Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Looks brilliant. Already ordered case and bezel![]()
Har haft samma upplevelse med 0.8 packningarna, men också tvärtom (att dom sitter perfekt). Undrar om kvalitén kan skilja en del mellan dem? Men om vridringen är rasslig är det defintivt packningen, pröva sätta i en ny och smörj den inte som en annan idiotSkruvade ihop en "explorer" med delar från Namoki och tavlan från dlw. Tycker att bezeln är lite raslig även men 0.8 packningen...
Någon som har något knep?
Men jäklar va snyggt![]()
Send me a message, I got all the parts for a new oneDo you mind listing the parts, I want exacty the same mod![]()
Skulle säga att det beror på vilken bezel du väljer, finns ju lite olika du kan beställa, om jag minns rätt så brukar coin edge typen vara lite lägre än originalet.Vill ha coin edge bezel på min gamla skx007.
Har aldrig gjort någon mod, så jag frågar experter.
Bygger en eftermarknads bezel högre än originalet?
Finns det ev.
Vilken av alla är lättast att montera för en nybörjare?
Tack.
Skulle du va intresserad av en bezel med mm-look så funderar jag på att sälja denna, komplett m insert som på bilden.Toppen!
Tack för det svaret. Hjälpte mig mycket.
Kanske det......Skulle du va intresserad av en bezel med mm-look så funderar jag på att sälja denna, komplett m insert som på bilden.
Polerad, ser mattare ur på bilden än på riktigt.Kanske det......
Är den polerad eller matt?
Vill gärna polerad.
Får se hur jag lyckas, utan erfarenhet och med en 2åring som inte kan vara still.......Minns när jag bytte min första bezel insert, var ett under att jag fick den rak med mina darrande svettiga fingrar![]()
Tycker det hade vart riktigt fett, men finns det mattsvarta turtle-cases?![]()
Vad tror ni om att byta till ett mattsvart case?
Då blir den ju nästan som en befintlig modell. Jag skulle hellre köpa den isf.![]()
Vad tror ni om att byta till ett mattsvart case?
Haha, det har du ju faktiskt rätt i. Tänkte inte på det.Då blir den ju nästan som en befintlig modell. Jag skulle hellre köpa den isf.
Gött att det löste sig snabbtEfter fiaskot när jag lyckades förstöra både klickring och packning, när ska skulle byta bezel.
![]()
Har jag nu lyckats pimpa min gamla SKX007.
Räddningen kom från Mr.Sandin som hade en bezel med packning och klickring som låg och samlade damm.
![]()
Wooooo nice!!Efter fiaskot när jag lyckades förstöra både klickring och packning, när ska skulle byta bezel.
![]()
Har jag nu lyckats pimpa min gamla SKX007.
Räddningen kom från Mr.Sandin som hade en bezel med packning och klickring som låg och samlade damm.
![]()
Haha jo den är fin! Mina komplimanger till kockenSnygg mod!![]()
Tack duGrym bild!![]()
Är vridringen också i titan eller är den i rostfritt stål?SKX007 med boett o ring i titan från Namoki samt ett NH36 verk, resten kommer från en av mina många Seiko SKX007J. Min son byggde den åt mig
![]()