Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Så bra så bra!
Ja, när jag kollar igenom de 1950 som nu säljs så är det här den enda jag både gillar och kan bära. En 422 är perfekt men jag har för späda lemmar tyvärr. Och den blåa sekundvisaren för tankarna till en 682 vilket bara är positivtSå bra så bra!
Den där har fan allt man behöver.
Och det är rätt färger på urtavlan i övrigt också samt att just 1312 är lite lagom tunnare. Mycket mycket bra.Ja, när jag kollar igenom de 1950 som nu säljs så är det här den enda jag både gillar och kan bära. En 422 är perfekt men jag har för späda lemmar tyvärr. Och den blåa sekundvisaren för tankarna till en 682 vilket bara är positivt
Ja, ett riktigt lyft från 312 vad jag förstår. Nu börjar jakten på band. Var börjar jag?Och det är rätt färger på urtavlan i övrigt också samt att just 1312 är lite lagom tunnare. Mycket mycket bra.
Ja, ett riktigt lyft från 312 vad jag förstår. Nu börjar jakten på band. Var börjar jag?
Oh yeah. Grattis och välkommen!
Ja, ett riktigt lyft från 312 vad jag förstår. Nu börjar jakten på band. Var börjar jag?
Snyyyyyggggg !Först och främst, stort grattis!
Band...? Måste ju bli länk och förvandla den till en 723
Lillebror 722 säger hej.
Svårt att jämföra. Tycker en sub länk med Glidelock är svårslagen. För mig är det ju viktigt att den sitter ”rätt”. Har man otur med en länk så kan den ju hamna så man aldrig gillar den. Med detta sagt så sitter Paneraien väldigt skönt. Jag vet inte om det är länkens förtjänst eller det faktum att 42mm bara funkar jäkligt bra på mig, Tycker helheten blev så jäkla bra, balanserat.
Tycker spontant inte att det känns helt långt ifrån känslan när jag hade min Hulk. Tyngden är ju lite mer påtagligt men det är nog mest 42mm vs Hulkens 40.
Länken i sig känns välbyggd, har sett lite folk som tycker att den inte går ihop vid boett och länk men jag har stirrat på det och ser vad som menas men kan inte störa mig på det alls. Länkarna är i 3 delar och det är riktigt snyggt. Både borstade och polerade delar så det händer ju lite beroende på ljuset.
Den ska tydligen också vara lite omgjordsedan förra modellernas länk men jag har aldrig provat dem så kan ej jämföra.
Helt klart blir det säkert så.
Är som alla förstått så nöjd med länk, är dessutom riktigt överraskad hur nöjd jag är med länk
Glömmer nästan att det sitter på en Panerai. Stirrar lite på länken... vänder på handled och... hoppsan där var ju en skitsnygg Panerai tavla också
Snyyyyyggggg !
Hur upplever du den i storlek/smidig att bära jämfört med en sportrolex??
Är länken skön?
De har även ”retuscherat” bort historien bakom klockan. Att den skulle ha de Kapfschwimmers som tyskarna tvingade till sig efter ockupationen som förebild ser kanske inte så snyggt ut i deras corporate storytelling.Älskar att PR departement på Panerai råkat retuschera bort kronan på bilden.
Nötter.
De har även ”retuscherat” bort historien bakom klockan. Att den skulle ha de Kapfschwimmers som tyskarna tvingade till sig efter ockupationen som förebild ser kanske inte så snyggt ut i deras corporate storytelling.
Tackar! Sugen blir man......Citerar mig själv här nedan, kan tillägga att jag fortfarande är oerhört nöjd med 722, har snart haft den en månad och tycker den är grym. Mycket behaglig på armen.
Hehe, kollar in få och då men eftersom ingen som skaffat en 3646 så klickar jag oftast vidareHej @Gummo kul att du hänger i Paneraitråden! Du kanske hinner köpa före mig??
..och det var ingen dålig debut, 673 är rågrym!Panerai ägare sedan i lördags!
Grymt nöjd
1.900 kr. Beställde ett hos Nymans i Västerås idag.vad får man pynta för ett gummi hos krons/nymans?
Krons tog 1.600 kr i augusti1.900 kr. Beställde ett hos Nymans i Västerås idag.
Booom!!! Grymt. Välkommen in i värmenPanerai ägare sedan i lördags!
Grymt nöjd
Grattis!!! Den är riktigt bra den därPanerai ägare sedan i lördags!
Grymt nöjd
Oh yeah. Grattis och välkommen!
Stort tack!Först och främst, stort grattis!
Band...? Måste ju bli länk och förvandla den till en 723
Lillebror 722 säger hej.
Alltså submersiblegummi?Krons tog 1.600 kr i augusti
Fattar inte varför standardgummit får så svalt mottagande, tycker att det är nice. Men ska oavsett köpa ett submersiblegummi
Tror jag betalade 12-1400 för ett vanligt gummi. Minns inte riktigt men @Ruben kanske minns.....vad får man pynta för ett gummi hos krons/nymans?
Det är ju snyggast, det vanliga originalet alltsåFattar inte varför standardgummit får så svalt mottagande, tycker att det är nice. Men ska oavsett köpa ett submersiblegummi
Panerai ägare sedan i lördags!
Grymt nöjd
Cool. Vad är det för Ref?Panerai ägare sedan i lördags!
Grymt nöjd