Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
F-n! Fort men fel. Skulle naturligtvis in i Citizen aqualand-tråden.Men ingen SKX.
Du både moddar och fotar grymtLätt trimmad SKX
Du både moddar och fotar grymt
Här är mina tre SKX (SKX171, SKX007 och SKX009) som alla är moddade en smula. Har dock funderingar på att sälja SKX009 om någon är sugen.
Senaste tillskottet och den som är klart mest moddad är SKX171 som fått sig en tuna mod.
Den har även fått sig ett rejält kupat sapphire glas.
Coin edge och safir ser det ut som .Vad är moddat på 009:an?
Japp Fujoor har helt rätt, "double domed" safir med blå antireflexbehandling och coinedge bezel.Vad är moddat på 009:an?
Blev snyggt på alla tre. Är chapter ringer grön på den mittersta eller är det anti reflexenJapp Fujoor har helt rätt, "double domed" safir med blå antireflexbehandling och coinedge bezel.
Chapterringen, tavlan och bezelinlägget är gröna och glaset har grön antireflexbehandling.Blev snyggt på alla tre. Är chapter ringer grön på den mittersta eller är det anti reflexen
Är du nöjd med matchningen? Jag har själv en 009 som jag har 007-insert på ibland men byter ofta tillbaka till original då jag inte tycker tavlan och insertet går ihop. Ser väldigt bra ut på din bild dock.009 med 007-insert
Målet med bytet var att tona ned 009:an lite för att den inte skulle konkurrera färgmässigt med min GMT. Färgmatchningen är jag riktigt nöjd med och pricken över i är att tavlan går i exakt samma mörkblå nyans som gummit från Crafter Blue.Är du nöjd med matchningen? Jag har själv en 009 som jag har 007-insert på ibland men byter ofta tillbaka till original då jag inte tycker tavlan och insertet går ihop. Ser väldigt bra ut på din bild dock.
Mine SKX.
Tatt fra min Seiko Samurai. Meget behagelig, silikonreim.Vad är det för gummi på den med Coke bezel?