Naturligtvis helt rätt tänktJa jag är helt inne på vintage just för tillfället så vill helst ha en vintage dykare.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Naturligtvis helt rätt tänktJa jag är helt inne på vintage just för tillfället så vill helst ha en vintage dykare.
C24’s priser är oftast rätt saltade men det går ofta pruta rätt lätt.Vet inte om detta är helt rätt tråd, men då jag har noll kunskap om vintage så gör jag ett försök.
Jag kollar på en Omega speedmaster MKIII. En grym klocka som jag verkligen vill hitta ett bra exemplar av.
Jag har hittat några på C24, som säljs av handlare som vad efter jag kan hitta verkar vara någorlunda ok.
Vad ska jag tänka på? Vad är de stora riskerna?
Jag hittar inte många, om ens något exemplar med papper som visar historik eller liknande. Påverkar avsaknaden av handlingar och dylikt värdet på klockan eller är det allmänt accepterat att sådant fattas?
Jag funderar på länken, om man behöver göra den längre, går det att hitta extra bitar någorlunda enkelt eller är det svårt att hitta?
Är urverket något som fortfarande går att få tag på reservdelar till?
Många frågor blev det, som ni förstår så försöker jag undvika att gå på några minor.
C24’s priser är oftast rätt saltade men det går ofta pruta rätt lätt.
Full sett (instruktioner, cert och låda) är inte så vanligt att hitta till klockor som är så pass gamla. Om det finns ger det premium till klockan (såvida det är en någorlunda känd modell i alla fall).
Kolla med handlaren innan hur lång länken är. Är den för kort så skall det inte vara allt för svårt att hitta extra länkbitar. Jag vet inte om III:ans länk skiljer sig från ex II:ans vad gäller förlängningslänkarna. Fråga säljaren.
Urverken går absolut att serva/laga, det finns bra om reservdelar mig vetligen.
Testa gärna klockan här, visa upp den, så skall vi försöka guida dig gällande skick och pris. Lycka till!
Jag tycker den ser fin ut! Om den nu är nyservad så är priset säkert inte helt off, men lite kan du nog pruta.Super! Tack för svaret!
Länk till klockan, https://www.chrono24.se/omega/speedmaster-mark-iii-vintage-just-serviced-4842--id10287327.htm
Jag läste lite om urverket, och det ser ut som att rotorn har blivit lite för rengjord då den nu inte är kopparfärgad längre. Dock är det ingen servicerotor om jag förstod det rätt, om någon vet bättre så rätta mig gärna.
http://chronocentric.com/forums/chronotrader/index.cgi?page=1;md=read;id=102267
Hur kan denna vara pris satt så här? Vad är det som inte stämmer?
Jag tycker den ser fin ut! Om den nu är nyservad så är priset säkert inte helt off, men lite kan du nog pruta.
Det är ju en rätt hög speciell boett, har du testat någon i verkligheten?
Skulle tyvärr avråda starkt från ett köp av modellen om det inte är så att verkligen gillar superklumpiga ur. Synd då jag tycker den är stentuff.Okej, stort tack! Nej, jag har inte testat någon, men jag är inte orolig för storleken i sig. Mest för risken att man lätt slår i klockan i resten av världen, typ. Jag gillar verkligen klockan, och självklart den blå urtavlan. Sen är det roligt med en lite ”udda” klocka. Tycker jag.
Är det tavlan och urverket du gillar så tycker jag du ska söka på omega 176.007, samma klocka förutom boetten. Mycket mera lättburen!Okej, stort tack! Nej, jag har inte testat någon, men jag är inte orolig för storleken i sig. Mest för risken att man lätt slår i klockan i resten av världen, typ. Jag gillar verkligen klockan, och självklart den blå urtavlan. Sen är det roligt med en lite ”udda” klocka. Tycker jag.
Okej, stort tack! Nej, jag har inte testat någon, men jag är inte orolig för storleken i sig. Mest för risken att man lätt slår i klockan i resten av världen, typ. Jag gillar verkligen klockan, och självklart den blå urtavlan. Sen är det roligt med en lite ”udda” klocka. Tycker jag.
Skulle tyvärr avråda starkt från ett köp av modellen om det inte är så att verkligen gillar superklumpiga ur. Synd då jag tycker den är stentuff.
Är det tavlan och urverket du gillar så tycker jag du ska söka på omega 176.007, samma klocka förutom boetten. Mycket mera lättburen!
Ja de är rätt stora, jag hade en 176.005 ett tag, man slog verkligen i det mesta. https://www.calibre1040.com/cal-1040-collectors-guide-case-references/005-2/
Synd för de gamla Omegorna är verkligen fina. Men gillar du modellen så kör, man vänjer sig efter ett tag, bara att byta glas.
En fråga som speglar min okunnighet om vintage, går det att lämna in en MK3 till en Omegaverkstad och få tag på ett orginalglas, eller hur fungerar det?
Vet inte om detta är helt rätt tråd, men då jag har noll kunskap om vintage så gör jag ett försök.
Jag kollar på en Omega speedmaster MKIII. En grym klocka som jag verkligen vill hitta ett bra exemplar av.
Jag har hittat några på C24, som säljs av handlare som vad efter jag kan hitta verkar vara någorlunda ok.
Vad ska jag tänka på? Vad är de stora riskerna?
...
Jag funderar på länken, om man behöver göra den längre, går det att hitta extra bitar någorlunda enkelt eller är det svårt att hitta?
Du skal være opmærksom på, om boetten er blevet re-finished. Der er så meget metal, at det let lader sig gøre at slibe ujævnheder væk og give den "korrekt" børstning og fasninger, som på afstand og på billeder vil se korrekt ud, men som i virkeligheden har "kostet" meget metal.
Länkbitar er nemme at finde, da de udskiftelige bitar er de samme som til virkelig mange Omega-länker.
Håller du dem i handen kommer du definitivt upptäcka skillnaden, Den du länkar till är helt rund och förstörd. Ytorna skall vara plana och kanterna vassa.Ja det är svårt att avgöra om den har blivit re-finished. Jag hittade en annons där jag blev tveksam till boetten, https://www.chrono24.com/omega/speedmaster-mark-iii--id10527134.htm . Men som sagt det är inte helt lätt att avgöra på bilder. Det är tveksamt om jag skulle kunna avgöra skillnaden mellan en bra och en dålig polering/uppfräschning ens i riktiga livet. Jag har inte tillräckligt bra koll på hur boetten ska se ut.
Jag tycker den verkar konstigt polerad/sliten. Hade fördelen att få se en bekants mk3 som har legat oanvänd sedan ny (+50år)!Ja det är svårt att avgöra om den har blivit re-finished. Jag hittade en annons där jag blev tveksam till boetten, https://www.chrono24.com/omega/speedmaster-mark-iii--id10527134.htm . Men som sagt det är inte helt lätt att avgöra på bilder. Det är tveksamt om jag skulle kunna avgöra skillnaden mellan en bra och en dålig polering/uppfräschning ens i riktiga livet. Jag har inte tillräckligt bra koll på hur boetten ska se ut.
Ja det är svårt att avgöra om den har blivit re-finished. Jag hittade en annons där jag blev tveksam till boetten, https://www.chrono24.com/omega/speedmaster-mark-iii--id10527134.htm . Men som sagt det är inte helt lätt att avgöra på bilder. Det är tveksamt om jag skulle kunna avgöra skillnaden mellan en bra och en dålig polering/uppfräschning ens i riktiga livet. Jag har inte tillräckligt bra koll på hur boetten ska se ut.
Ja de är rätt stora, jag hade en 176.005 ett tag, man slog verkligen i det mesta. https://www.calibre1040.com/cal-1040-collectors-guide-case-references/005-2/
Synd för de gamla Omegorna är verkligen fina. Men gillar du modellen så kör, man vänjer sig efter ett tag, bara att byta glas.
Många "sönderpolerade", men som sagt tidigare, mycket gods att slipa på, inte omöjligt att återställa de flesta ifall man har kunskapen och rätt verktyg (lapping machine).Jag tycker den verkar konstigt polerad/sliten. Hade fördelen att få se en bekants mk3 som har legat oanvänd sedan ny (+50år)!
Nyservad och gudomligt fin
Har kollat på Chrono24 och hittat dessa,som jag tycker ser bra ut.
Kommentar @Aurum ?![]()
![]()
Man ser MÅNGA som ör helt sönderpolerade!
Blanka hemska boetter, usch!
Javisst! Den blev kalasfin!Många "sönderpolerade", men som sagt tidigare, mycket gods att slipa på, inte omöjligt att återställa de flesta ifall man har kunskapen och rätt verktyg (lapping machine).
Lillebrorsan fixade @McGyver fint enligt mig.
https://klocksnack.se/threads/omega-seamaster-pilot.43603/
Jag tycker den verkar konstigt polerad/sliten. Hade fördelen att få se en bekants mk3 som har legat oanvänd sedan ny (+50år)!
Nyservad och gudomligt fin
Har kollat på Chrono24 och hittat dessa,som jag tycker ser bra ut.
Kommentar @Aurum ?![]()
![]()
Man ser MÅNGA som ör helt sönderpolerade!
Blanka hemska boetter, usch!
Jeg vil anbefale dig at du får billeder taget direkte fra siden. Da skal du kigge efter, hvor højt over boetten glasset er, da glassets placering altid er den samme, men et hårdt poleret boett vil være lavere i forhold til øvre kant af glasset. Desuden er det vanskeligt at lavet et ordentligt refinish af backloket, så kig også der og sammenlign med "verificerede" korrekte boetter.
Kig eventuelt på den hjemmeside, som Empa foreslår her; Andy er en good guy og hjælper gerne - hvis du skriver til ham, så sig at Troels har sendt dig![]()
Lär vara nyslipade, men så länge tavlan inte har för mycket patina är det bara trevligt med en ny finpolering.Jag tycker den verkar konstigt polerad/sliten. Hade fördelen att få se en bekants mk3 som har legat oanvänd sedan ny (+50år)!
Nyservad och gudomligt fin
Har kollat på Chrono24 och hittat dessa,som jag tycker ser bra ut.
Kommentar @Aurum ?![]()
![]()
Man ser MÅNGA som ör helt sönderpolerade!
Blanka hemska boetter, usch!