• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Paketöppning; hur fan tänkte du här Affe?! Nu med en liten uppdatering angående kronan kl: 6.

Vad tycker du om klockan?!

  • Full som stryk!

    Röster: 41 27.3%
  • Eller faen va cool!

    Röster: 109 72.7%

  • Totala väljare
    150
  • Denna undersökning kommer att stängas: .
Hur cool som helst ju. En hel del steampunk över den - den borde sitta på något riktigt mögligt läder.
 
Riktigt salt tavla, förstår att det behövs mer än en krona men det ser lite muppigt ut.. bra att våga vara unik! Grattis :)
 
steampunk-wedding-044.jpg
 
Hur cool som helst, back in the day när jag dräglade över Breitling kataloger hade en herre på Bo Bergren denna skapelse på sig, trots många års drömmar har jag aldrig slagit till, det kom också upp en på Blocket ganska nyligen (kanske denna)

Stort grattis till en kul och annorlunda klocka
 
Helt ärligt så vet jag inte!

Men jag har kollat in denna Breitling World 80840 länge, Hm säkert i 15-20 år utan att ha kommit till skott!

Men nu dök denna klocka i alla fall upp, på Kaplans Auktioner på lördagens Klockor. Till en början så tänkte jag faktiskt skita i att lägga bud! Men så började jag känna viss ånger att missa chansen att få lägga vantarna på en Breitling world 80840.

Då klockan var över 13:00 så var det ju för sent att lägga bud via deras hemsida, fakk tänkte jag! Men då kom jag ihåg att Georgios berättade för mig när jag var ner till stockholm på klockkvaliten att dom hade börjat köra köra lördags auktionerna via realtid. Men då så tänkte jag, då är det lugna puckar.

Istället för att snickra vidare på vedboden vi håller på att bygga så tog jag mig än välbehövlig paus. 15 min senare så hade jag klickat hem denna skapelse eller rättare sagt styggelse för vissa andra kanske Haha...

Som sagt var, så är jag normalt en fullsets nörd av rang, men det är relativt ovanligt att det följer med tillbehör till dessa klockor tyvärr! Så det är bara att bita i det sura äpplet och gill läget dessvärre.

Jaja...klockan jag klickade hem, har i alla fall 4 tidszoner, det är ganska så ballt, var av 3 st visar 24-timmarsvisning. Klockan i sig är Quartz, och varje tidszon drivs med ett litet batteri. Den har även datum som jag gillar som en komplikation.

55885_106_attachment.jpg


Det kanske inte flyger helt 100 med att smacka in, 4 stycken tidszoner i en klocka som bara mäter 39mm i diameter. Men om man hade gjort den större så hade det blivit en Diesel klocka istället.

Fakta / Specifikationer.

Namn: Breitling World 80840.
Uppvridning: Quartzurverk.
Boettdiameter: 39mm.
Urtavla: Svart med arabiska siffror i guldfärg, 4-tidszoner.
Glas: Mineralglas.
Komplikationer: Datum plus 4-tidszoner.
Luggbredd. 20mm.
Vattentät. 30m/100Ft
Lås: Blygelspänne på svart läder.

Ingen paketöppning utan bilder såklart.

DSC_5445.JPG
DSC_5446.JPG
DSC_5447.JPG

DSC_5449.JPG

DSC_5453.JPG

DSC_5455.JPG
DSC_5459.JPG
DSC_5462.JPG


Efter jag har haft den på handleden så är den fan inte så tokig kan jag tycka!
DSC_5475.JPG

Kommer att köra svensk tid på stora tidszonen, dom övriga för bli New York, Sydney och Seoul.
DSC_5467.JPG


Kan det vara så att det går och vrida på klockan för att det ska vara lättare att ställ tiden på tidszonerna kl: 6 och 12, eller är det så att det har något med kompass att göra?!

DSC_5471.JPG
DSC_5473.JPG


Hm...tråkigt att en av kronorna inte verkar vara original, eller så är den sönderpolerad. Var i kontakt med Klockmäster Globen, det kan vara så att det går att beställa, få en originalkrona till klockan.

IMG_3964[1].JPG
IMG_3965[1].JPG
IMG_3967[1].JPG
IMG_3970[1].JPG



Tack för att ni tog er tid, väl mött!

Mvh // Affe
Aldrig sett förut, grattis till en väldigt kul pjäs!
 
Inte många dörrvakter med en sån Bratte på armen. Ful som stryk men ack så cool så jag vet inte vad jag ska rösta :D

Trist på kronan men grattis likaså, finns stålarna ska man våga :)
 
Riktigt cool! Grattis!

Blev nyfiken och googlade på modellen och stötte då på denna.

En kille (måste det ju vara!) som tysligen tyckte att det var lite magert med bara fyra tidszoner, så han köpte en utc-modul också.

IMG_2322.JPG
 
Annorlunda för att vara dig, men ändå inte!
Har börjat lära mig att ditt klockontresse är brett och djupt, du har gått in i detta med öppet sinne, min vän!
Något vi andra klocknördar kan lära oss mycket av!
Lita på att det ska klämmas på denna klocka i sommar!
Edit: Hur frän som helst! :)


Tack kompis!

Ja...det kanske är så, när allt kommer till kritan! Men som du skriver så är mitt klockintresse både brett och djupt, det har det alltid varit trots att jag vurmar mest för Rolex kanske. Haha...du får klämma på den när du vill DUDE ;)!
 
Röstade spontant ful som stryk innan jag ens scrollat ner och sett vad det var, får se i morron om magkänslan var rätt. :D

Grattis till en annorlunda klocka min vän!


Tack Kompis!

Haha...du är lika rolig som vanligt min vän :D.

Efter en natts sömn så känner jag mig fortfarande positivt inställd med den nya klockan! Känns spontant som ett trevligt och roligt köp! Hade dock varit roligare ifall alla kronnor runt om hade varit original såklart...
 
Ja du Affe, tittade på den där, den är fulsnygg och väcker hatkärlek. Hur kluvet som hellst. Men naturligtvis gläds jag med dig och säger GRATTIS!;)

Tack som fan TiE, tur att du inte budade på denna då, håller med dig lite om hatkärleken faktiskt, men på något underligt sätt så tilltalar den lilla j... mig :p
 
Så väldigt annorlunda och egen.
Unik på något skönt sätt.
Lite som nuvarande ägaren ;)
Stort grattis min vän till en skön fångst.


Tack min vän!

När du skriver sådär så känns det som att klockan passar mig som handsken faktiskt! Än så länge känner jag mig supernöjd med fångsten, ska bara se till att få kronan fixad också.
 
Tillbaka
Topp