitHar för mig att endast Forstners lås passar deras band. Såg dock att en person på Reddit hade filat och sedan kunnat sätta på det gamla Tudor låset, om man orkar så är det möjligt![]()
Jag har också sett de trådarna och här i Sverige verkar man inte ens få beställa. Även om jag aldrig hade betalat 10k för en länk till Tudor.Jag hörde om nån på Reddit som gjorde det och fick betala typ 10k, han gick via AD.
TouchéJa utan Tudors lås med T-Fit så blir det ju som att käka bearnaisesås utan en köttbit![]()
När Tudor släpper en 54a i den varianten kommer jag stå först i kön.Går fortsatt i denne blå saken.
![]()
Det var min erfarenhet från Krons i Stockholm också. Är det någon som lyckats beställa från någon AD i Sverige?Jag har också sett de trådarna och här i Sverige verkar man inte ens få beställa. Även om jag aldrig hade betalat 10k för en länk till Tudor.
StiligtBb58 på gummi
![]()
Vad är det där för app?Imponerande ändå
![]()