Då var det dags att lyfta från marken och bli en X-Wing Pilot i och med det 1500:e inlägget
Med risk för antiklimax så blir den här paketöppningen en form av favorit i repris. Tanken hade till viss del vandrat vidare till IWC 3239, men så kom det ett erbjudande som jag gjorde att jag skjuter Ingyn på framtiden. Det är ingen hemlighet att jag har en vurm för Chronolinken och att jag tidigare har försökt hitta så många olika tavlor som möjligt. Sjöö Sandström säljer numera endast svart, vit och silver så det har varit Tradera, Blocket och Pantbanken som har varit jaktmarkerna att smyga omkring på. Jag är också ett stort fan av full set, och den Chronolink jag hade innan saknade bland annat cert och ytterbox.
Ok, vid det här laget har ni nog redan gissat rätt....det Är en ny Chronolink som har hittat hem till mig.
Det som är speciellt med det här exet är att den är en av ett fåtal, (gissningsvis färre än 10st), som är cosc-certifierad utan att vara en Swedish Night eller Swedish Blonde. Det fanns ett antal cosc-verk kvar efter att man färdigställt de två nämnda modellerna, och som jag har fått berättat för mig monterades ett antal av de kvarvarande som specialbeställningar. Verknumret är också ingraverat som syns på en av bilderna.
Länken är i princip oanvänd och det är faktiskt en större skillnad än jag trodde hur klockan upplevs nu när de polerade mittlänkarna verkligen är polerade. Det är riktigt bra känsla både i uppdraget och i hur locket öppnar och stänger, definitivt en mer solid känsla än på min förra vilket ju så klart har med åldern på klockan att göra.
Jag sålde mitt ex utan att inkludera alla tavlor och det var ett antal nya som kom med i det här köpet, en del riktigt ovanliga och svåra att få tag på. Som en tavel-junkie börjar jag närma mig ett tillfredsställande tillstånd, men innan jag helt kan sluta leta och bara njuta är det ett par tavlor som jag "måste" få tag på. Främst röd, brun samt gärna en med diamantindex. Men nu har jag 10st tavlor, och jag är hyfsat nyfiken på om det är någon utanför Sjöö Sandström-sfären som sitter på fler. Egentligen hade jag velat prova brons-tavlan, men i och med att jag inte ville vänta till nästa vecka fick det bli en blå variant som har en isblå ton. Passar utmärkt till de monokroma tonerna som omger oss nu innan våren kommer i blomning.
Så avslutningsvis kommer jag att fortsätta härja här i Sjöö Sandström-tråden. Tack till er som har orkat läsa så här långt...nu blir det bild-tajm.