Nu har nya bänken kommit och är monterad. Saknar bara skivstångsställningen som är på resande fot från Tyskland och just nu någonstans i Malmö. Här kommer en liten minirecension och en påminnelse om att det oftast är dumt att köpa det allra billigaste.
OBS!!! Om ni som är mer avancerade byggare hellre ser att jag startar en ny tråd, typ "Den lilla tråden om hemmaträning", så säg bara till! Fattar absolut om det finns önskemål att hålla den här tråden mer hardcore

Ping även till
@Widowmaker då det är din tråd.
Det här är i alla fall de båda bänkarna som det rör sig om
Köpte först den från Outl1 då den verkade stabil med bra viktkapacitet till ett riktigt bra pris.
Själva ställningen var bra, men dynorna under all kritik. Väldigt kort ryggdyna och stoppningen känns nästan som frigolit. Men den stora missen var mellanrummet mellan rygg- och sittdyna på ca 12 centimeter vilket gjorde raka pressövningar direkt olämpliga. Den var också väldigt låg från marken.
Den nya bänken kommer från Gymgrossisten och är i och för sig även den ett av deras billigaste alternativ. Men här har jag svårt att hitta någonstans där det brister i kvalitet eller utförande. Allt känns stabilt, både bänk och dynor. Enklare och snabbare justering för ryggdynan. Handtag fram och hjul i bakkant. Går även att vinkla dynan till -10%.
Några mått med Gymgrossistens bänk först:
Ryggdyna 83cm vs 70cm
Höjd från marken 47cm vs 40cm
Beställ Star Gear Adjustable Bench från Star Nutrition Gear - Fri frakt över 500kr ✓ Fri retur ✓ Prisgaranti ✓ Snabb leverans ✓ Säkert
www.gymgrossisten.com
Stabil fällbar träningsbänk som tål en belastning på hela 300kg, vilket är betydligt högre än de flesta andra träningsbänkar i denna prisklass.
outl1.se
Och så några bilder: