Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Månen och James Bond är omegas egna kärleksbarn.Vet inte om detta har avhandlats tidigare, men jag stör mig lite på att Omega använder "First and only watch on the moon" i olika sammanhang. Mig veterligen är det inte den ënda klocka som har använts av en astronaut på månen. Bulova har ju haft en. Känns lite oärligt. Men de menar väl kanske att Speedmastern var den enda som egentligen var kvalificerad av NASA att användas vid månlandningar. Oavsett så känns det lite oärligt.
Vet inte om detta har avhandlats tidigare, men jag stör mig lite på att Omega använder "First and only watch on the moon" i olika sammanhang. Mig veterligen är det inte den ënda klocka som har använts av en astronaut på månen. Bulova har ju haft en. Känns lite oärligt. Men de menar väl kanske att Speedmastern var den enda som egentligen var kvalificerad av NASA att användas vid månlandningar, utanför månlandaren. Oavsett så känns det lite oärligt.
Ja, tur är väl det.Detta är ju uppdaterat, står endast ”First watch worn on the moon” nu för tiden.
Skippa försäljningen och börja använd den! Alldeles för fin för att ligga oanvändJag tror och hoppas på att vi kommer att få en intressant, spännande och givande berättelse om den här referensen i snar framtid.![]()
Nu snackar vi! Helt i min smak.Ha en fortsatt trevlig söndag !
![]()
Den här är till salu nu...
![]()
Anar jag viss ironi?Berätta mer.
Anar jag viss ironi?
Du uppfattade den korrektAbsolut inte!
Trevliga Speedys till salu är ju alltid intressant.
...men som vanligt kanske jag missuppfattade posten.
Du uppfattade den korrektvisste inte om min smygreklam var ouppskattad eller ej bara
Här hittar du mer om den: https://klocksnack.se/threads/omega-speedmaster-145-022-1985.86055/
Ja den är riktigt bra! Borde lägga till klausul om återköp när jag fått ihop kapital igen (efter bostadsaffär)...Det snurrar så sjukt mycket på K&S nu så jag som gammal räv orkar knappt hålla koll...
Så tack för länk!
...grymt bra index hörru!
Ja den är riktigt bra! Borde lägga till klausul om återköp när jag fått ihop kapital igen (efter bostadsaffär)...
Okej, efter lite mer googlande har jag äntligen hittat vad det står för. Charles-René Spielmann. En tillverkare av boetter som tydligen även tillverkade boetter till Rolex och speciellt till Rolex Daytona. Kul!På insidan av boettlocket på min Speedy Pro från 1984 (som jag går och väntar på) står det 145.022 C.R.S. Min undran är vad exakt C.R.S står för, har försökt googla men det finns inte mycket info. Vad jag förstår är det namnet på en tillverkare som gjorde boetter till omega. Men vad står bokstäverna för?
Ja den sitter riktigt fint på armen. Grattis till en riktig skönhet och varmt välkommen in i mysigaste tråden!Nybliven speedy-ägare så jag får väl också bidra med en bild till forumets kanske varmaste tråd
![]()
Hade inte provat eller ens sett den live innan jag bokade ett exemplar hos Rob E, men en ikon kan knappast bli fel. Klockan bärs mindre än jag föreställt mig så det blev en positiv överraskning!
Mycket bra där! Stort grattis och välkommen in i värmen!Nybliven speedy-ägare så jag får väl också bidra med en bild till forumets kanske varmaste tråd
![]()
Hade inte provat eller ens sett den live innan jag bokade ett exemplar hos Rob E, men en ikon kan knappast bli fel. Klockan bärs mindre än jag föreställt mig så det blev en positiv överraskning!
Vart hittade du den dokumentären? Finns den på någon av de stora betaltjänsterna?Kollar ”The last man on the Moon”
![]()
Rätt mkt speedys i denna dokumentär![]()
NetflixVart hittade du den dokumentären? Finns den på någon av de stora betaltjänsterna?