Vem säljer kinaband? De enda jag reflekterat över här på KS är hookstraps fast de kanske inte är kinesiska?
Syftade mer på natoband/perlonstraps. Inte karvade läderband.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Vem säljer kinaband? De enda jag reflekterat över här på KS är hookstraps fast de kanske inte är kinesiska?
@Criss Cross : håller med dig. Upp till köpare om man tycker lokal och snabb tillgänglighet är värt det. kollar man ebay ser man hur många som helst med gratis frakt för ca 1/3 av pengarna några erbjuder banden för här på KS. När någon skriver att de kommit över ett lager och har typ 20 st misstänker man ju att nån kommit på en ny affärside (som IOFS IMHO inte är fel bara man är tydlig med det). Som alltid är det tydlighet och kommunikation som är nyckeln. Det är ju inget kommunistforum men samtidigt vill folk inte bli lurade och betala överpriser; balansgång.Det här med armbanden har väl att göra med att det ofta är ganska dyr frakt om du bara köper ett armband och sen så tar det längre tid för posten. Har inte kontrollräknat, men hur mycket tjänar man på att köpa ett band från utlandet och få det fraktat jämfört med att köpa från forumet?
Tror Hookstraps och i stort sätt all band är kinesiska på k&s?Vem säljer kinaband? De enda jag reflekterat över här på KS är hookstraps fast de kanske inte är kinesiska?
Trodde hookstrapsen var @hook 's straps. Men det är de alltså inte? Kan ju iofs vara från Kina ändå...Tror Hookstraps och i stort sätt all band är kinesiska på k&s?
Trodde hookstrapsen var @hook 's straps. Men det är de alltså inte? Kan ju iofs vara från Kina ändå...
Typ så, men ändå inteDu tänkte att ett gäng hookers sitter på kvällarna också tillverkar dessa här i Sverige ?
Banden ser dock schyssta ut. Vore kul om nån kunde recensera dem.
Jo?Trodde hookstrapsen var @hook 's straps. Men det är de alltså inte? Kan ju iofs vara från Kina ändå...
Ok. Misstolkade ditt inlägg. Läste det som Hookstraps var något "vanligt" märke som fler sålde.
Finns också om jag minns rätt, dock utan Hook-texten.Ok. Misstolkade ditt inlägg. Läste det som Hookstraps var något "vanligt" märke som fler sålde.
Jovisst. All respekt. Nu handlar inte den här tråden om klockor som inte är kap. Har haft ganska stort intresse på krongrafen av kunniga medlemmar innan den sålde för 2.8. 2.4 för Omegan är inte galet, gav själv 2.8 för den i vetskap om skick. Men du har ju rätt till din åsikt.Tycker nog att man kan hitta ett par, tre kandidater i denna annons:
https://klocksnack.se/threads/vintage-omega-tissot-lemania-eiger-olma-7-av-7-kvar.75249/
3 lakan för en manglad och problematisk seastar? 2.4k för en stendöd och allmänt risig geneve? Om inte minst prisvärda så iaf inga kap direkt..
Med respekt @LongCon
Ok visst, lycka till med försäljningarna hursom.Jovisst. All respekt. Nu handlar inte den här tråden om klockor som inte är kap. Har haft ganska stort intresse på krongrafen av kunniga medlemmar innan den sålde för 2.8. 2.4 för Omegan är inte galet, gav själv 2.8 för den i vetskap om skick. Men du har ju rätt till din åsikt.
Med all respekt
/LongCon
Tycker det mesta ser ut att ha vettig prissättning imo.Jovisst. All respekt. Nu handlar inte den här tråden om klockor som inte är kap. Har haft ganska stort intresse på krongrafen av kunniga medlemmar innan den sålde för 2.8. 2.4 för Omegan är inte galet, gav själv 2.8 för den i vetskap om skick. Men du har ju rätt till din åsikt.
Med all respekt
/LongCon
Tavlan är dock i rätt risigt skick den med...Tycker det mesta ser ut att ha vettig prissättning imo.
Har köpstopp men blev lite sugen på geneven, nytt glas och ny vintagelume i visarna så...![]()
Absolut lite sliten, men hade den varit fin hade den också varit dyrare. Tycker absolut att 2200:- är ett rimligt pris på den. Tvekar att den går billigare om han lägger ut den på tratten.Tavlan är dock i rätt risigt skick den med...
Tycker också Geneven är lockande, men det är ju lite drygt med icke-fungerande verk till. @LongCon upp med bild på verket!Tycker det mesta ser ut att ha vettig prissättning imo.
Har köpstopp men blev lite sugen på geneven, nytt glas och ny vintagelume i visarna så...![]()
Skall lösa detTycker också Geneven är lockande, men det är ju lite drygt med icke-fungerande verk till. @LongCon upp med bild på verket!![]()
Skall lösa det
@aptorsken och @Undersköterskan med flera. Nu är annonsen uppdaterad.
https://klocksnack.se/threads/vinta...a-eiger-olma-6-av-7-kvar-prisbump-25-6.75249/
@aptorsken och @Undersköterskan med flera. Nu är annonsen uppdaterad.
https://klocksnack.se/threads/vinta...a-eiger-olma-6-av-7-kvar-prisbump-25-6.75249/
Då konstaterar vi att klockan knappast var "den minst prisvärda" va?Jag tar klockan !
Vänligen
Forumets undersköterska
Nej, svårt att tro det. Förlorade själv ca 800:- på den om man räknar frakt och var hela tiden medveten om skicket.Då konstaterar vi att klockan knappast var "den minst prisvärda" va?![]()
Nu har jag varit i kontakt med @LongCon och jag var först att hugga klockan, trevligtMin lokala urmakare, som är duktig på vintage Omega och som tidigare gjort fina jobb åt mig, ska få byta glas, sätta dit en modellriktig krona, placera en packning i boettlocket och framförallt ge verket en fullservice. Tavlan ska lämnas orörd, men jag ska klura lite på hur jag ska göra med visarna. Det mest intressanta blir att se vad det är för fel på verket förstås; förhoppningsvis räcker det med en fullservice och fjäderbyte, men vi får se. Omegas manufakturkaliber 562 är ett 24-stenars verk med en diameter på 27,9mm och höjd på 5,0mm som tickar på i trivsamma 19800 halvsvängar per timme. Det hör till de bästa och mest tillförlitliga in house urverken som Omega producerade under 60-talet. Det kommer att kosta en slant att få igång klockan och därtill upprustad till ett skick motsvarande fornstora dagar, men det kan det definitivt vara värt - vem vet, slutnotan kanske inte blir värre än att klockan egentligen borde omnämnas i "mest prisvärda"-tråden istället för i denna. Jag får återkomma i den frågan. Time will tell.
Vänligen
Forumets undersköterska
Då konstaterar vi att klockan knappast var "den minst prisvärda" va?![]()
Visst, men du inser att uret ovan nu med beskriven behandling definitivt kommer vara den minst prisvärda klockan? Med en tavla i detta skick tycker jag själv aldrig att den är prisvärd, men att benämna den som minst prisvärd var förmodligen inte sant.Detta visar bara att man, innan man nominerar klockor hit, bör veta vad man pratar om...
Det är extremt subjektivt, om man inte vill göra en fullständig empirisk undersökning. För mig kanske är det klocka X eftersom jag lägger vikt vid andrahandsvärde, för andra kanske det är klocka Y eftersom de lägger vikt vilket något annat.Vilket märke tycker ni är det minst prisvärda bland dom finare?
Det är extremt subjektivt, om man inte vill göra en fullständig empirisk undersökning. För mig kanske är det klocka X eftersom jag lägger vikt vid andrahandsvärde, för andra kanske det är klocka Y eftersom de lägger vikt vilket något annat.