Gunnar
Basic
iPhone visar ju sekund med. Både inne i klockappen och på själva appsymbolen.
Ja just fan, appen iconen, hade helt glömt bort den
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
iPhone visar ju sekund med. Både inne i klockappen och på själva appsymbolen.
![]()
Appen Emerald time dra ut ett medelvärde från 4 olika atomur, borde ju duga.![]()
Jag brukar bara höfta lite på morgonen och ställa efter ugnsklockan som inte går så exakt..
Någon minut hit eller dit är inte så noga, bara jag har ungefär tid på armbandsuret.
Behöver jag veta exakt tid under dagen så kollar jag telefonen eller datorns klocka.
Måste vara äkta Rolex eftersom den har flytande sekundvisare.iPhone visar ju sekund med. Både inne i klockappen och på själva appsymbolen.
Du upphör inte att förvånaJag litar på svenskt! En Westerstrand industriklocka som jag hittade i en sopcontainer för drygt 20 år sedan. Slängde ut det elektriska centralstyrda verket och ersatte med ett radiokontrollerat urverk från Claes Olsson. Går alltid rätt!
![]()
350 mm i diameter, sitter i köket.
Vid samma containerplundring fann jag en stor Eriksson klocka med. Tyvärr hade glaset krossats så jag behöll bara urtavlan som sedan dess aggerat frukostbricka (ca 450mm)
![]()
Samma bekymmer här. Ställer ugnen och micron på exakt samma tid men ändå visar dom olika efter bara några veckor...I ärligheten så är detta fullt lika dugligt. SLs bussar går ju inte efter tidtabell på minuten heller så det är ju inte livsviktigt att det går rätt på sekunden eller ens minuten.
På en annan punkt stör jag mig till förbannelse på mormors ung och micro där båda är lika gamla, samma märke/serie men nog fan så fortar sig microns klocka dryga minuten på något dygn!![]()
Det finns en metod i mobilsystemen som heter NITZ (https://en.wikipedia.org/wiki/NITZ) som möjliggör för systemet att skicka ut korrekt tid. Tyvärr så är inte noggrannheten specificerad så den kan vara lite hur som. Även om den "burk" som initialt skickar informationen har alldeles korrekt tid, så vandrar informationen genom ett antal andra "burkar" innan informationen når mobilen. En del av dessa "burkar" kan bestämma själv om när det passar bäst att skicka vidare informationen. Detta leder till att tiden som mobilen får inte nödvändigtvis är speciellt exakt. Detta får mig att tro att dagens smarta mobiler själva hämtar tidsinformationen från sk. NTP-servrar på internet. Vet inte mobilen var den är någonstans (tex. via GPS) så get NITZ informationen detaljerna om tidszon och ev. sommartid.Använder mobilen, har för mig att iPhonen är uppkopplad mot något ur som går rätt?
Det är därifrån www.frokenur.com hämtar sin tid.
et al; hehe, helt rätt. Kör också så för det mesta, eller så ställer jag bara inte alls. Eller solur under den årstiden. Hamnar aldrig i situationer där ett par minuter hit eller dit spelar någon roll.Jag brukar bara höfta lite på morgonen och ställa efter ugnsklockan som inte går så exakt..
Någon minut hit eller dit är inte så noga, bara jag har ungefär tid på armbandsuret.
Behöver jag veta exakt tid under dagen så kollar jag telefonen eller datorns klocka.
Har du diagnos inom ramarna för det autistiska spektrumet eller är du en lustigkurre? Nu när vi ändå är bokstavliga.Mina fingrar använder jag när jag ställer in tiden på mina klockor![]()
Jag har diagnos inom ramarna för det autistiska spektrumet. Smileyblind? , jag skrev ingen smileyHar du diagnos inom ramarna för det autistiska spektrumet eller är du en lustigkurre? Nu när vi ändå är bokstavliga.
Själv är jag Smileyblind.
I ärligheten så är detta fullt lika dugligt. SLs bussar går ju inte efter tidtabell på minuten heller så det är ju inte livsviktigt att det går rätt på sekunden eller ens minuten.
På en annan punkt stör jag mig till förbannelse på mormors ung och micro där båda är lika gamla, samma märke/serie men nog fan så fortar sig microns klocka dryga minuten på något dygn!![]()