Jag är medveten om att du vill sätta punkt, men eftersom jag tror att du geniunt inte förstår argumenten som ställs mot dina åsikter så tänkte jag försöka ge en förklaring ur egen synpunkt.
Invicta står inte bakom det hantverket och formspråket som andra anrika klockmärken gör. Man kan såklart gilla en klocka som accessoar, men gillar man hantverket och historien bakom arbetet så är Invicta fullkomligt utanför radarn.
Som exempel:
Du påstår dig ha ett intresse för vin, men du köper det billigaste bag-in-box vinet på bolaget och sen häller du upp det i en fin karaff när vännerna kommer på besök.
Invicta lever på att ge sken om exklusivitet, men är bara skräp som är förpackat i en snodd design. Vilket ingen, som uppskattar det riktiga hantverket, vill uppmuntra genom köp/ägande.
Hoppas detta gett lite ljus i diskussionen. Trevlig lördag på er!