Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Fanns en bitcol o en grön. Synd!!Kolla klockmaster.se/outlet för Oris 65.
Tror inte storleken på handleden blir något problem. Den är rätt tunn och bärs ganska nätt.Fanns en bitcol o en grön. Synd!!
Du kan kolla på mina wristshots i tidigare inlägg, jag har strax under 17cm och tyvärr så tycker jag den blir för stor. Jag gillar klockan väldigt mycket men hade lug to lug varit lite mindre och även tavlan så hade det känts bättre. Det bästa är väl om du kan prova den i butik så du får en känsla hur den sitter, alla handleder är ju även olika så denna kanske sitter som ett smäck på digFan, är en halv millimeter från att klicka hem en 40mm Divers 65.. Men sprang förbi och kollade på den i förmiddags och tycker att den ser så stor ut i montern. Är orolig för att den ska bli för stor lug2lug..
Har 17cm handleder och har provat den så jag VET att den inte är för stor.. Men ändå, den ser stor ut.. Är det tavlan som gör det?
Finns det någon härinne med mindre än 17 cm som har 40 mm och som kan lugna mig?!
Du kan kolla på mina wristshots i tidigare inlägg, jag har strax under 17cm och tyvärr så tycker jag den blir för stor. Jag gillar klockan väldigt mycket men hade lug to lug varit lite mindre och även tavlan så hade det känts bättre. Det bästa är väl om du kan prova den i butik så du får en känsla hur den sitter, alla handleder är ju även olika så denna kanske sitter som ett smäck på dig
EDIT: Nu läste jag att du hade provat den, sorry får skylla på att man är småbarnspappa och har fått dålig sömn inatt![]()
Grattis, riktigt snygg klocka!Underbar klocka!
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Nu tycker jag i och för sig att brons bär lite mindre än stål men denna är ju 40mm och samma samma l2l mått om inte jag misstar mig, jag har ca 17cm handled för referens och tycker den är helt perfekt!Tack för svar! Lite oroväckande att du tycker att den är för stor..
Nu måste jag nog prova den igen känns det som..
Tack snälla! Riktigt härlig klockaGrattis, riktigt snygg klocka!
Hur är nato-bandet? Tycker remmarna från Erikas originals är riktigt snygga, men har ingen uppfattning om hur de känns på handleden.. Känns spännet skönt men ändå säkert? Är tyget helt stumt eller någon typ av stretch i det?Nu tycker jag i och för sig att brons bär lite mindre än stål men denna är ju 40mm och samma samma l2l mått om inte jag misstar mig, jag har ca 17cm handled för referens och tycker den är helt perfekt!
![]()
Tack snälla! Riktigt härlig klocka
![]()
![]()
Fler personer som huserar i Mariefred?![]()
Morgon promenad med orisen![]()
Nu tycker jag i och för sig att brons bär lite mindre än stål men denna är ju 40mm och samma samma l2l mått om inte jag misstar mig, jag har ca 17cm handled för referens och tycker den är helt perfekt!
![]()
Tack snälla! Riktigt härlig klocka
![]()
![]()
Tack snälla! Vet inte riktigt vad jag ska tycka om bandet, jag vet att alla är helt lyriska över Erika Originals MN men jag är lite likgiltig. Föreställ dig ett resårband i nylon, det är tillräckligt styvt men har samtidigt tillräckligt med stretch. Det jag framförallt vänder mig emot är spännet som är knepigt att få dit med en konstruktion som dessutom ökar risken för "backlash" som gör att spännet kan snärta tillbaka och träffa klockan när man försöker sätta dit det men när det väl sitter så sitter det säkert, bör även noteras att jag har små händer och finner bandet tajt när man ska trä det över handen. Dess fördel dock är att man kan få en perfekt fit på handleden, jag hade dock hellre sett ett boettanpassat gummiband om jag ska vara ärlig.Hur är nato-bandet? Tycker remmarna från Erikas originals är riktigt snygga, men har ingen uppfattning om hur de känns på handleden.. Känns spännet skönt men ändå säkert? Är tyget helt stumt eller någon typ av stretch i det?
Btw.. Riktigt fin klocka!
Tackar!Tack för bild! Ja den ser ut att sitta jättebra!
Den är snygg den där bronsaren!
Tack för utförlig beskrivning. Ska erkänna att jag blev något mer tveksam till produkten, och kommer nog fundera en gång extra innan det blir något eventuellt köp. Jag har också en Diver 65 40mm, men i stålboett, grön tavla och bronsring. Kör svart tropic gummi på den, och tycker det funkar ypperligt. Kommer nog köra på det ett bra tag tillTack snälla! Vet inte riktigt vad jag ska tycka om bandet, jag vet att alla är helt lyriska över Erika Originals MN men jag är lite likgiltig. Föreställ dig ett resårband i nylon, det är tillräckligt styvt men har samtidigt tillräckligt med stretch. Det jag framförallt vänder mig emot är spännet som är knepigt att få dit med en konstruktion som dessutom ökar risken för "backlash" som gör att spännet kan snärta tillbaka och träffa klockan när man försöker sätta dit det men när det väl sitter så sitter det säkert, bör även noteras att jag har små händer och finner bandet tajt när man ska trä det över handen. Dess fördel dock är att man kan få en perfekt fit på handleden, jag hade dock hellre sett ett boettanpassat gummiband om jag ska vara ärlig.
Tackar!
Fler personer som huserar i Mariefred?![]()
Träffande beskrivning av MN band...Tack snälla! Vet inte riktigt vad jag ska tycka om bandet, jag vet att alla är helt lyriska över Erika Originals MN men jag är lite likgiltig. Föreställ dig ett resårband i nylon, det är tillräckligt styvt men har samtidigt tillräckligt med stretch. Det jag framförallt vänder mig emot är spännet som är knepigt att få dit med en konstruktion som dessutom ökar risken för "backlash" som gör att spännet kan snärta tillbaka och träffa klockan när man försöker sätta dit det men när det väl sitter så sitter det säkert, bör även noteras att jag har små händer och finner bandet tajt när man ska trä det över handen. Dess fördel dock är att man kan få en perfekt fit på handleden, jag hade dock hellre sett ett boettanpassat gummiband om jag ska vara ärlig.
Tackar!
Oris nya "Quick Strap Change system". Tror ni att det kommer komma fler armband att välja mellan inom snar framtid?
![]()
Hoppas du har rätt! Borde väl vara en bra affärsidé att sälja armband till folk som redan har klockorna kan man tyckaDet tror jag säkert, vore bra fånigt annars
Just nu finns tyvärr bara svart (mailade för några veckor sedan och kollade), jag vill gärna ha ett orange till sommaren![]()
Hoppas det. Det är ju en av nackdelarna med Aquisen. Finns dåligt med strapsOris nya "Quick Strap Change system". Tror ni att det kommer komma fler armband att välja mellan inom snar framtid?
![]()
Har ingen Oris i dagsläget men den här Hangang limited edition har verkligen väckt mitt habegär! Är ständigt på jakt efter den ultimata gröna klockan och gillar datumkomplikationen på denna. Är det möjligtvis någon här på KS som har den och kan bjuda på ett handledsskott?
Är det någon AD i Sverige som ger bra rabatt på Oris? Såg att den listas för 26 500 kr men finns en del för 18-19k på Chrono24. Tänkte ifall ADs i Sverige brukar ha bra rabatter?
![]()
En gammal Oris som är rel. likTomten kom med trevlig läsning och ett nytt tropic gummi till min Diver 65![]()
![]()
Ni som har det nya verket. Vad tycker ni om det? Jag har inte så mycket att jämföra med men upplever att det hamnar efter. Idag har det av någon anledning hamnat ca 40 sek efter. Detta har hänt en gång innan men då stannade klockan under natten och jag drog slutsatsen att det va dåligt med kräm i den. Nu har jag använt klockan hela helgen 14-16h per dygn, så nu kan det knappast vara problemet.