• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Stora tråden om mikromärken och andra "affordables"

Denna var ju lite udda och cool (väldigt stor dock), men vad motiverar priset 750$? Inget speciellt verk, WR 1000m etc. Känns som 350$ hade varit mer i linje med andra tillverkare eller? :meh:
A5E0381A-481B-456C-994F-1A4AFC3B1FA1.jpeg


http://xicorr-online.xicorr.com/category/en/

Synd för rätt udda annars! Udda är ju trevligt :cigar:
 
@LennyK får en fråga vad du tycker om din Kuraburi såhär någon månad efter köp? :)
Börjar bli känna visst sug efter en när de kommer tillbaka i lager i vår :bookworm:
Dessvärre blev jag tvungen att sälja den för att täppa till lite i plånboken efter köpet av en annan klocka, Krypton Dragonfish.
Ja jag vet, otroligt dumt kanske. Men hursomhelst , även om khuraburin inte hann få någon direkt handledstid så kan jag säga iom att jag även ägt deras andra modell Vanuatu, att det är jävligt bra klockor! Skall titta på en ny framöver!! Du gör rätt i att köpa en.
 
Dessvärre blev jag tvungen att sälja den för att täppa till lite i plånboken efter köpet av en annan klocka, Krypton Dragonfish.
Ja jag vet, otroligt dumt kanske. Men hursomhelst , även om khuraburin inte hann få någon direkt handledstid så kan jag säga iom att jag även ägt deras andra modell Vanuatu, att det är jävligt bra klockor! Skall titta på en ny framöver!! Du gör rätt i att köpa en.

Ah ok men låter ju bra, kommer ägas iaf och förhoppningsvis i vår. Ser bra ut på canvas! :)
 
Supersnygg! Extra roligt att det är svenskt märke. Hur är den? Orkar du skriva några rader om den?
Den är riktigt bra för priset! Tachymeterringen är snyggt matt och armbandet fint oxå. Blir nog lite mjukare efter lite användning....har bara haft den på mig 1 dag ännu. Boetten känns fin o välgjord med borstade sidor och polaerade ovandelar. Synd att den inte är vattentät till mer än 5ATM för då ska man väl inte bada med den!? Annars hade ett nataband eller ett cordura gjort den till en fin sommar/bad/resekkocka.

Badar ni med 5 ATM klockor?? Det borde väl funka!
 
5D839461-B329-4C1A-A50E-C7231914D69D.jpeg

Har beställt en LMM-01 från Merci som borde komma i veckan. Bild stulen från deras hemsida. Inte sett den i IRL men den har skrivits om i Gearpatrol och Hodinkee, se länkar
https://gearpatrol.com/2017/09/08/merci-lmm-01-watch/
https://www.hodinkee.com/articles/merci-lmm-01-paris-introducing

Spännande att se hur den är i verkligheten!
Merci är en grym butik. En av mina favoriter i Paris. Klockan ser riktigt fin ut. Det enda jag kan sakna är lume, men det är ju en smaksak. Grymt med lug holes.
 
Är ett klick ifrån att beställa hem en Maranez Layan i stål. Någon som vet när de brukar dra till med rabatter? Inget i mellandagarn? efter nyår?
Tack på förhand! :)
(bild lånad)
Maranez.jpg
Nästan säker på att nästa rabatt är vid påsk.. Men du kanske kan mejla dem och säga att du missade det dealen vid jul.. :) Ska du köpa den borstade eller den polerade? :D
Vill återkoppla ang. Maranez.
Fick hyfsat snabb svar från kundtjänst som gav mig en rabattkod på 20%! Insåg dock i väntan att det är en Panerai jag vill ha och att en Maranez inte är ett tillräckligt substitut för mig. Pengarna ligger numera i sparkontot till den.
Vill därför ge någon annan mikroälskare chansen: "BD" = 20% :)
http://www.maranez.com/
 
Tänkte det vore roligt se vilka mikromärken ni köpte i år och era korta tankar om dem? Så vi får inspiration för 2018 :)

Gruppo Gamma Vanguard (brons)
453D26D5-E35B-492C-B400-4FDA7684272C.jpeg

Min första Gruppo Gamma, och brons, men inte min sista. Grym kvalite på alla sätt och vis, lite klen lume bara. Lär diskutera återköp 2018 med nya ägaren :D

Precista prs-3
77E240A2-A7E3-4C66-A3FE-845F39E2E1F9.jpeg

Kom när cwc-suget var som störst. Uppenbar homage men på steroider. Som vanligt fin kvalite från timefactors. Perfekt som res- och sommardykare. Borde kanske behållit som beater då de åldras snyggt :oops: Gula tavelvarianten kanske vore något sommar 2018!

Helson Shark diver
F33B0092-7940-4BE7-BF1F-A3E7C26A3E9F.jpeg

Velat testa en Helson SD länge. Och den gjorde mig inte besviken kvalitetsmässigt. Grym lume, fin känsla i bezel och härligt industriell design/rå finish. Blått är dock inte flått hos mig, inte ens vid andra försöket :banghead:

CW trident 43mm
AE33876B-80A2-4C61-ACA0-921EC2D6F701.jpeg

Blev så glad när denna fick köpas till ett fyndpris. Bra på alla sätt, finns inget dåligt. En klocka som kommer stanna :)

Obris Morgan Aegis
C0DF0CFC-E666-4F19-9D53-A108DC983675.jpeg

Köptes för ca en månad sedan och suttit på större delen av den tiden. Perfekt storlek, tunn och upplever den som gedigen och lumetavlan är välgjord och annorlunda. Här för att stanna? Känns faktiskt så :)

Steinhart nav b 47mm
C9E29DB4-4428-4CFA-A755-93E7FEEB46FE.jpeg

Steinhart får mkt skit för sina homager. Med rätta tycker jag. Flygarna är dock trevliga, både i finish och karaktär. Denna var årets första köp och kom helt fel in (behövde egentligen något ~38mm...). Såldes således bara efter någon dag. Men har köpts tillbaka och är påväg igen för en mer ärlig chans, känns roligt!

Överlag har jag insett att mikromärken är det jag verkar uppskatta mest. De säljs ofta till bra priser och kvaliten blir bättre och bättre. Får jag önska ser jag fler egna designer men 2017 tycker jag vi har fått se en rejäl satsning på det så känns bra inför framtiden! :)

Potentiella mål 2018:
Gruppo Gamma vanguard 42mm (stål)
Steinhart Triton 45mm
Benarus moray

:)

Tack för tipset om Obris Morgan AEGIS, nu får jag den inte ur huvudet... Hittade den blå varianten med blå tavla, kan inte stå emot...
Frågan är, var hittade du din? Ny/begagnad?
 
Undra om de sneglat lite på Nautilus...
Ja det har de nog absolut, o även AP om man tittar på bandhornen. Men tycker inte att det är alltför mycket o likheterna till AP/Patek eller andra märken slutar ju där vad jag kan se. Trots att det utstickande partiet på kl 9-sidan ger en Nautilusvibb är det samtidigt snyggt med den symmetriska boetten tycker jag (iom att andra sidan utgör kronskydd). :)

Edit: Men, hade ju kunnat vara mer lyckat utan faktiskt. Den hade ju fått ett ganska mkt mer personligt utseende då
 
Tillbaka
Topp