Jonny Walker
Basic
Någon knivintresserad som är sugen på en spyderco Vrango eller Chaparral?
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Någon knivintresserad som är sugen på en spyderco Vrango eller Chaparral?
![]()
Har dessvärre inte kvar någon av dem. Men har en chris reeve sebenza med kolfiber sidor och insingoblad till saluE ett byte av intresse...
Vart har du köpt deep-c coupen till Spyderco...Lite knivpyssel![]()
Byter standard pocket clip, till titanium deep carry pocket clip (aftermarket)
På Spyderco Dice och Hinderer XM-18
![]()
![]()
ebay. Mycket bra kvalité, lång lev tid.Vart har du köpt deep-c coupen till Spyderco...
Haha finns det någon mer prylgalen än dig
Haha finns det någon mer prylgalen än dig![]()
Är mest imponerad över hur man kan vara så insatt och med i allt som du verkar vara...nej, men va fasen!
...jag som tycker att jag är helt lugn när det gäller inköp, är ju en snåljåp egentligen - suger sjukt länge på alla inköp. Utom just det här. Det kändes som att ett Mammutben är något man MÅSTE äga.![]()
Northwood är grymt snygga. Men, är det fler än jag som ser en sexleksak i deras logo?
Det har kanske behandlats tidigare i tråden(och man skulle ju kunna Googla...) men vilka mått ha de olika modellerna?Tackar....
![]()
Det har kanske behandlats tidigare i tråden(och man skulle ju kunna Googla...) men vilka mått ha de olika modellerna?
Sugen på en handsmidd Japansk Santoku med bra stål till ett vettigt pris. Några tips? Någon som vet sidor där man kan köpa knivar direkt från Japan?
Vilket stål har du kört på? Är AUS10 ett schysst stål? VG10 har jag förstått är riktigt bra. Jag har inga problem med en kniv som inte är stainless, vad för material är det bästa icke stainless?
Jag tycker VG10 är ett bra stål. Jag är mer inne på knivar i kolstål, men har några VG10 också, som funkar jätte bra för mig och de är helt ok att slipa också.Vilket stål har du kört på? Är AUS10 ett schysst stål? VG10 har jag förstått är riktigt bra. Jag har inga problem med en kniv som inte är stainless, vad för material är det bästa icke stainless?
Kan du rekommendera någon schysst Santoku med kolstål? Runt 1000kr då det blir min första fina kniv och vill inte spendera allt för mycket.Jag tycker VG10 är ett bra stål. Jag är mer inne på knivar i kolstål, men har några VG10 också, som funkar jätte bra för mig och de är helt ok att slipa också.
Som sagt gillar jag kolstål, visserligen lite mer att tänka på gällande hanteringen, så att de inte rostar eller blir förstörda. Jag gillar också slipning av kolstål, skön känsla och blir riktigt bra skärpa. Bra skärpa går ju i och för sig att få med alla typer av stål om man gör rätt, men jag gillar som sagt känslan med kolstål.
Jag har kolstålsknivar med både white 2 och blue 2 stål och är mycket nöjd med båda typerna.
Jag har ingen kniv med AUS10 stål, tror säkert att det är ok men jag tror att VG10 ”anses” som något bättre. Men jag tror också att mellan de stålen är det säkert viktigare hur knivens egenskaper/profil/geometri är, hur den känns i handen och hur den känns att använda.
Jag har en petty från denna serien som jag är mycket nöjd medKan du rekommendera någon schysst Santoku med kolstål? Runt 1000kr då det blir min första fina kniv och vill inte spendera allt för mycket.![]()
Är du helt säker att det är en Santoku du vill ha. Om det är en första japansk kniv du ska ha, så skulle jag nog rekommendera en kockkniv (Gyoto) 24 cm eller kanske en 21 cm om du tycker 24 cm kan bli för stor (man vänjer sig rätt snabbt vid en 24 cm).Kan du rekommendera någon schysst Santoku med kolstål? Runt 1000kr då det blir min första fina kniv och vill inte spendera allt för mycket.![]()
Har en santoku kniv nu som jag gillar, dock är det ingen Kniv med ett bra stål. Varför rekommenderar du en kockkniv istället? Vad jag förstått så är Santoku lite som en universal kniv, eller har jag fel? Tack för tipsen. Ska kika in domÄr du helt säker att det är en Santoku du vill ha. Om det är en första japansk kniv du ska ha, så skulle jag nog rekommendera en kockkniv (Gyoto) 24 cm eller kanske en 21 cm om du tycker 24 cm kan bli för stor (man vänjer sig rätt snabbt vid en 24 cm).
Här är i alla fall 2 Santoku förslag, som kanske skulle funka:
Shiro Kamo, jag har en grönsakskniv (Nakiri) i samma serie som denna, som jag är nöjd med.
https://www.cleancut.se/butik/knivs...3-08-22-12-33-182013-08-22-12-33-18-44-detail
Tanaka, jag har två Tanakaknivar som jag är jätte nöjd med, mycket tunna och fina blad, bra geometri. Jag köpte en Tanaka petty av Metalmaster, fit/finish på handtaget är inte super men jag är ändå supernöjd med kniven. Jag vet inget om just den här kniven men som sagt, de Tanakas som jag har, är jag supernöjd med.
http://www.metalmaster-ww.com/product/168
Ska se om jag hittar några fler förslag.
Nej, du har inte fel, den är lite som en universalkniv. Jag själv tycker kockkniven, med längre blad och lite mer spets är lite mer funktionell. Men om du är van vid Santoku och gillar den typen av kniv så kör på det, det är också ett bra val.Har en santoku kniv nu som jag gillar, dock är det ingen Kniv med ett bra stål. Varför rekommenderar du en kockkniv istället? Vad jag förstått så är Santoku lite som en universal kniv, eller har jag fel? Tack för tipsen. Ska kika in dom![]()
Den längst ner såg ju väldigt prisvärd ut. Heter smeden Tanakas?Är du helt säker att det är en Santoku du vill ha. Om det är en första japansk kniv du ska ha, så skulle jag nog rekommendera en kockkniv (Gyoto) 24 cm eller kanske en 21 cm om du tycker 24 cm kan bli för stor (man vänjer sig rätt snabbt vid en 24 cm).
Här är i alla fall 2 Santoku förslag, som kanske skulle funka:
Shiro Kamo, jag har en grönsakskniv (Nakiri) i samma serie som denna, som jag är nöjd med.
https://www.cleancut.se/butik/knivs...3-08-22-12-33-182013-08-22-12-33-18-44-detail
Tanaka, jag har två Tanakaknivar som jag är jätte nöjd med, mycket tunna och fina blad, bra geometri. Jag köpte en Tanaka petty av Metalmaster, fit/finish på handtaget är inte super men jag är ändå supernöjd med kniven. Jag vet inget om just den här kniven men som sagt, de Tanakas som jag har, är jag supernöjd med.
http://www.metalmaster-ww.com/product/168
Ska se om jag hittar några fler förslag.