Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Februari går för fort, är inte redo för Mars än!!!![]()
Inte modigaste valet men för mig är misslyckande inte ett alternativ denna gång…![]()
Påminner lite om dom @Virknisse sålde i parti och minutBoett och bandbyte går blixtsnabbt.
Frågan är om man skall ha grön eller rosa tavla?
För anmälan är det lite otydligt vad det är för märke och ref
Kanske @Highvalley kan hjälpa till?
![]()
![]()
Det finns ”några” kvar om någon mot förmodan är intresserad…Påminner lite om dom @Virknisse sålde i parti och minut![]()
Jag anmäler mig med en rosa/grön Patek Philippe alltså….Det finns ”några” kvar om någon mot förmodan är intresserad…
Säljes - Klockor från Konkursauktion / (tänk: billigt från Kina)
UPPDATERING p.g.a det sjukt stora trycket på klockor måste jag tyvärr meddela att vissa färger börjar ta slut. Såhär ser "lagret" ut för tillfället: RUNDA: ljusgrön, röd, lila, ljusblå och orange finns det kvar av. Vita och rosa endast någon enstaka kvar. FYRKANTIGA: Rosa, ljusblå och mörkblå...klocksnack.se
Det viktiga är att inte färgen byts på själva urverket baraJag anmäler mig med en rosa/grön Patek Philippe alltså….
![]()
Det viktiga är att inte färgen byts på själva urverket baraFör då kommer @MiC -man och hälsar på med sina sköna skinnhandskar
![]()
Svårt att välja klocka inför mars.
Köra på sambons bb54 eller utmana mig själv mer och köra trailer klockan
Svårt
Är det inte det som lite är meningen med då?Det är nog en större utmaning med Trailerklockan än med BB54:an. Risken är att den tidigare blir en "TV4-klocka", något du är dödligt trött på redan innan mars är över. Den sticker dock ut mer i mängden av OWG-klockor än Tudorn. Jag stödjer dig oavsett ditt slutgiltiga val.
Vilken typ av utmaning det är, eller hur omfattande den skall vara är upp till den enskilde deltagaren. Man kan bära en Daniel Wellington på en taggtrådslänk om man gillar att plåga sig på riktigt. Det viktiga och gemensamma är dock deltagandet, den trevliga samvaron och bidragen till Min Stora Dag.Är det inte det som lite är meningen med då?
Ska ta mig en funderare några dagar till
POHar nere i en dipp det senaste halvåret men känner att det kanske skulle vara bra med ett deltagande i OWGM igen. O då som "vanligt" ska det ju vara nån form av utmaning, tycker jag. Standardklockan på handleden brukar vara nån form av dykare i rostfritt och på länk. Så varför inte en svart och gul med silikonband ?
![]()
Hvis du vil delta i OWG: Glem en LED-lampe. Legg klokken i vinduskarmen, så lades den mye fortere. Det må ikke være sol ute. Vanlig dagslys holder.Kommer den här klockan över huvud taget fungera i mars? Hur ska jag någonsin få upp en fullgod laddningsnivå?Har gett den 1h konstgjort andning med ledlampa.
![]()
Även en klocka som stannat går väl rätt iaf två gånger per dygn? Måste den förresten fungera för att man skall få delta?
Jag blir lite orolig inför driftsäkerheten på mitt kina-ur för en femhundring nu...
Det behövs lite krämKommer den här klockan över huvud taget fungera i mars? Hur ska jag någonsin få upp en fullgod laddningsnivå?Har gett den 1h konstgjort andning med ledlampa.
![]()
Haha! Klart denna produkt finns.. har du en?
Funkar klockrent som vi kan säga i ett klockforumHaha! Klart denna produkt finns.. har du en?![]()
Har väl inget valFunkar klockrent som vi kan säga i ett klockforum![]()