Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
det är väl kanske underförstått.. men för att detta skall bli ett faktum igen så behöver en eller två saker hända:
1. global ekonomisk depression över längre tid.. då kommer få ändå ha råd med Rolex.
2. Märket tappar avsevärt i popularitet och släpper på sina stenhårda krav gällande rabatter.. men få kommer då sukta efter Rolex ändå.
Cartier är en av de största tillverkarna redan.Har svårt att se i min spåkula att folk utanför trendiga storstan helt plötsligt skulle upptäcka just Cartier, men på sikt säger min kula också att utvecklingen går mot mindre storlekar och klassiska designer som inte är sportigt stål.
Varumärket har blivit betydligt mer attraktivt pga låg tillgång av de populära modellerna. rolex ägs av en stiftelse så kortsiktig avkastning genom att öka produktion känns spontant osannolikt. Tror deras strategi är noga utvald och verkar funka väl.Jag skulle vilja slänga in ett tredje alternativ,
3. Rolex ökar produktionen
Frågan är dock hur mycket Rolex behöver öka produktionen för att mätta marknaden?
Jag var inte med i klocksvängen när stål subar kunde köpas i butik men jag har svårt att tro att Rolexs image som ett statusmärke/premiumtillverkare tog skada av det.
Hur många klockor producerar Cartier per år? Har ingen koll alls på deras produktion.Cartier är en av de största tillverkarna redan.
Letade lite men tyckte det slog rätt mycket beroende på hur man mätte. Dvs. försäljningsvärde, antal sålda och om man rensade bort smycken. Stora är de iaf, större än jag som svensk förut trodde.Hur många klockor producerar Cartier per år? Har ingen koll alls på deras produktion.
För mig har Cartier alltid varit en av de största. Det var först när jag hittade KS för ett antal år sedan som jag började tvivla på om jag hade haft fel i alla år.Letade lite men tyckte det slog rätt mycket beroende på hur man mätte. Dvs. försäljningsvärde, antal sålda och om man rensade bort smycken. Stora är de iaf, större än jag som svensk förut trodde.
Jag vet inte om du skojar nu (eftersom du inte tycks veta vad BCG är men ändå uttalar dig tvärsäkert om dessa saker). Det är en av världens tre mest prestigefyllda managementbyråer tsm med McKinsey och Bain.
Rich Lesser ingår/ingick för övrigt i Trumps affärsråd:
![]()
Trump is forming an economic advisory team with the CEOs of Disney, General Motors, JPMorgan, and more
A slew of business leaders will help Trump with policies to create jobs and productivity growth.www.businessinsider.com
Men McKinsey kanske också är en typiskt "liberal" byrå?
https://www.mckinsey.com/~/media/mckinsey/industries/retail/our insights/the state of fashion 2020 navigating uncertainty/the-state-of-fashion-2020-final.pdf
Det är möjligt att du har hjärnkoll på det här området. Att marknadsföring, research och trender verkligen är ditt gebit. Men givet dina tvärskarpa slutsatser som dessutom går på tvärt med alla andra samt att du inte ens vet vilka de största aktörerna på området är så betvivlar jag det.
Ang sista här så har ju kändisar kört diamantströdda specialversioner ett tag, inte så smakfullt men ett sett att man har råd med det ingen annan har - något nyrika också vill. Sedan är nog inte 18-åriga youtube-stjärnor och dess fans inte riktigt målgruppen än MEN de kommer att bli det snart och jag tror många klockmärken på sikt kommer att få det tufft när de behöver ställa om till en ny typ av varumärkesstrategi för att skapa ha-begär (om ens awareness) hos en yngre målgrupp som bryr sig mer om digital status. Mindre väggar på flygplatser och mer få rätt personer att ha dem och visa det i rätt kanaler kanske?Låt mig killgissa lite... För mig som föddes i 70-talets CCCP-Sverige i ett medelklassområde så bar vissa av mina polares farsor klockor som statussymboler. Jag har aldrig lockats av Jante och tyckte, till min pappas förtret, att dessa guldcasios och fräsiga omegor som dessa SAAB-åkandes farsor oftast bar (nåns farsa som var tandläkare hade en Cartier etc också) var svincoola.. Min morbror hade dessutom en Breitling och körde Volvo 760 medans min sossefamilj åkte 245 glt
Idag lever vi i ett samhälle där statussymboler som är uppnåeliga för ”kidsen” är nåt helt annat.. det handlar om skrikiga loggor och dom senaste apple-produkterna i de yngre åldrarna.. hos de äldre är det lite åt samma håll: bling, skumpa och väskor med stora loggor.. tänk Kardashians..
Klockorna dessa människor lockas av är av den blingiga karaktären.. har du inte råd med dom blingiga märkena så kommer du att köpa nånting som ser lika blingigt ut.. därför förutspår jag att massor av micromärken och parfymklockor med mycket guld och glas/kristaller/zirkonium kommer ta allt mer plats framöver, samtidigt som klassiska klockor inte suktas efter liks mycket.. dock skall man komma ihåg att de som faktiskt drar in pengar kommer fortsätta köpa välkända märken så guldrollar kommer öka, dom som har ordentligt med pengar kommer driva upp priserna på Patek och A.P. mfl samtidigt som ultradyrt också växer (tex Richard Mille).
Men med detta sagt tror jag också att många klassiska tillverkare utan bling/influencer/kändis-faktorn kommer att minska.. Vilka utav dessa youtubenyrika kids kommer bry sig ett skvatt om Heuer, Omega (som ändå kommer dras med av Rolex, trots min 18-årings totals oförstående kring Månklockans historia..), IWC eller Grand Seiko osv? Jag kan fortsätta en stund till, men det börjar bli sent och detta liknar mer ett ”jag börjar bli gammal”-inlägg än något annat![]()
Den här visar hur stora Cartier är i förhållande till andra märken, vet tyvärr inte hur många klockor som produceras.Hur många klockor producerar Cartier per år? Har ingen koll alls på deras produktion.
Ja, det betvivlar jag inte en sekund men trendigt utanför nördträsket vet jag inte om det varit sedan PG Gyllenhammars glansdagar?Cartier är en av de största tillverkarna redan.
Säljer man mycket av en lyx/status-produkt måste väl det vara ett tecken på att det redan är rätt trendigt? Behöver däremot inte betyda att de kommer öka och ta fler marknadsandelar framöver.Ja, det betvivlar jag inte en sekund men trendigt utanför nördträsket vet jag inte om det varit sedan PG Gyllenhammars glansdagar?
Varumärket har blivit betydligt mer attraktivt pga låg tillgång av de populära modellerna. rolex ägs av en stiftelse så kortsiktig avkastning genom att öka produktion känns spontant osannolikt. Tror deras strategi är noga utvald och verkar funka väl.
Den här visar hur stora Cartier är i förhållande till andra märken, vet tyvärr inte hur många klockor som produceras.
![]()
Ja, så kan man se det förstås, finns ju en värld utanför lilla Sverige också.Säljer man mycket av en lyx/status-produkt måste väl det vara ett tecken på att det redan är rätt trendigt? Behöver däremot inte betyda att de kommer öka och ta fler marknadsandelar framöver.
Nej, absolut inte. RM och Breitling har ju tex båda 1.8% men Breitling säljer betydligt fler antal klockor.Fast det där är ju inte en jämförelse i antalet tillverkade klockor.
Fast där stod det väl andra siffror?Det är ju knappast stora volymer vi pratar om. Cartiers klockdivision omsatte 15 miljarder kr 2018 (https://www.robbreport.com.sg/bigge...est-earners-in-the-luxury-timepiece-industry/)
Om vi antar att snittpriset per klocka är 50 000 så blir det 300 000 klockor. Man får nog tänka att det finns i absoluta tal väldigt många hyfsat förmögna asiater och amerikaner med annorlunda smak än de flesta här på KS som köper lyxklockor.
Ekvationen är inte riktigt så enkel, sen beror det såklart på vad du jämför med. 300 000 är ganska många klockor. Det finns inga exakta siffror som visar hur många klockor tillverkarna producerar men 2015 COSC certifierade Rolex ca 800 000 klockor och Omega ca 500 000 men alla modeller är inte certifierade. Hur man än vrider och vänder på siffrorna är det fortfarande en lyxprodukt, nedan citat är ganska intressant:Det är ju knappast stora volymer vi pratar om. Cartiers klockdivision omsatte 15 miljarder kr 2018 (https://www.robbreport.com.sg/bigge...est-earners-in-the-luxury-timepiece-industry/)
Om vi antar att snittpriset per klocka är 50 000 så blir det 300 000 klockor. Man får nog tänka att det finns i absoluta tal väldigt många hyfsat förmögna asiater och amerikaner med annorlunda smak än de flesta här på KS som köper lyxklockor.
Såg också det nu, utgår man från siffrorna i den artikeln och räknar som @JPS33 blir det ca en miljon klockor.Fast där stod det väl andra siffror?
Om implied market value inte är försäljningsvärdet i butik till slutkund. Jag blir osäker på vad allt betyder.Såg också det nu, utgår man från siffrorna i den artikeln och räknar som @JPS33 blir det ca en miljon klockor.
Subjektiv uppfattning men jag tycker mig ha känt att Cartiers klockor står jämsides med Rolex som mest eftertraktat märke bland kvinnor.Ja, det betvivlar jag inte en sekund men trendigt utanför nördträsket vet jag inte om det varit sedan PG Gyllenhammars glansdagar?
Ja, kan mycket väl vara så. Jag har verkligen ingen aning om man ens redovisar sådana dam/herr säljsiffror offentligt? Intressant ändå.Subjektiv uppfattning men jag tycker mig ha känt att Cartiers klockor står jämsides med Rolex som mest eftertraktat märke bland kvinnor.
Intressant läsning. Däremot hade det varit intressatnt som det nämns att se revenue per unit och även vilka segment hos respektive tillverkare som går bra för att förstå trenderna. Skulle även vara intressant att se hur klockor inom denna price point står sig mot annan sällan konsumtion. Trendmessigt Omega kan ju exempelvis fått ett uppswing för att man inte stängde fabriker och att man släppte en webshop ganska snabbt under Q2. Etc. etc. ursäkta den sedanliga OCD´nDen här visar hur stora Cartier är i förhållande till andra märken, vet tyvärr inte hur många klockor som produceras.
![]()
Nja, Cartier är väl isåfall bara en nördklocka på klockforum, iden andra värden är det ju ett väldigt populärt märke och varit länge, dock inte så mycket bland svenska män. Jobbade i Paris och där var den poppis.Ja, det betvivlar jag inte en sekund men trendigt utanför nördträsket vet jag inte om det varit sedan PG Gyllenhammars glansdagar?