Är det mm.dd.yy eller yy.mm.dd?Är det någon som varit med om att datumet står i fel följd på certifikatet? Dvs ej enl dd.mm.yyy utan tvärtom?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Är det mm.dd.yy eller yy.mm.dd?Är det någon som varit med om att datumet står i fel följd på certifikatet? Dvs ej enl dd.mm.yyy utan tvärtom?
Cert säger att det ska vara dd.mm.yyy medan ordningen på handskrivna datumet är tvärtom. Blir ju tokigt och missvisande?Är det mm.dd.yy eller yy.mm.dd?
Hur det skrivs beror på landet. mm.dd.yy är ju t.ex hur datum skrivs i USA medans vi i Sverige använder oss av dd.mm.yyCert säger att det ska vara dd.mm.yyy medan ordningen på handskrivna datumet är tvärtom. Blir ju tokigt och missvisande?
Googlar runt och hittar att vissa faktiskt är mm.dd.yyy? Detta var ju oklart.
Rimligt! Frågan är hur vanligt det är att man sedan väljer att fylla i datumet i omvänd ordning. Retade mig lite på det.Hur det skrivs beror på landet. mm.dd.yy är ju t.ex hur datum skrivs i USA medans vi i Sverige använder oss av dd.mm.yy
Hehe... Det är ju svinkul ju... Vad skall dom sälja i den shopen? Tomma hyllor?Det är mer eller mindre bekräftat att Rolex ställer högre krav på sina ADs och kräver dedikerad butiksyta. Jag tyckte även att det nämndes någonting om shop in shop, dvs. att man nästan skulle ha en egen liten butik inne i butiken, men det kanske bara gäller större återförsäljare?
Antar att du var ironisk nu? Visserligen är saker som kostar mycket pengar inte automatiskt dyra men det är väl svårt att se Rolex som en billig klocka...Det är ju sant att en Rolex är billig. Det är väl därför märket lockar till sig folk som är oroliga över att förlora pengar.
Ifall någon missat den här underbara historian
Antar att du var ironisk nu? Visserligen är saker som kostar mycket pengar inte automatiskt dyra men det är väl svårt att se Rolex som en billig klocka...
Det spekuleras som sagt i att man kommer att öka tilldelningen men vi får väl se hur det blir med den saken. Precis som du är inne på så vore det ju väldigt märkligt om man bygger större boutiques utan att ha någonting i montrarna.Hehe... Det är ju svinkul ju... Vad skall dom sälja i den shopen? Tomma hyllor?
Jo som det varit på senare år så blir ju TCO lågt sett över tiden. Men jag tror ändå att ganska få skulle hålla med om att det är en billig klocka.Nja, en klocka som du kan köpa och använda dagligen och ändå få ut mer för ett par år senare kan ju ses som väldigt billig. Kostnadskrävande i inköp däremot.
Jo som det varit på senare år så blir ju TCO lågt sett över tiden. Men jag tror ändå att ganska få skulle hålla med om att det är en billig klocka.
Precis som att man oftast inte refererar till en lägenhet på Östermalm som billig även om den kan ha varit en bra investering.
Haha suveränt inlägg! Först vågade han inte ha den. Inte nu heller. Och nu vet han inte om han vill sälja heller! Hade nog varit mycket enklare med aktier som sagt!Är den så underbar? Han har inte vågat använda en klocka som han köpte för över 40 år sedan för en månadslön. Nu törs han definitivt inte använda den av rädsla för att den ska tappa i värde. Kommer han vilja sälja den nu när han har haft den så länge och det är en av få i världen? Fascinerande men ungefär lika underbar som Microsoft aktier.
Haha suveränt inlägg! Först vågade han inte ha den. Inte nu heller. Och nu vet han inte om han vill sälja heller! Hade nog varit mycket enklare med aktier som sagt!
Är den så underbar? Han har inte vågat använda en klocka som han köpte för över 40 år sedan för en månadslön. Nu törs han definitivt inte använda den av rädsla för att den ska tappa i värde. Kommer han vilja sälja den nu när han har haft den så länge och det är en av få i världen? Fascinerande men ungefär lika underbar som Microsoft aktier.
Till skillnad mot många på KS som inte använder sina subbar i väntan på prisökning? klart den där snubben kränger den för de pengarna.
Listpris finns på Rolex hemsida, kermit har utgått. Väntetider och väntelistor om man ens kommer in på en lista. Lycka till!Hej alla!
Är det någon som har koll på listpris och väntetider hos AD?
Tänkte ev köpa en ny sub, antingen stål no date, Hulk eller kermit.
Skulle passat på innan prisökningen... men men..
Antar att det inte är någon idé att pruta på en ny Rolex hos AD?
Tack för svar! Att det ska vara så jäkla svårt att få tag på sin drömklocka!Listpris finns på Rolex hemsida, kermit har utgått. Väntetider och väntelistor om man ens kommer in på en lista. Lycka till!
Kanske delvis därför det är din och så många andra människors drömklocka.Tack för svar! Att det ska vara så jäkla svårt att få tag på sin drömklocka!
Svårt? Finns ju i mängder..Tack för svar! Att det ska vara så jäkla svårt att få tag på sin drömklocka!
Hej alla!
Är det någon som har koll på listpris och väntetider hos AD?
Tänkte ev köpa en ny sub, antingen stål no date, Hulk eller kermit.
Skulle passat på innan prisökningen... men men..
Antar att det inte är någon idé att pruta på en ny Rolex hos AD?
Kanske delvis därför det är din och så många andra människors drömklocka.
Inte helt tråkigt att "drömklockan" är en av 4 olika modellerSvårt? Finns ju i mängder..
https://www.chrono24.se/search/inde...archexplain=true&watchTypes=U&accessoryTypes=
Ja. Det ju inte svårt att få tag i en... Men det är uppenbarligen svårt att få tag i en ny från AD och inte diverse gråhandlare etc. Men tack för länken!Svårt? Finns ju i mängder..
https://www.chrono24.se/search/inde...archexplain=true&watchTypes=U&accessoryTypes=
Sub är drömklockan. Utförandet...? ja.. har inte bestämt mig!Inte helt tråkigt att "drömklockan" är en av 4 olika modeller
Bestäm dig för det och köp begagnat alt av gråhandlare!S
Sub är drömklockan. Utförandet...? ja.. har inte bestämt mig!
Får hålla lite koll. Så är det! Har en del godis i klocklådan men nu är det SUB som hägrarDu kan hålla koll på säljes här på KS, min gissning är att du troligtvis kommer få vänta länge om du ska köpa den från AD.
Annars finns väldigt många andra fina klockor utan väntetid, dock utan kronan. (Ursäkta om jag svär i kyrkan...menar rolextråden )
Ja! Får hålla lite koll på beggat här på KSBestäm dig för det och köp begagnat alt av gråhandlare!