Sådär!! Väntan är över!!
Nu var det ju ingen ”vänta på FedEx skicka runt halva världen” väntan vi snackar om, den resan gjorde föregående ägare.
Det är nämligen en relativt udda fågel jag har glädjen och äran att lägga vantarna på.
Jag fick först upp ögonen för referensen när jag letade Radiomir första gången. Ni vet när man filtrerar på c24 efter lite favvogrejjer som 45mm, sandwich, wirelugs, åtta dagars, guldvisare.
Då dyker den upp och man tänker först Wow, sen ser man att den är lite svårfångad både vad gäller pris och tillgänglighet.
Jag sprang sedan på ett livs levande exemplar på P-day i Amsterdam och ungefär samtidigt landade @Caravelle33 ett exemplar till Sverige.
När sen Caravelle33 la ut den på köp och sälj så var det efter en kort tids velande bara att slå till.
Ljuset är för kasst för att jag ska ge mig på några avancerade fotoförsök. Men det kommer, jag lovarHere she is
Radiomir PAM 190
![]()
Grattis igen kompis