Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
När jag kommer över till ”sommarstugan” igen så funderar jag på att hälsa på Randall Knives i Orlando. De har den modell som nog skulle lösa ditt problem. Modell 13 Arkansas toothpick https://www.randallknives.com/knives/model-13-arkansas-toothpick/Skulle behöva köpa en avfångningskniv med ett blad som är minst 15 cm.
Fick använda en mindre kniv förra gången, och det blev ganska dramatiskt. Lite annorlunda än att öppna paket så att säga.
Någon som har tips på någon kul modell? Dolk är att föredra.
Personligen tycker jag Karesuando har en väldigt vacker stickkniv.Skulle behöva köpa en avfångningskniv med ett blad som är minst 15 cm.
Fick använda en mindre kniv förra gången, och det blev ganska dramatiskt. Lite annorlunda än att öppna paket så att säga.
Någon som har tips på någon kul modell? Dolk är att föredra.
Parerskydd är ett måste. I stunden spelar det ingen roll hur vacker kniven är, enda som spelar roll är funktion.Personligen tycker jag Karesuando har en väldigt vacker stickkniv.
Dock ingen dolk och vill man ha ett ordentligt parerskydd finns det säkert andra bättre lämpade.
Är det till större grisar du tänkt använda den?
Ok, förutsätter att det är till större gris om du ska in 15 cm och t.ex. hund gör det svårt med fångskott.Parerskydd är ett måste. I stunden spelar det ingen roll hur vacker kniven är, enda som spelar roll är funktion.
Storlek beror ju helt på, men jag tänker att ett blad på minst 15 cm bör räcka.
Hittade en dolk för ändamålet på Engelssons. Någon hundralapp. Blir perfekt.
Köpte mig en WESN för ett tag sen. Jäklars vilken fin liten rackare. Otroligt välbyggd
![]()
Vet inte riktigt om det är 2.0, är det stålet som skiljer?Wat, den var ju superkool. Var tvungen att googla på den.
Lite dyr men kvalitén kanske är top-notch? Är din 2.0?
Hittade min gamla knivgömma som byggts på från barnsben fram tills 20-årsåldern. Inkluderar farfars fars knogjärn, farmors finska jättekniv som hon lovade att jag skulle ha när jag fyllde 18 år och många andra kära minnen.
![]()
Det var hårda tider även i början på 1900-talet, slagsmål mellan byar som låg några km ifrån varandraEhm, var din farfars far en slagskämpe, en värsting? Knogjärnet ser ju livsfarlig ut. Vems är kaststjärnan?
Lol så säger man att det var bättre förr när rediga karlar slogs man to man enbart med nävarna och uppkavlade ärmar![]()
Det var hårda tider även i början på 1900-talet, slagsmål mellan byar som låg några km ifrån varandra.
Har hört historier om hur ungdomar från olika byar slogs med varandra med cykelkedjor, knogjärn och andra diverse tillhyggen även så sent som tidigt 1960-tal.
"Kaststjärnan" gjorde jag av ett cykeldrev som barn. Helt värdelös...
Sjukt konstigt och roligt arvegods, får fantasin att flöda.
På 70-talet slogs man med nit- och patronbälten. Hört från extremt säker källa ...Jamen när du nämner det minns jag att en polare berättade att hans farsa slogs med cykelkedjor när han var ung. :-O
På 70-talet slogs man med nit- och patronbälten. Hört från extremt säker källa ...
Så allt var inte bättre förr. Bara annorlunda!![]()
![]()
![]()
![]()
Är ganska säker på att det INTE är så.wtf. Det var värre förr.
Är ganska säker på att det INTE är så.
Den man slogs med på tidigt 1900-tal, eller på 70-talet med patronbälte - drar kniv idag utan att tveka, eller har t.o.m. pistol fast dom bara är 15 år.
Lite OT. Så jag lägger med en knivbild ...![]()
jag kan ju rekommendera 940 osborneHelt klart favoriten i samlingen! Överväger dock att skaffa minin, lite smidigare att ha i fickan kanske?
![]()
riktigt fin B&RBell & Ross Military Ceramic idag och Fällkniven F1 Black
![]()