Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Den är rätt fin ändå.
![]()
![]()
Verkligen!
![]()
Ja det förstör hela klockan tycker jag. SMPC sitter mycket bättre, enligt mig.Går i tankar att uppgradera till en PO 600m 39.5mmCasets höjd ett problem?Erfarenheter och åsikter folks?
![]()
Jag trivs jättebra med min PO, har 43.5an, och jag skulle säga att jag gillar höjden på caset. Har heller inte upplevt något problem pga av skjortärmar etc, och skulle du någon gång behöva bärz smoking eller något sådant så kombinerar man väl det med en ren dressklocka isf.Går i tankar att uppgradera till en PO 600m 39.5mmCasets höjd ett problem?Erfarenheter och åsikter folks?
![]()
Vanliga Quartzverk är väl speccade till 15sek/mån? annars får du köpa Breitlings Superquartz som har 10sek/årHej!
Har en fråga?!? Köpte en Omega smp ref:2541.8000 (quartz fr 1997) för 2.5 veckor sen ca (17 dagar sedan) . Och osäker om jag ställde in den exakt, ska göra en ny mätning) men iallafall, såg nu att den gick +2 sek på 17 dagar. Är det normalt att ett quartz verk kan diffa +2sek på 17 dagar?
Hoppas nån har svaret?![]()
Ingen aning, vet bara att det sitter ett Omega 1538 (ele är det ETA?). Stör mig inte på det bara undrade om det är normalt. Kanske inte ställde in de exakt, kommer inte ihåg? Påbörjat en ny mätning. Får se vad den visar om 2 veckor? Exakt denna gång..Vanliga Quartzverk är väl speccade till 15sek/mån? annars får du köpa Breitlings Superquartz som har 10sek/år
Dvs om det nu är ett "vanligt" quartzverk där sitter i din Omega, och inte ett thermokompenserat..det låter jag vara osagt!
Ahh ingen aning faktiskt, men tror det.63/10 är ju + 6.3sek/mån då, vilket innebär att din förmodligen går som den ska då![]()
Riktigt snygg! Hur är det med Omegas quartz när det gäller att sekundvisaren träffar/linjerar med indexen? Vanliga klockor i 500-5000-kronorsklassen kan det ju vara sisådär med.Lite schyssta bilder..![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Ibland träffar den, ibland inte. Pratade med en urmakare som sa att det hade med nå "luft" o göra eller var det var? Får ju tänka på att klockan är snart 22år gammal. Men riktigt bra skick. Knappt nå stretch på länken. Låset låser riktigt bra, dykarförlängningen med. Ringen snurrar perfekt mm.Riktigt snygg! Hur är det med Omegas quartz när det gäller att sekundvisaren träffar/linjerar med indexen? Vanliga klockor i 500-5000-kronorsklassen kan det ju vara sisådär med.
Provade en 39.5mm PO idag. Upplevde den inte alls så tjock som jag förväntade mig. Positivt intryck alltså. Får se vad man kan tro sig behöva lägga mellan och om det är värt det.Jag trivs jättebra med min PO, har 43.5an, och jag skulle säga att jag gillar höjden på caset. Har heller inte upplevt något problem pga av skjortärmar etc, och skulle du någon gång behöva bärz smoking eller något sådant så kombinerar man väl det med en ren dressklocka isf.
Har alltså sammanfattningsvis bara postivt att säga om PO:n, en fantastiskt fin klocka med ett av världens modernaste urverk
Typ bekvämaste dykaren någonsin.Provade en 39.5mm PO idag. Upplevde den inte alls så tjock som jag förväntade mig. Positivt intryck alltså. Får se vad man kan tro sig behöva lägga mellan och om det är värt det.
Riktigt nice, är själv sugen på en efter jag köpt mig en AT.Nya 2018 SM300 - Aldrig diggat SM300 förut men denna är riktigt nice måste jag säga!
![]()
Tycker Tudor black bay 58 sitter bättre..Typ bekvämaste dykaren någonsin.
Typ lås i kvalitet som Seikos skräplås, kan inte öht. jämföras med PO.Tycker Tudor black bay 58 sitter bättre..![]()
Whhat? Låset har clasp, riktigt bra kvalite sitter säkrare än Omegas lås. Omega borde också ha clasp..du verkar ju prata i nattmössan..Typ lås i kvalitet som Seikos skräplås, kan inte öht. jämföras med PO.
Låset till 58 är typ vikt plåt. Varför ska du ha säkerhetsbygel på ett lås som inte kan öppnas genom att du drar i det? PO har mikrojustering on the fly som nästan är i paritet med Rolex.Whhat? Låset har clasp, riktigt bra kvalite sitter säkrare än Omegas lås. Omega borde också ha clasp..du verkar ju prata i nattmössan..
Hahah. Omega Po har ett mycket bättre lås än 58an. Går inte ens att argumentera emotWhhat? Låset har clasp, riktigt bra kvalite sitter säkrare än Omegas lås. Omega borde också ha clasp..du verkar ju prata i nattmössan..
Grattis! Den på Blocket?Ny för dagen, riktigt mysig måste jag säga.![]()
![]()
Inte gjord av plåt men ok..På planet ocean och andra Omegor för den delen finns risk att fjädringarna går av med åren på claspen. Föressten pratade vi om ang bekvämligheten inte om låset..Och Omegas länk/lås är inte ens i närheten av en Rolex. Rolex har dom bästa länkarna och ring. Urverksmässigt , ja då kanske men länk? Inte ens i närheten..Låset till 58 är typ vikt plåt. Varför ska du ha säkerhetsbygel på ett lås som inte kan öppnas genom att du drar i det? PO har mikrojustering on the fly som nästan är i paritet med Rolex.
Var bara tyst och låt oss vuxna prata...Hahah. Omega Po har ett mycket bättre lås än 58an. Går inte ens att argumentera emot
Är inte möjligheten att justera klockan on the fly när armen sväller och krymper av värme under dagen något som är relevant när man talar om bekvämlighet? Lägg av nu snälla.Inte gjord av plåt men ok..På planet ocean och andra Omegor för den delen finns risk att fjädringarna går av med åren på claspen. Föressten pratade vi om ang bekvämligheten inte om låset..Och Omegas länk/lås är inte ens i närheten av en Rolex. Rolex har dom bästa länkarna och ring. Urverksmässigt , ja då kanske men länk? Inte ens i närheten..
Vad har bekvämlighet med storlek och göra? Jag pratar om storlek i helhet. Tudor 58 är 39mm,11.9mm hög, perfekt Omega PO är högre. Aja smaken är som..Är inte möjligheten att justera klockan on the fly när armen sväller och krymper av värme under dagen något som är relevant när man talar om bekvämlighet? Lägg av nu snälla.
Alla klockor du äger är väl världens bästa klockor.Vad har bekvämlighet med storlek och göra? Jag pratar om storlek i helhet. Tudor 58 är 39mm,11.9mm hög, perfekt Omega PO är högre. Aja smaken är som..