Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Du vill ha en skjorta för 300kr som ser ut som en för 1500kr?Tycker alla ser ut typ såhär i kragen, supertrist enligt min smak.
Tror diskussion varit på tal tidigare i tråden, <500 och rejäla kragar och jag minns inga vettiga alternativ. Du får dubbla budgeten och jaga t.ex. Granqvist, Eton, Stenströms på rea eller jaga begagnat.Nog inget etablerat uttryck utan bara ett försök att beskriva fenomenet/sortimentet som de håller - ser påkostat ut med stilfulla detaljer som ligger i tiden men lågkvalle till ett ynka pris.
Tack för tipsen men när det gäller just de butikerna du nämner i det lägre segmentet och typ HM så är min spaning att deras skjortor (oavsett produktlinje) uteslutande har små spetsiga kragar eller button down där den ligger som limmad mot skjortan med en längd/höjd på max 3 cm. Jag kanske kollar på fel grejer?
Du vill ha en skjorta för 300kr som ser ut som en för 1500kr?
Boggi Milano har helt ok skjortor till ett överkomligt pris. Bra look och fit, rejäla kragar, helt ok tyg och priser från ca 700kr. Ofta rabatter dessutom. Bytte hela min jobbskjortgarderob till dem från Rose&Born och är åtminstone inte missnöjd.Tycker alla ser ut typ såhär i kragen, supertrist enligt min smak.
Det brukar sägas att man inte kan äta en kaka och samtidigt behålla den... Jag tror det var det som @Lindrian s poäng var (det är i alla fall min åsikt i frågan, dvs. spara till en "riktig" skjorta)exakt så![]()
Randiga eller rutiga?Tips på shorts i mörkblått och beige?![]()
Fortfarande ganska öppet och ospecat...Skitkul.Enfärgade.
Fortfarande ganska öppet och ospecat...
Om du menar typ korta chinos; Boomerang, NN07 kanske? Klercker hade lite kortare förra året. Själv beställde jag ett par från Sailracing och ett annat par från North Sails på rea nyligen. Fanns i många färger.
Om du letar långa cargos har jag tyvärr ingen aning.
Tips på shorts i mörkblått och beige?![]()
Tips på shorts i mörkblått och beige?![]()
Måste säga att Ströms har förvånansvärt bra kvalitet på sitt eget märke. Klart prisvärtHar några från Ströms eget märke, ganska trevlig chinosmodell!
Cargo är inte något för alla, men jag kör nog på dessa i sommar https://cavour.co/en/product/2174/cotton-linen-cargo-shortsTips på shorts i mörkblått och beige?![]()
Någon som har tips på liknande tröja som bilden. Letar en pikétröja i denim, ledig stil. Gillade kragen på bilden som kändes väldigt avslappnad.
tacksam för hjälp
Inte säker men tycker det ser ut som en vanlig blå lupp?Tror att den på bilden är en 100 Hands skjorta i denim.
Kolla in märken som jobbar med outdoor området och inte mode. Samma här som med övriga kläder, man får det man betalar för.Tänker att jag ska köpa mig en fleecetröja. Känns praktiskt.. och alla andra har ju en.
Gillar denna från Arket. Andra tips? Patagonia?
https://www.arket.com/en_sek/men/jackets-coats/product.fleece-zip-jacket-blue.0832198001.html
![]()
Ska gå att skräddarsy i denim på Luxire om jag inte minns fel, med liknande krage:Känner inte till och hittar inte ”lupp” - var är denna från jag gillade den! (Även om det inte är en denim piket)
Det är en Lupo, inte LuppKänner inte till och hittar inte ”lupp” - var är denna från jag gillade den! (Även om det inte är en denim piket)
Någon som har tips på liknande tröja som bilden. Letar en pikétröja i denim, ledig stil. Gillade kragen på bilden som kändes väldigt avslappnad.
tacksam för hjälp
Testa att ringa någon av butikerna i centrala Göteborg, finns den inne där kan jag hämta ut den åt dig och skicka med postenVar inne en snabbis i en Volt butik igår och hittade en trench på 70% rea men fanns ej i min size och inte heller online, någon som bor nära en Volt som hade orkat kika om det finns i 46? Vi löser något bra i sådana fall![]()