• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Vem försöker jag lura?!

Vad är ett normalt beteende?! Hm...är nog bara att kasta in handduken, för det går väl inte längre med att blunda eller sticka understolen att man är en riktig klockfreak av högsta rang! För i andras ögon så har man ett problem som är långt utöver det vanliga, för skulle man ha brukat alkohol eller narkotika i lika stor skala som man brukar klockor och Klocksnack, så hade man behövt hjälp, det står helt klart! Först så hade man fått uppsökt ett psykolog, fast HEN hade väl bara sagt att man fått söka hjälp, där det fanns bröder och systrar med samma problem. Det innebär att man fått uppsöka motsvarigheten till Anonyma Alkoholister, eller Anonyma Narkomaner har, så vad finns det här?! Anonyma Klockoholikar?! Fast och andra sidan, hade det varit så jävla fel om man tänker efter, om det nu funnits ett ställe att gå till för oss klockfreaks/klocknördar som kallats Anonyma Klockoholikar. Fan, tänk vad sjukt kul det hade varit att få gött på möten varje torsdag kl 18:00, och fått träffat på, Citizen Leffe, Rotor Benny, Bosse Kofot, Lennart von Ställaxel, Matte Bultsax , Vintage Göran och sist men inte minst Seiko Roffe.

För inte fan kan det vara fullt normalt att man tänker klockor i princip 19,5 timmar av 24 möjliga per dygn! Känns fan som man äter klockor, skiter klockor, sover klockor etc, Hehe lite överdrivet är det nog såklart, men det känns fan som att man gör det iaf. Hm...för tänk alla timmar man ändå surfar runt med allt vad som har med klockor att göra, man kollar dels vad som händer här på Klocksnack det är alla forum, allt från diskussion till Hemslöjd, modd och fix (9tim), man kollar efter potentiella klockköp via, HQmilton (1tim), LunarOyster (1tim), Chrono24 (1,5tim), Blocket(1tim), Tratten (1tim), Bukten (1tim) , Kaplans Auktioner (2tim), brukar även slå ett getöga på VintageRolexForum (1tim) som är oftast en mycket trevlig läsning då det finns väldigt mycket kunskap där, samt att man drömmer om klockor (1tim) .

För visst har man allvarliga problem, om man köper på sig 3 st Fat Ladys för att man inte känner sig hundra på skicket på klockan utan att man säljer av någon av dom andra innan köpet av nästa. Den första Feta damen som jag köpte från Kaplans Auktioner var en R-serie, men den hade tyvärr fått både tavla och visarna bytta, så nu satt det en servicetavla och nya visare, problemet var bara att det inte var tritium som det skall vara på denna årgång, och den hade även blivit något polerad. Fast för ett otränat öga, så var den i ett bra skick förmodligen, och den var även näst intill ett fullset har jag för mig.

12-jpg.218497
18-jpg.218504
13-jpg.218499

16-jpg.218502


Den andra 16760, en 8mille serie som kom i min ägo var bra, mycket bra t.o.m., den var också fullset som sig bör, boetten hade sin ursprungliga form, originaltavlan = swiss - T < 25 var kvar, men den hade fått visarna utbytta någon gång. Tavlan var stendöd ingen lumme alls, men visarna lös av bara Hel..., fast färgmatchningen på visare och tavlan var trots allt helt OK, syntes knappt. Men det gick såklart inte att ha den kvar, då nattsömnen blev lidande, så det fanns bara en sak att göra, och det vara att leta vidare på en ny Fet Dam. Tillslut så hittade jag en på kaplans Auktioner på Klockkvallen i november 2015 även denna var en 8mille serie, den hade allt och lite till, tänk vad sjuk man är, för en icke klocknörd så skulle dom tycka att tavlan var skadad, för en annan så är det mumma = mögel, att tavlan börjar blekna osv! Även visarna är så jäkla trevliga, då dom börjat få den där gulnade färgen, WOW säger jag! Två av dom feta damerna har fått nya hem, kul att det är till två forummedlemmar också. Tror faktiskt att jag är nöjd vad det beträffar min kvarvarande Sophia Loren, (men) men, man ska väl aldrig säga aldrig, har jag lärt mig!

Hyfsat nöjd är jag iaf.
dsc_3760-jpg.218476


Nu har jag även stött på samma problem då det kommer till mina SUBMARINERS, det börjades med ett inköp av en 16610 F-serie, tyvärr fick den dåligt med handledstid då den saknade luggholes, jädrans va tråkigt då den köptes helt ny och var i ett mint skick då jag slutade att använda den. Jakten och letandet efter en ny 16610a, inleddes och då innebar det att hitta begagnat då luggholes var ett absolut måste. Då jag inte kan vara utan klockan modellen/Reffen jag köpt, så måste den klockan som är i mitt ägo vara kvar tills jag hittar en ny med samma Reffnr, det kan ju ta sin tid ibland vet säkert många, men i mitt fall så tar det tid då jag är väldigt kräsen när det kommer till skick och tillbehör etc.

16610 F-serie.
7e863bdf-28f8-478d-8bb2-722220ff8380_zpsb8b71785.jpg


Fast tillslut så hittade jag en U-serie på Kaplans Auktioner, jag la ett bud och det visade sig att jag vann den, (kul) . Ett litet tråkigt problem dilemma man har här, är att man tyvärr bor lite för långt ifrån Stockholm, det gör att det är svårare att planera in visningarna dom har innan auktionen, så man kan klämma och känna på klockorna innan man lägger bud, så det blir att fråga sig till så mycket om klockan som det går via telefon istället, och det brukar oftast gå bra. När den väl kom hem, så visade det sig att patinan på klockan var GRYM, och i det stora hela så kände jag mig faktiskt väldigt nöjd. Men sen dök ett litet problem upp, för efter bara någon dag så såg jag något som andra icke klockintresserade inte verkade se, jag visade flera stycken på jobbet det påtalade problemet. Jag störde mig på hornet/luggen vid kl: 7 såg ut att vara något smalare än dom andra hornen, visst det var mikroskopiskt, men va fan, det fanns ju där. Gick t.o.m så långt att jag visade klockan för Nymans Urs, urmakare ( Arne) och han kunde inte riktigt avgöra ifall klockan skulle blivit polerad eller ej, han menade att det kunde skilja något på hornen på dom årgångarna.

16610, U-Serie. Tyvärr den enda bilden som finns kvar på skiten :p.
467513


Tyvärr kunde jag inte köpa det han sa, så jag var tvungen att försöka att hitta mig en ny 16610, men det måste såklart vara ett fullset, vara trevlig patina och i ett Grymt skick, det tog sin tid, kan jag säga, och jag satt nu på 2st 16610 or som jag mådde dåligt av Haha, men den som väntar på något gott, för till slut så fann jag en ny 16610a, denna gången en W-serie.

Nice fullset.

39006575-5a4c-40a1-91c0-00ded1e6ae96_zps8d68ca1f.jpg


Är så nice när stickern är så intakt på en klocka.

5292ba86-b73a-482d-9c22-b19bee125438_zpsb3390a81.jpg


Den här var bara för GRYM och visst den såg bra ut till en början, men en kort tid senare så började jag att även misströsta mig på denna W-Serie, då jag av en slump såg att luggarna/hornen var formade annorlunda på denna, en hur dom var, såg ut på min U-serie. Fast nu störde jag mig mera på hornet på U-serien som såg ut att vara för mycket polerat, så därför fick den gå. Vad det beträffar F-serien, så byttes den mot en SD 16600 som jag känner mig relativt nöjd med. Kan säga så här, jag är inte nöjd med min nuvarande 16610a då jag stör mig på att hornen har fel form, skulle rätt objekt dyka upp, så skulle jag nog byta ut den faktiskt. Har kollat runt både på en Kermit men även på en 16800 med matt tavla och målade index.


Klar skillnad på hornen, SUCK :arghh:.
71152bdc-d504-45cf-a328-41a0a505f928_zpsfb3f9309.jpg


Kollar man upp dom s.k. problemen man har, så är det nog västa I-landsproblemen och man borde väl faktiskt skämmas , för när allt kommer till kritan så är det kanske inte ens ett problem vi har här. Fast om jag skall vara helt ärlig så visst fan är det ett problem Hahaha, att ha en klocka man inte vill kännas vid är ett HUGE problem. Men skulle ni fråga Los Tantos eller några andra av mina bekanta som inte brys sig ett skit om klockor så skulle dom nog säga att jag är full av dynga Haha, men skulle jag fråga er här på forumet så är jag ju fullt normal, iaf nästan eller hur.

Det är väl bara och krypa till korset och erkänna, att jag är en klocknörd, klockfreak, ja kärt barn har många namn, men jag är en lycklig sådan och det är det viktigaste, för när allt kommer omkring, vem försöker jag lura?!

Ska jag summera lite, så känner jag mig ganska så nykter för tillfället, inget återfall vad det lider den närmaste tiden, visst, tankarna fanns fortfarande på att göra något radikalt med min 16610a, en Kermit eller som sagt en 16800 vore nice istället för den W-Serien jag sitter på idag. Är även lite sugen att köpa på mig en Monaco Heuer som jag gjorde en poll på för ett tag sedan, men om jag nu skall öppna eget så behövs säkert kulorna till mycket annat, eventuellt så kanske jag vidareutbildar mig och då blir det knapert med kulor igen då det vankas CSN lån i ca 2,5 år. Så vi får väl se hur det blir med den saken, kanske kan jag gå emot mina principer och sälja av en klocka för att ha råd med att köpa mig en annan, hm, svårt det här!

" Jaja...nu önskar jag alla klocknördar, klockfreaks, KLOCKSNACKARE god natt och en mycket trevlig helg! "


Anonyma Klockoholicks tolv steg!


    • Vi erkände att vi var maktlösa inför surfandet på klocksnack och klockorna vi handlar, att vi förlorat kontrollen över våra liv.
    • Vi kom till tro på en kraft starkare än vår egen, kunde hjälpa oss att återfå vårt förstånd att inte hänga på TTT.
    • Vi beslöt att lägga vår vilja och vårt liv i händerna på Ministern, såsom vi själva uppfattade Honom och alltid betala 10kr eller mer vid en försäljning/köp till BCF.
    • Vi gjorde en grundlig och oförskräckt moralisk självrannsakan att inte hänga mindre en 2 timmar på klocksnack.se varje dag.
    • Vi erkände inför Ministern, oss själva och en medmänniska den exakta innebörden av alla våra fel att bära Omega.
    • Vi var helt och hållet beredda att låta Admins avlägsna alla dessa karaktärsfel att älska Seiko.
    • Vi bad ödmjukt Ministern att avlägsna våra brister på vår okunskap beträffande fakeklockor.
    • Vi gjorde upp en lista över alla de personer som vi hade skadat och blev villiga att gottgöra dem alla med att ge bort en klocka av valfritt märke.
    • Vi gottgjorde personligen dessa människor så långt det var oss möjligt utom då detta kunde skada dem eller andra med att snacka för mycket om våran nördiga hobby.
    • Vi fortsatte vår självrannsakan och erkände genast när vi hade fel beträffande ROLEX the real shit.
    • Vi sökte genom bön och meditation att fördjupa vår medvetna kontakt med ministern – sådan vi uppfattade Honom – varvid vi endast bad om insikt om Hans vilja med oss och styrka att utföra den årliga KS-festen.
    • När vi, som resultat av dessa steg, själva hade haft ett andligt uppvaknande beträffande Breitling, försökte vi föra detta budskap vidare till andra Klockoholiks och tillämpa dessa principer i alla våra angelägenheter till en bättre klockvärld
Affe, bara köpa nytt, låsa in, vänta 25år så är du säker på att du har The real deal ;)
 
Svårslagen nattläsning, många av mina bekanta kallar det nörderi/en besatthet.
Men ja säger det stolt!
Heh jag heter Theo och jag är klockberoende.
 
Vad är ett normalt beteende?! Hm...är nog bara att kasta in handduken, för det går väl inte längre med att blunda eller sticka understolen att man är en riktig klockfreak av högsta rang! För i andras ögon så har man ett problem som är långt utöver det vanliga, för skulle man ha brukat alkohol eller narkotika i lika stor skala som man brukar klockor och Klocksnack, så hade man behövt hjälp, det står helt klart! Först så hade man fått uppsökt ett psykolog, fast HEN hade väl bara sagt att man fått söka hjälp, där det fanns bröder och systrar med samma problem. Det innebär att man fått uppsöka motsvarigheten till Anonyma Alkoholister, eller Anonyma Narkomaner har, så vad finns det här?! Anonyma Klockoholikar?! Fast och andra sidan, hade det varit så jävla fel om man tänker efter, om det nu funnits ett ställe att gå till för oss klockfreaks/klocknördar som kallats Anonyma Klockoholikar. Fan, tänk vad sjukt kul det hade varit att få gött på möten varje torsdag kl 18:00, och fått träffat på, Citizen Leffe, Rotor Benny, Bosse Kofot, Lennart von Ställaxel, Matte Bultsax , Vintage Göran och sist men inte minst Seiko Roffe.

För inte fan kan det vara fullt normalt att man tänker klockor i princip 19,5 timmar av 24 möjliga per dygn! Känns fan som man äter klockor, skiter klockor, sover klockor etc, Hehe lite överdrivet är det nog såklart, men det känns fan som att man gör det iaf. Hm...för tänk alla timmar man ändå surfar runt med allt vad som har med klockor att göra, man kollar dels vad som händer här på Klocksnack det är alla forum, allt från diskussion till Hemslöjd, modd och fix (9tim), man kollar efter potentiella klockköp via, HQmilton (1tim), LunarOyster (1tim), Chrono24 (1,5tim), Blocket(1tim), Tratten (1tim), Bukten (1tim) , Kaplans Auktioner (2tim), brukar även slå ett getöga på VintageRolexForum (1tim) som är oftast en mycket trevlig läsning då det finns väldigt mycket kunskap där, samt att man drömmer om klockor (1tim) .

För visst har man allvarliga problem, om man köper på sig 3 st Fat Ladys för att man inte känner sig hundra på skicket på klockan utan att man säljer av någon av dom andra innan köpet av nästa. Den första Feta damen som jag köpte från Kaplans Auktioner var en R-serie, men den hade tyvärr fått både tavla och visarna bytta, så nu satt det en servicetavla och nya visare, problemet var bara att det inte var tritium som det skall vara på denna årgång, och den hade även blivit något polerad. Fast för ett otränat öga, så var den i ett bra skick förmodligen, och den var även näst intill ett fullset har jag för mig.

12-jpg.218497
18-jpg.218504
13-jpg.218499

16-jpg.218502


Den andra 16760, en 8mille serie som kom i min ägo var bra, mycket bra t.o.m., den var också fullset som sig bör, boetten hade sin ursprungliga form, originaltavlan = swiss - T < 25 var kvar, men den hade fått visarna utbytta någon gång. Tavlan var stendöd ingen lumme alls, men visarna lös av bara Hel..., fast färgmatchningen på visare och tavlan var trots allt helt OK, syntes knappt. Men det gick såklart inte att ha den kvar, då nattsömnen blev lidande, så det fanns bara en sak att göra, och det vara att leta vidare på en ny Fet Dam. Tillslut så hittade jag en på kaplans Auktioner på Klockkvallen i november 2015 även denna var en 8mille serie, den hade allt och lite till, tänk vad sjuk man är, för en icke klocknörd så skulle dom tycka att tavlan var skadad, för en annan så är det mumma = mögel, att tavlan börjar blekna osv! Även visarna är så jäkla trevliga, då dom börjat få den där gulnade färgen, WOW säger jag! Två av dom feta damerna har fått nya hem, kul att det är till två forummedlemmar också. Tror faktiskt att jag är nöjd vad det beträffar min kvarvarande Sophia Loren, (men) men, man ska väl aldrig säga aldrig, har jag lärt mig!

Hyfsat nöjd är jag iaf.
dsc_3760-jpg.218476


Nu har jag även stött på samma problem då det kommer till mina SUBMARINERS, det börjades med ett inköp av en 16610 F-serie, tyvärr fick den dåligt med handledstid då den saknade luggholes, jädrans va tråkigt då den köptes helt ny och var i ett mint skick då jag slutade att använda den. Jakten och letandet efter en ny 16610a, inleddes och då innebar det att hitta begagnat då luggholes var ett absolut måste. Då jag inte kan vara utan klockan modellen/Reffen jag köpt, så måste den klockan som är i mitt ägo vara kvar tills jag hittar en ny med samma Reffnr, det kan ju ta sin tid ibland vet säkert många, men i mitt fall så tar det tid då jag är väldigt kräsen när det kommer till skick och tillbehör etc.

16610 F-serie.
7e863bdf-28f8-478d-8bb2-722220ff8380_zpsb8b71785.jpg


Fast tillslut så hittade jag en U-serie på Kaplans Auktioner, jag la ett bud och det visade sig att jag vann den, (kul) . Ett litet tråkigt problem dilemma man har här, är att man tyvärr bor lite för långt ifrån Stockholm, det gör att det är svårare att planera in visningarna dom har innan auktionen, så man kan klämma och känna på klockorna innan man lägger bud, så det blir att fråga sig till så mycket om klockan som det går via telefon istället, och det brukar oftast gå bra. När den väl kom hem, så visade det sig att patinan på klockan var GRYM, och i det stora hela så kände jag mig faktiskt väldigt nöjd. Men sen dök ett litet problem upp, för efter bara någon dag så såg jag något som andra icke klockintresserade inte verkade se, jag visade flera stycken på jobbet det påtalade problemet. Jag störde mig på hornet/luggen vid kl: 7 såg ut att vara något smalare än dom andra hornen, visst det var mikroskopiskt, men va fan, det fanns ju där. Gick t.o.m så långt att jag visade klockan för Nymans Urs, urmakare ( Arne) och han kunde inte riktigt avgöra ifall klockan skulle blivit polerad eller ej, han menade att det kunde skilja något på hornen på dom årgångarna.

16610, U-Serie. Tyvärr den enda bilden som finns kvar på skiten :p.
467513


Tyvärr kunde jag inte köpa det han sa, så jag var tvungen att försöka att hitta mig en ny 16610, men det måste såklart vara ett fullset, vara trevlig patina och i ett Grymt skick, det tog sin tid, kan jag säga, och jag satt nu på 2st 16610 or som jag mådde dåligt av Haha, men den som väntar på något gott, för till slut så fann jag en ny 16610a, denna gången en W-serie.

Nice fullset.

39006575-5a4c-40a1-91c0-00ded1e6ae96_zps8d68ca1f.jpg


Är så nice när stickern är så intakt på en klocka.

5292ba86-b73a-482d-9c22-b19bee125438_zpsb3390a81.jpg


Den här var bara för GRYM och visst den såg bra ut till en början, men en kort tid senare så började jag att även misströsta mig på denna W-Serie, då jag av en slump såg att luggarna/hornen var formade annorlunda på denna, en hur dom var, såg ut på min U-serie. Fast nu störde jag mig mera på hornet på U-serien som såg ut att vara för mycket polerat, så därför fick den gå. Vad det beträffar F-serien, så byttes den mot en SD 16600 som jag känner mig relativt nöjd med. Kan säga så här, jag är inte nöjd med min nuvarande 16610a då jag stör mig på att hornen har fel form, skulle rätt objekt dyka upp, så skulle jag nog byta ut den faktiskt. Har kollat runt både på en Kermit men även på en 16800 med matt tavla och målade index.


Klar skillnad på hornen, SUCK :arghh:.
71152bdc-d504-45cf-a328-41a0a505f928_zpsfb3f9309.jpg


Kollar man upp dom s.k. problemen man har, så är det nog västa I-landsproblemen och man borde väl faktiskt skämmas , för när allt kommer till kritan så är det kanske inte ens ett problem vi har här. Fast om jag skall vara helt ärlig så visst fan är det ett problem Hahaha, att ha en klocka man inte vill kännas vid är ett HUGE problem. Men skulle ni fråga Los Tantos eller några andra av mina bekanta som inte brys sig ett skit om klockor så skulle dom nog säga att jag är full av dynga Haha, men skulle jag fråga er här på forumet så är jag ju fullt normal, iaf nästan eller hur.

Det är väl bara och krypa till korset och erkänna, att jag är en klocknörd, klockfreak, ja kärt barn har många namn, men jag är en lycklig sådan och det är det viktigaste, för när allt kommer omkring, vem försöker jag lura?!

Ska jag summera lite, så känner jag mig ganska så nykter för tillfället, inget återfall vad det lider den närmaste tiden, visst, tankarna fanns fortfarande på att göra något radikalt med min 16610a, en Kermit eller som sagt en 16800 vore nice istället för den W-Serien jag sitter på idag. Är även lite sugen att köpa på mig en Monaco Heuer som jag gjorde en poll på för ett tag sedan, men om jag nu skall öppna eget så behövs säkert kulorna till mycket annat, eventuellt så kanske jag vidareutbildar mig och då blir det knapert med kulor igen då det vankas CSN lån i ca 2,5 år. Så vi får väl se hur det blir med den saken, kanske kan jag gå emot mina principer och sälja av en klocka för att ha råd med att köpa mig en annan, hm, svårt det här!

" Jaja...nu önskar jag alla klocknördar, klockfreaks, KLOCKSNACKARE god natt och en mycket trevlig helg! "


Anonyma Klockoholicks tolv steg!


    • Vi erkände att vi var maktlösa inför surfandet på klocksnack och klockorna vi handlar, att vi förlorat kontrollen över våra liv.
    • Vi kom till tro på en kraft starkare än vår egen, kunde hjälpa oss att återfå vårt förstånd att inte hänga på TTT.
    • Vi beslöt att lägga vår vilja och vårt liv i händerna på Ministern, såsom vi själva uppfattade Honom och alltid betala 10kr eller mer vid en försäljning/köp till BCF.
    • Vi gjorde en grundlig och oförskräckt moralisk självrannsakan att inte hänga mindre en 2 timmar på klocksnack.se varje dag.
    • Vi erkände inför Ministern, oss själva och en medmänniska den exakta innebörden av alla våra fel att bära Omega.
    • Vi var helt och hållet beredda att låta Admins avlägsna alla dessa karaktärsfel att älska Seiko.
    • Vi bad ödmjukt Ministern att avlägsna våra brister på vår okunskap beträffande fakeklockor.
    • Vi gjorde upp en lista över alla de personer som vi hade skadat och blev villiga att gottgöra dem alla med att ge bort en klocka av valfritt märke.
    • Vi gottgjorde personligen dessa människor så långt det var oss möjligt utom då detta kunde skada dem eller andra med att snacka för mycket om våran nördiga hobby.
    • Vi fortsatte vår självrannsakan och erkände genast när vi hade fel beträffande ROLEX the real shit.
    • Vi sökte genom bön och meditation att fördjupa vår medvetna kontakt med ministern – sådan vi uppfattade Honom – varvid vi endast bad om insikt om Hans vilja med oss och styrka att utföra den årliga KS-festen.
    • När vi, som resultat av dessa steg, själva hade haft ett andligt uppvaknande beträffande Breitling, försökte vi föra detta budskap vidare till andra Klockoholiks och tillämpa dessa principer i alla våra angelägenheter till en bättre klockvärld
Jag har tydligen en liten bit kvar till det tyngre missbruket.... Men ligger väldigt nära. Jag glömmer aldrig tråden som någon drog igång om att vi skulle visa våra fullsetklockor på bild. Efter några timmar hade @Affe fyllt denna tråd med sina "fullsetare" så alla andra bra kroknade. Jag minns särskilt ett inlägg som någon skrivit på slutet i tråden...... Affe du vann! Sedan dog den tråden
 
Tack och lov att det finns fler av oss har aldrig varit på såkallade GTG där man kan träffa likasinnade men jag lever fortfarande i förnekelse. Har tänkt att ta en vit månad ifrån allt som heter klockor sedan 1 januari i år men inte hållit en hel dag ännu. Mitt problem är att jag är bland missbrukare och gillar att experimentera. ( Detta inlägg var inte skrivit med ironi)
/ Xalle Klockoholiker
 
@Affe är du säker på att Los Tantos inte insett hur sjuka vi är?
Jag kommer i alla fall inte att berätta. :)

Tror inte det...fast hon har sin egen lilla sjukdom som tur är, hon älskar att gå på loppisar och auktioner! Så länge hon kommer hem släpandes med massor av onödigt skrä, Hrrm...menar saker, så är jag safe så länge jag inte lägger mig hennes hobby...:p:D;):smug::nailbiting::cool:!!!
 
Jag har tydligen en liten bit kvar till det tyngre missbruket.... Men ligger väldigt nära. Jag glömmer aldrig tråden som någon drog igång om att vi skulle visa våra fullsetklockor på bild. Efter några timmar hade @Affe fyllt denna tråd med sina "fullsetare" så alla andra bra kroknade. Jag minns särskilt ett inlägg som någon skrivit på slutet i tråden...... Affe du vann! Sedan dog den tråden

Du är så välkommen i det tyngre missbruket broder ;), vi finns här för dig :D! När det kommer till fullsetsklockor så är det bara så sjukt kull att försöka hitta sådana varje gång man är på jakt efter en ny klocka! Ju nyare desto lättare såklart... Men att ha en fullsetsklocka är roligare tycker jag personligen när man är något av en samlare....
 
Vad är ett normalt beteende?! Hm...är nog bara att kasta in handduken, för det går väl inte längre med att blunda eller sticka understolen att man är en riktig klockfreak av högsta rang! För i andras ögon så har man ett problem som är långt utöver det vanliga, för skulle man ha brukat alkohol eller narkotika i lika stor skala som man brukar klockor och Klocksnack, så hade man behövt hjälp, det står helt klart! Först så hade man fått uppsökt ett psykolog, fast HEN hade väl bara sagt att man fått söka hjälp, där det fanns bröder och systrar med samma problem. Det innebär att man fått uppsöka motsvarigheten till Anonyma Alkoholister, eller Anonyma Narkomaner har, så vad finns det här?! Anonyma Klockoholikar?! Fast och andra sidan, hade det varit så jävla fel om man tänker efter, om det nu funnits ett ställe att gå till för oss klockfreaks/klocknördar som kallats Anonyma Klockoholikar. Fan, tänk vad sjukt kul det hade varit att få gött på möten varje torsdag kl 18:00, och fått träffat på, Citizen Leffe, Rotor Benny, Bosse Kofot, Lennart von Ställaxel, Matte Bultsax , Vintage Göran och sist men inte minst Seiko Roffe.

För inte fan kan det vara fullt normalt att man tänker klockor i princip 19,5 timmar av 24 möjliga per dygn! Känns fan som man äter klockor, skiter klockor, sover klockor etc, Hehe lite överdrivet är det nog såklart, men det känns fan som att man gör det iaf. Hm...för tänk alla timmar man ändå surfar runt med allt vad som har med klockor att göra, man kollar dels vad som händer här på Klocksnack det är alla forum, allt från diskussion till Hemslöjd, modd och fix (9tim), man kollar efter potentiella klockköp via, HQmilton (1tim), LunarOyster (1tim), Chrono24 (1,5tim), Blocket(1tim), Tratten (1tim), Bukten (1tim) , Kaplans Auktioner (2tim), brukar även slå ett getöga på VintageRolexForum (1tim) som är oftast en mycket trevlig läsning då det finns väldigt mycket kunskap där, samt att man drömmer om klockor (1tim) .

För visst har man allvarliga problem, om man köper på sig 3 st Fat Ladys för att man inte känner sig hundra på skicket på klockan utan att man säljer av någon av dom andra innan köpet av nästa. Den första Feta damen som jag köpte från Kaplans Auktioner var en R-serie, men den hade tyvärr fått både tavla och visarna bytta, så nu satt det en servicetavla och nya visare, problemet var bara att det inte var tritium som det skall vara på denna årgång, och den hade även blivit något polerad. Fast för ett otränat öga, så var den i ett bra skick förmodligen, och den var även näst intill ett fullset har jag för mig.

12-jpg.218497
18-jpg.218504
13-jpg.218499

16-jpg.218502


Den andra 16760, en 8mille serie som kom i min ägo var bra, mycket bra t.o.m., den var också fullset som sig bör, boetten hade sin ursprungliga form, originaltavlan = swiss - T < 25 var kvar, men den hade fått visarna utbytta någon gång. Tavlan var stendöd ingen lumme alls, men visarna lös av bara Hel..., fast färgmatchningen på visare och tavlan var trots allt helt OK, syntes knappt. Men det gick såklart inte att ha den kvar, då nattsömnen blev lidande, så det fanns bara en sak att göra, och det vara att leta vidare på en ny Fet Dam. Tillslut så hittade jag en på kaplans Auktioner på Klockkvallen i november 2015 även denna var en 8mille serie, den hade allt och lite till, tänk vad sjuk man är, för en icke klocknörd så skulle dom tycka att tavlan var skadad, för en annan så är det mumma = mögel, att tavlan börjar blekna osv! Även visarna är så jäkla trevliga, då dom börjat få den där gulnade färgen, WOW säger jag! Två av dom feta damerna har fått nya hem, kul att det är till två forummedlemmar också. Tror faktiskt att jag är nöjd vad det beträffar min kvarvarande Sophia Loren, (men) men, man ska väl aldrig säga aldrig, har jag lärt mig!

Hyfsat nöjd är jag iaf.
dsc_3760-jpg.218476


Nu har jag även stött på samma problem då det kommer till mina SUBMARINERS, det börjades med ett inköp av en 16610 F-serie, tyvärr fick den dåligt med handledstid då den saknade luggholes, jädrans va tråkigt då den köptes helt ny och var i ett mint skick då jag slutade att använda den. Jakten och letandet efter en ny 16610a, inleddes och då innebar det att hitta begagnat då luggholes var ett absolut måste. Då jag inte kan vara utan klockan modellen/Reffen jag köpt, så måste den klockan som är i mitt ägo vara kvar tills jag hittar en ny med samma Reffnr, det kan ju ta sin tid ibland vet säkert många, men i mitt fall så tar det tid då jag är väldigt kräsen när det kommer till skick och tillbehör etc.

16610 F-serie.
7e863bdf-28f8-478d-8bb2-722220ff8380_zpsb8b71785.jpg


Fast tillslut så hittade jag en U-serie på Kaplans Auktioner, jag la ett bud och det visade sig att jag vann den, (kul) . Ett litet tråkigt problem dilemma man har här, är att man tyvärr bor lite för långt ifrån Stockholm, det gör att det är svårare att planera in visningarna dom har innan auktionen, så man kan klämma och känna på klockorna innan man lägger bud, så det blir att fråga sig till så mycket om klockan som det går via telefon istället, och det brukar oftast gå bra. När den väl kom hem, så visade det sig att patinan på klockan var GRYM, och i det stora hela så kände jag mig faktiskt väldigt nöjd. Men sen dök ett litet problem upp, för efter bara någon dag så såg jag något som andra icke klockintresserade inte verkade se, jag visade flera stycken på jobbet det påtalade problemet. Jag störde mig på hornet/luggen vid kl: 7 såg ut att vara något smalare än dom andra hornen, visst det var mikroskopiskt, men va fan, det fanns ju där. Gick t.o.m så långt att jag visade klockan för Nymans Urs, urmakare ( Arne) och han kunde inte riktigt avgöra ifall klockan skulle blivit polerad eller ej, han menade att det kunde skilja något på hornen på dom årgångarna.

16610, U-Serie. Tyvärr den enda bilden som finns kvar på skiten :p.
467513


Tyvärr kunde jag inte köpa det han sa, så jag var tvungen att försöka att hitta mig en ny 16610, men det måste såklart vara ett fullset, vara trevlig patina och i ett Grymt skick, det tog sin tid, kan jag säga, och jag satt nu på 2st 16610 or som jag mådde dåligt av Haha, men den som väntar på något gott, för till slut så fann jag en ny 16610a, denna gången en W-serie.

Nice fullset.

39006575-5a4c-40a1-91c0-00ded1e6ae96_zps8d68ca1f.jpg


Är så nice när stickern är så intakt på en klocka.

5292ba86-b73a-482d-9c22-b19bee125438_zpsb3390a81.jpg


Den här var bara för GRYM och visst den såg bra ut till en början, men en kort tid senare så började jag att även misströsta mig på denna W-Serie, då jag av en slump såg att luggarna/hornen var formade annorlunda på denna, en hur dom var, såg ut på min U-serie. Fast nu störde jag mig mera på hornet på U-serien som såg ut att vara för mycket polerat, så därför fick den gå. Vad det beträffar F-serien, så byttes den mot en SD 16600 som jag känner mig relativt nöjd med. Kan säga så här, jag är inte nöjd med min nuvarande 16610a då jag stör mig på att hornen har fel form, skulle rätt objekt dyka upp, så skulle jag nog byta ut den faktiskt. Har kollat runt både på en Kermit men även på en 16800 med matt tavla och målade index.


Klar skillnad på hornen, SUCK :arghh:.
71152bdc-d504-45cf-a328-41a0a505f928_zpsfb3f9309.jpg


Kollar man upp dom s.k. problemen man har, så är det nog västa I-landsproblemen och man borde väl faktiskt skämmas , för när allt kommer till kritan så är det kanske inte ens ett problem vi har här. Fast om jag skall vara helt ärlig så visst fan är det ett problem Hahaha, att ha en klocka man inte vill kännas vid är ett HUGE problem. Men skulle ni fråga Los Tantos eller några andra av mina bekanta som inte brys sig ett skit om klockor så skulle dom nog säga att jag är full av dynga Haha, men skulle jag fråga er här på forumet så är jag ju fullt normal, iaf nästan eller hur.

Det är väl bara och krypa till korset och erkänna, att jag är en klocknörd, klockfreak, ja kärt barn har många namn, men jag är en lycklig sådan och det är det viktigaste, för när allt kommer omkring, vem försöker jag lura?!

Ska jag summera lite, så känner jag mig ganska så nykter för tillfället, inget återfall vad det lider den närmaste tiden, visst, tankarna fanns fortfarande på att göra något radikalt med min 16610a, en Kermit eller som sagt en 16800 vore nice istället för den W-Serien jag sitter på idag. Är även lite sugen att köpa på mig en Monaco Heuer som jag gjorde en poll på för ett tag sedan, men om jag nu skall öppna eget så behövs säkert kulorna till mycket annat, eventuellt så kanske jag vidareutbildar mig och då blir det knapert med kulor igen då det vankas CSN lån i ca 2,5 år. Så vi får väl se hur det blir med den saken, kanske kan jag gå emot mina principer och sälja av en klocka för att ha råd med att köpa mig en annan, hm, svårt det här!

" Jaja...nu önskar jag alla klocknördar, klockfreaks, KLOCKSNACKARE god natt och en mycket trevlig helg! "


Anonyma Klockoholicks tolv steg!


    • Vi erkände att vi var maktlösa inför surfandet på klocksnack och klockorna vi handlar, att vi förlorat kontrollen över våra liv.
    • Vi kom till tro på en kraft starkare än vår egen, kunde hjälpa oss att återfå vårt förstånd att inte hänga på TTT.
    • Vi beslöt att lägga vår vilja och vårt liv i händerna på Ministern, såsom vi själva uppfattade Honom och alltid betala 10kr eller mer vid en försäljning/köp till BCF.
    • Vi gjorde en grundlig och oförskräckt moralisk självrannsakan att inte hänga mindre en 2 timmar på klocksnack.se varje dag.
    • Vi erkände inför Ministern, oss själva och en medmänniska den exakta innebörden av alla våra fel att bära Omega.
    • Vi var helt och hållet beredda att låta Admins avlägsna alla dessa karaktärsfel att älska Seiko.
    • Vi bad ödmjukt Ministern att avlägsna våra brister på vår okunskap beträffande fakeklockor.
    • Vi gjorde upp en lista över alla de personer som vi hade skadat och blev villiga att gottgöra dem alla med att ge bort en klocka av valfritt märke.
    • Vi gottgjorde personligen dessa människor så långt det var oss möjligt utom då detta kunde skada dem eller andra med att snacka för mycket om våran nördiga hobby.
    • Vi fortsatte vår självrannsakan och erkände genast när vi hade fel beträffande ROLEX the real shit.
    • Vi sökte genom bön och meditation att fördjupa vår medvetna kontakt med ministern – sådan vi uppfattade Honom – varvid vi endast bad om insikt om Hans vilja med oss och styrka att utföra den årliga KS-festen.
    • När vi, som resultat av dessa steg, själva hade haft ett andligt uppvaknande beträffande Breitling, försökte vi föra detta budskap vidare till andra Klockoholiks och tillämpa dessa principer i alla våra angelägenheter till en bättre klockvärld

Sjukt trevlig och underhållande läsning! Tack @Affe
 
Tillbaka
Topp