Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Inget nytt om detta?
Det känns som att man väntat i 100 år!
![]()
Det var inte mycket klocka-för-pengen i den dokumentären. Ja, den våghalsiga flygaren verkar ha haft två Tudor-klockor: Advisor och en Mini-Sub och dessa finns nu barnbarnens ägo. Mycket mer än så gav inte dokumentärenEn dokumentär känns ju lite B, man väntade ju sig en ny klocka. Själv hoppas jag på en advisor eller ranger i titan
![]()
![]()
Snyggt av dig. Sånt där säljs ofta i lifestyle sälj för ockerpriser i vanliga fall.Om någon vill ha en Tudor keps som man fick vid köpet så hojta till i dm så skickar jag den kostnadsfritt!
DE GICK FORT! KEPSEN ÄR BORTA!
Tack! Alltid kul att ge tillbaka till detta kanon forum!Snyggt av dig. Sånt där säljs ofta i lifestyle sälj för ockerpriser i vanliga fall.![]()
Riktigt schysst med gummi!![]()
![]()
Knödde på gummit vilket inte var helt enkelt. Osäker på om jag gillar det eller om länken ska tillbaka…
Jag fick tillbaka min Tudor idag från urmakaren som skulle byta ut orginallänken mot en unc länk. Urmakaren bytte ut alla länkar förutom en. Hon menade att man inte kunde byta ändlänken som fäster i spännet eftersom den är nitad. Finns det någon annan som gjort ett likadant byte med annat resultat? Känns ju lite snopet att ha en mix av länkar...
![]()
Undvik den "urmakaren" framöver. Om flertal hobbyentusiaster (mig inkluderat) listat ut att man kan lossa sista länkbiten borde någon som är utbildad i ämnet också se det.Va är de för en jäkla urmakare!? Låset sitter ju som tidigare talare påpekat, med ett fjäderstift!!![]()
Låter nästan som "urmakarna" på Ur & PennUndvik den "urmakaren" framöver. Om flertal hobbyentusiaster (mig inkluderat) listat ut att man kan lossa sista länkbiten borde någon som är utbildad i ämnet också se det.
Den är bra den där!Nyservad, trycktestad och redo för sommaren 2026
![]()
Samma här: nyservad (hämtades ut idag) trycktestad och redo för sommarens vattenlekarNyservad, trycktestad och redo för sommaren 2026
![]()
Kollade faktiskt på exakt den där modellen och videon idag, tycker den är riktigt snygg och perfekt sommarklocka. Även min fru vill ha denEn modell som gått lite under radarn och som jag är nyfiken på är royal! Nu med inhouse-verk, t-fit och andra små finjusteringar så blir den ju verkligen en contender. Priset för en ny knappa 36k vilket också får ses som bra!? Om jag var ute efter denna typ av klocka så skulle jag nog gå för en royal. Borde väl dyka upp någon här på forumet i sommar kan man tycka?!(Bilden printad från insta)![]()
Vilket sammanträffandeKollade faktiskt på exakt den där modellen och videon idag, tycker den är riktigt snygg och perfekt sommarklocka. Även min fru vill ha den(i 30mm). Kollat lite på C24 och modellen dvs Royal känns fortfarande iskall då det inte är många som ligger ute.
Ja visst är det märkligt, samtidigt som Land-Dweller är stekhetVilket sammanträffandeHåller med dig som sagt! Ja, det är märkligt. Tror och hoppas dock vi kommer se den mer snart, förhoppningsvis här i tråden
![]()
Samma här: nyservad (hämtades ut idag) trycktestad och redo för sommarens vattenlekar
(dock kortvarigt ägo då min Pappa har denna på långvarigt lån och honom träffar jag om några veckor)
![]()
Kommer befinna mig bara någon minut från stranden om några veckor så första doppet med en nyservad BB58 tar jag mig friheten tillHärligt! Håller tummarna att det blir något bad innan din far övertar klockan![]()
Japp, eller Stjärnurmakarna... Iallafall min lokala där de har en pensionerad urmakare som endast arbetar en dag i veckan. All övrig personal är vanliga butiksbiträden och riktigt inkompetenta.Låter nästan som "urmakarna" på Ur & Penn![]()
Kommer befinna mig bara någon minut från stranden om några veckor så första doppet med en nyservad BB58 tar jag mig friheten till![]()
Snyggt där, intressant kombo! Tack för idén!Vanguard-gummit till 58an fick en liten uppgradering i form av ett premium deployant clasp från Watchwear.
Trevligt spänne måste jag säga!
![]()
Välkommen! Med länk ca runt 30k typ, plus/minus beroende på skick. Utan cert och box billigare, men kan rekommendera att du försöker få med detta för framtida planer, försäkringssyften, etc.Hej! Ny på forumet.
Jag går i tankarna på att köpa min första finklocka och har länge kollat mot en begagnad bb58. Med svart urtavla. Vad är ett rimligt pris för ovanstående?
Cert och box är inget måste för min del eftersom att jag köper för att använda, inte sälja.
Mvh
